24rodopi.com/ Общество

В Кърджали е инициирана подписка за премахване на чинар, разположен на детска площадка на ул. „Тодор Каблешков“, като окончателното решение по случая предстои да бъде взето от Общината.  

Това пише в писмо до редакцията на 24rodopi.com.

Дървото е на повече от 20 години и е единствената естествена сянка в зоната – фактор, който го превръща в ключов елемент от средата, използвана ежедневно от деца и родители. Именно това поставя въпроса за неговото бъдеще в по-широк обществен контекст.

Паралелно с първоначалната инициатива, в квартала започва и подписка в подкрепа на запазването на чинара. Целта ѝ не е противопоставяне, а запазване на добрия тон между съседите и търсене на решение, което да отчита интересите на всички. Общото усещане сред живущите е, че премахването на дървото не е желано развитие.

Аргументите в полза на отсичането са свързани основно с падането на листна маса и замърсяване на паркирани автомобили. За мнозина обаче това са неудобства, които не могат да бъдат поставени наравно със значението на едно зряло дърво в градска среда.

Чинарът изпълнява важни функции – създава сянка през летните месеци, намалява температурата и прави детската площадка реално използваема в горещите дни. Премахването му би променило изцяло характера на пространството.

Дори при засаждане на ново дърво, ще са необходими поне 20 години, за да се възстанови същият ефект. Дотогава едно цяло поколение деца ще израсне без тази естествена защита от жегата – в среда, в която зеленината все по-трудно намира място.

Случаят от Кърджали поставя по-широк въпрос – как се вземат решения за зелената система в градовете и къде минава границата между личния комфорт и обществения интерес. Отговорът тепърва предстои да бъде даден от Общината, пише още в сигнала до 24rodopi.com.

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

25 comments so far,Add yours

  1. Анонимен26/4/26 12:38

    Аз живея на тази улица .Я ми кажете кой е този, на когото му пречи дървото и падали листа на скапания му таралясник !

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен26/4/26 12:43

    На когото му пречи дървото да се маха от улицата и да върви да живее където иска! Никой да не пипа дървото, че ще ядете дърво!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен26/4/26 13:08

      Как ще махате дървото, бе! Вие нормални ли сте? Падали им листа! Не са камъни, все пак!

      Изтриване
  3. Анонимен26/4/26 12:53

    Искам да попитам този на който му пречи дали е посял едно дръвче в живота си

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен26/4/26 13:23

    Каква чутовна глупост е да искаш да отсечеш дърво, защото листата падат върху бракмата ти? Искам да знам как изглежда един тъпанар аргументирал се по този начин.Просто ми е любопитно.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен26/4/26 13:33

    Боже,Боже не е истина това което чета,вярно ли хора,че ви пречи дърво заради листата....

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен26/4/26 14:01

    Целия Град трябва да знае кой е този на кого или кои им пречи дървото който знае да кажи

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен26/4/26 14:05

    Да се разбере да ли членува/т в някоя политическа партия кои искат да убият малкото останали дръвчета в Кърджали

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен26/4/26 14:08

    "Аргументите в полза на отсичането са свързани основно с падането на листна маса и замърсяване на паркирани автомобили", ако създанието написало подобна жалба чете коментантарите..., маняк моля те, направи всичко възможно - не се размножавай! Няма смисъл!

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен26/4/26 14:10

    Никой ли не знае кой е защо не пишете

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен26/4/26 14:39

    Този неграмотник да отиде да живее в пустинята а тези дървета сме ги сяли ние като деца за има за поколенията напред

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен26/4/26 15:09

    Не мислят ли за здравето на децата?!Дървото е живот,по-чист въздух!

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен26/4/26 15:23

    Старият чинар разперен стои,
    в корените си пази сълзи и мечти.
    Шепнат листата му в късния час,
    приказки древни разказват на нас.

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен26/4/26 16:57

    Това е безумие! Как така ще отсекат дърво, защото листата замърсявали?

    ОтговорИзтриване
  14. Боже,докъде я докарахме.Хората със своите дребнави амбиции и суета вече не са наясно какво е полезно и какво не е.Краят на света наближава..За съжаление.

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен26/4/26 17:25

    Не е заради автомобили или листата на горкото дърво, а заради един може би пенсионер

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен26/4/26 17:32

    Пълни глупости няма нищо общо с автомобилите нито с листата на дървото. Просто един, двама пенсионера нямат работа и събират подписка за премахването - били алергични. Аз също живея на тази улица и Не съм съгласен да премахват дървото, то е единствено на улицата

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен26/4/26 17:54

    Като дойдете от баира, всичко започва да ви пречи.

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен26/4/26 18:10

    Ha ha ha kolko ste elementarni

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен26/4/26 19:41

    Елате в центъра , всички улици останаха без дървета , пада ли им листа на терасите или клоните драскали новите кооперации ! Кмете къде си ?

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен27/4/26 08:54

    Спомняте ли си как във Възрожденци махнаха един голям бор и други дървета, за да построят кооперация. "Засадиха" бора някъде, за да замажат положението пред гражданите. Запартов вече не е в Общината. Да видим тези какво ще направят.

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен27/4/26 11:40

    Някой използва пенсионерите да им свърши черната работа, да използват аргументи за алергия. Най-вероятно истината е, че някой се прави на гражданин и с махането на дървета си мисли, че ще премахне и селянията в себе си

    ОтговорИзтриване
  22. Анонимен27/4/26 13:51

    Божеее, като чета коментарите си викам- много мъка има във вас.

    ОтговорИзтриване
  23. Анонимен28/4/26 14:06

    Може да искат да застрояват и там

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.