24rodopi.com/Образование

Младежка група от кърджалийското СУ „П. Р. Славейков“ и представители на „Дружество за проектиране и мониторинг“ в гр. Текирдаг, Турция, ще работят за реализацията на проекта ‘’Овластяване на младежта чрез опазване на околната среда’’   по програма „Еразъм +“,  в партньорство със Сдружение „Родопея – Балканика“, гр. Кърджали и сътрудничество със СУ „П. Р. Славейков“.

Проектът е с времетраене петнадесет  месеца.

Целта на проекта е повишаване ангажираността и участието на младите хора в опазване на околната среда чрез необходимите инструменти, знания и ресурси. Организирането на международния младежки екологичен обмен ще насърчи междукултурния диалог и разбирателството сред младите хора от различни културни среди, осигурявайки уникална възможност да споделят опит и научат различни практики за опазване на околната среда.           

В проекта са поставени ключови цели, насочени към овластяване на младите хора чрез: увеличаване на младежкото участие и ангажираност в природозащитни дейности; осигуряване на умения и знания за екологично лидерство и застъпничество, развиване на сътрудничество и партньорства, повишаване на осведомеността сред местните лица, вземащи решения свързани с опазването на природната среда. Проектът е тясно свързан с целите на програма Еразъм, особено за насърчаване на междукултурния диалог и социалното включване на младежите.

Проектът е готов да въздейства на: местно ниво чрез  включване на младите хора в образователни екологични програми и проекти за  общността; регионално ниво чрез  справяне с екологичните предизвикателства, които се разширяват извън отделните общности; национално ниво в съответствие с по-широките екологични цели и политики на участващите страни и на европейско ниво за подчертано участие на младите хора в социалното включване и културния обмен        

Основната целева група са млади хора на възраст между 17 и 25 години, които са силно заинтересовани от опазването на околната среда.   Наред с 15 участници, които ще бъдат ученици от СУ „П. Р. Славейков“, ще участват и 10 учители, които ще бъдат в помощ на участниците със съвети, участие в конкретни задачи в подготовката и хода на проекта. По същия начин ще се сформира групата от Турция. При посещенията 50 участници, по 25 от двете страни,  ще бъдат активни в проучването и анализа на екологичните проблеми с наблюдения, въпроси към специалисти и предложения за решения.

 „Като домакини сме планирали посещение в общините Кърджали, Джебел и Момчилград, за да ни запознаят с екологичните проблеми и решенията за преодоляването им. Чрез онлайн анкета ще определим основните проблеми , който са важни за младежите и как същите се решават в конкретните области -   Кърджали и Текирдаг. Двете групи ще посетят Несебър за  среща с екологични специалисти, за да проучат  екологичната среда в морски район. И така ние ще се достигне до главната тематична цел на проекта – сравнение на екологичните условия между планински  и морски район, какви са приликите и разликите“, споделя Пенка Ууд от сдружение „Родопея-Балканика“.

В проектът е предвиден и втори семинар за овластяване на младежите при вземане на местни решения. Особено внимание ще обърнат те на международния ден на биоразнообразието – 22 май, когато, в двете страни, ще се посадят дръвчета на места по техен избор, а на този ден в училище „Славейков“ ще се постави началото на алеята на приятелството, където първото дърво ще бъде посадено от младежите от Турция и всички следващи проектни гости ще посаждат дървета.

Семинарите ще бъдат двустранни, по едно и също време, а работните сесии ще се споделят онлайн. В Чорлу участниците от „Славейков“ ще посетят също две общини, ще се срещнат с кмета на Чорлу и споделят впечатленията си от екологичната среда в област Текирдаг и ще  сравнят нашата морска еко среда с тази в Текирдаг. Всяка група ще подготви и културна програма, като в България е предвидено посещение на Перперикон, при възможност и Татул, както и обиколка на града, посещение в училище „Славейков“ и др.

На работната среща, която се състоя в Чорлу в края на миналата седмица и с която фактически стартира практическата дейност по проекта, с участието на представител на Сдружение „Родопея – Балканика“ и членове от екипа на „Дружество за проектиране и мониторинг“, се конкретизираха дейностите, определи се времето за изпълнение им и очакваните резултати. Предварителните срещи на екипите са изключително полезни за изясняване на детайлите около реализацията на проекта, а при посещението в Турция, освен деловитостта и отговорността, изключително затрогващо бе прословутото турско гостоприемство.

 

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.