24rodopi.com/ Общество
В Кърджали е инициирана подписка за премахване на чинар, разположен на детска площадка на ул. „Тодор Каблешков“, като окончателното решение по случая предстои да бъде взето от Общината.
Това пише в писмо до редакцията на 24rodopi.com.
„Дървото е на повече от 20 години и е единствената естествена сянка в зоната – фактор, който го превръща в ключов елемент от средата, използвана ежедневно от деца и родители. Именно това поставя въпроса за неговото бъдеще в по-широк обществен контекст.
Паралелно с първоначалната инициатива, в квартала започва и подписка в подкрепа на запазването на чинара. Целта ѝ не е противопоставяне, а запазване на добрия тон между съседите и търсене на решение, което да отчита интересите на всички. Общото усещане сред живущите е, че премахването на дървото не е желано развитие.
Аргументите в полза на отсичането са свързани основно с падането на листна маса и замърсяване на паркирани автомобили. За мнозина обаче това са неудобства, които не могат да бъдат поставени наравно със значението на едно зряло дърво в градска среда.
Чинарът изпълнява важни функции – създава сянка през летните месеци, намалява температурата и прави детската площадка реално използваема в горещите дни. Премахването му би променило изцяло характера на пространството.
Дори при засаждане на ново дърво, ще са необходими поне 20 години, за да се възстанови същият ефект. Дотогава едно цяло поколение деца ще израсне без тази естествена защита от жегата – в среда, в която зеленината все по-трудно намира място.
Случаят от Кърджали поставя по-широк въпрос – как се вземат решения за зелената система в градовете и къде минава границата между личния комфорт и обществения интерес. Отговорът тепърва предстои да бъде даден от Общината“, пише още в сигнала до 24rodopi.com.















Аз живея на тази улица .Я ми кажете кой е този, на когото му пречи дървото и падали листа на скапания му таралясник !
ОтговорИзтриванеНа когото му пречи дървото да се маха от улицата и да върви да живее където иска! Никой да не пипа дървото, че ще ядете дърво!
ОтговорИзтриванеКак ще махате дървото, бе! Вие нормални ли сте? Падали им листа! Не са камъни, все пак!
ИзтриванеИскам да попитам този на който му пречи дали е посял едно дръвче в живота си
ОтговорИзтриванеКаква чутовна глупост е да искаш да отсечеш дърво, защото листата падат върху бракмата ти? Искам да знам как изглежда един тъпанар аргументирал се по този начин.Просто ми е любопитно.
ОтговорИзтриванеБоже,Боже не е истина това което чета,вярно ли хора,че ви пречи дърво заради листата....
ОтговорИзтриванеЦелия Град трябва да знае кой е този на кого или кои им пречи дървото който знае да кажи
ОтговорИзтриванеДа се разбере да ли членува/т в някоя политическа партия кои искат да убият малкото останали дръвчета в Кърджали
ОтговорИзтриване"Аргументите в полза на отсичането са свързани основно с падането на листна маса и замърсяване на паркирани автомобили", ако създанието написало подобна жалба чете коментантарите..., маняк моля те, направи всичко възможно - не се размножавай! Няма смисъл!
ОтговорИзтриванеНикой ли не знае кой е защо не пишете
ОтговорИзтриванеТози неграмотник да отиде да живее в пустинята а тези дървета сме ги сяли ние като деца за има за поколенията напред
ОтговорИзтриванеНе мислят ли за здравето на децата?!Дървото е живот,по-чист въздух!
ОтговорИзтриванеСтарият чинар разперен стои,
ОтговорИзтриванев корените си пази сълзи и мечти.
Шепнат листата му в късния час,
приказки древни разказват на нас.
Това е безумие! Как така ще отсекат дърво, защото листата замърсявали?
ОтговорИзтриванеБоже,докъде я докарахме.Хората със своите дребнави амбиции и суета вече не са наясно какво е полезно и какво не е.Краят на света наближава..За съжаление.
ОтговорИзтриванеНе е заради автомобили или листата на горкото дърво, а заради един може би пенсионер
ОтговорИзтриванеПълни глупости няма нищо общо с автомобилите нито с листата на дървото. Просто един, двама пенсионера нямат работа и събират подписка за премахването - били алергични. Аз също живея на тази улица и Не съм съгласен да премахват дървото, то е единствено на улицата
ОтговорИзтриванеКато дойдете от баира, всичко започва да ви пречи.
ОтговорИзтриванеHa ha ha kolko ste elementarni
ОтговорИзтриванеЕлате в центъра , всички улици останаха без дървета , пада ли им листа на терасите или клоните драскали новите кооперации ! Кмете къде си ?
ОтговорИзтриванеСпомняте ли си как във Възрожденци махнаха един голям бор и други дървета, за да построят кооперация. "Засадиха" бора някъде, за да замажат положението пред гражданите. Запартов вече не е в Общината. Да видим тези какво ще направят.
ОтговорИзтриванеНякой използва пенсионерите да им свърши черната работа, да използват аргументи за алергия. Най-вероятно истината е, че някой се прави на гражданин и с махането на дървета си мисли, че ще премахне и селянията в себе си
ОтговорИзтриванеБожеее, като чета коментарите си викам- много мъка има във вас.
ОтговорИзтриванеТи пък си много убав/а.
ИзтриванеМоже да искат да застрояват и там
ОтговорИзтриване