Няма спорт - има мизерия, има бой…

24rodopi.com/Общество

„Ти ли ще ни кажеш, уе, чичка!“. Един от компанията решава да покаже какво е научил от хайванските времена на село и прави една бърза серия.

50 и кусур годишен мъж е набит и пратен в болница от хлапак. Причината е, че човекът е направил забележка на група ученици, които от чудене какво да правят в междучасието, окупирали пейка до блок в близост до училището и хвърляли отпадъците си, където намерят. Забележка, която се плаща с удари.

Това е бъдещето. Примитивни мърлячи навред.

***

Група хлапета стоят край спортния комплекс. Трима люпят семки на почти потрошената пейка. Тя въздиша нечуто. Едва две дъски са останали цели за седалищата. Останалите са били за използване на силата.

Едно от момчетата се е опряло в заградителната мрежа и с цялото си туловище се блъска в нея. Тя изнемогва, огъва се. То продължава. Видимо тегло – около 70 кила. Видима възраст – четвърти клас. Блъска като махало със задник тази изстрадала мрежа. Всеки момент може и да поддаде. Един от дългучите от пейката скача и лепва удар с крак в нея. Барем стане по-бързо.

В този момент минава мъж, който разхожда кучето си. Прави им забележка.

„Спрете, бе, какво очаквате да се случи? Ще я пробиете и ще паднете, после ще речете що всичко е развалено?“.

Момчетата се стряскат. Спират. Мъжът е едър. Хваща ги страх.

В момента, в който той подминава, едното изрича: „Тоя па, чичка, щяхме да го пребием!“.

И действията по натискане на мрежата продължават.

В същото време други тийнейджъри седят пльоснати на терена на игрището. Мач няма. Има пушене на електронни цигари. Едно от момчетата издухва дима в очите на останалите две. Ту в едната, ту в друга посока. Онези се хилят. Пък той се забавлява още повече.

Няма спорт.

Има мизерия.

Наглост и никакво уважение към самите тях.

Това се случва на спортните площадки. Това е новото поколение.

Хем дебело, хем просто.

Сравнението

„Предаване по турска телевизия. Коментират се научните трудове на Джанан Каратай, която е професор по сърдечно-съдови заболявания. Пише книги за здравословен начин на живот.

Гледам сравнението. Какви фигури са имали хората през 70-те и сега. Същото бе и в България.

Гледам и си мисля за храните в чуждите вериги. За качеството им, за това, което ядем. За затлъстяването на децата. Второкласници носят дрехи XL размер. Земеделието и животновъдството ни са разнебитени. Медици алармират за инсулти и инфаркти при все повече млади хора, дори под 40-годишна възраст.

Съветът на Джанан Каратай е да се храним с това, което дядовците и бабите ни. Но, колко трудно е да се намери…“.

Мнение на български гражданин.

Някои го наричат „софийския катун“

И май са прави. Човек има усещането, че всички откачалки, от цялата страна, са си дали среща в столицата ни по едно и също време.

Комплексари, амбициозни, търсачи на лъскавото, най-обикновени неудачници.

В кой град дрогиран, татуиран, безработен, с автомобил за стотици хиляди лева, гази на тротоар хора? Някакъв пи*легар, надрусан с целия каталог от „европейската ни столица“ блъска спряла кола на светофар и убива шофьора. Хора биват нападани от мигранти, клошари, всякаква порода рецидивисти и трепани без капка милост по градинките. Някакви пи*легари влизат в мола-осветен и защитен обект, и пребиват момче, което си вади хляба там…

Примерите са десетки, стотици.

Случващото се в София е отражение на всичко, което става в останалите европейски столици.

Нищо по-различно.

В този ред на мисли, радвайте се, че отглеждате децата си в малкия град. Но внимавайте как децата ви се превръщат в отражение на големия.

Спокойствието не се измерва в пари…

 

Десетки хиляди…

 Десетки хиляди плащат данъкоплатците в областните градове Кърджали и Смолян заради вандалските акции на плиткоумни пубертети.

„Обръщаха кашпи из центъра, трошат наред след дискотека“, казват в Смолян.

„Не остана здрава пейка за сядане, здрава маса в беседка, все едно хуни са минали“, изповядват в Кърджали.

И всичко това идва от тийнейджъри, в болшинството на които родителите са зад граница. Никакво възпитание, оставени на произвола, но с евро в джоба, превеждано всеки месец.

До това води липсата на сила у дома. Безсилие навън. Тези деца са неспособни да се справят с какъвто и да е проблем без интернет.

Те не могат да съзидават, а да рушат. Вътрешното чувство на опустошеност ги тласка към подобни прояви, казват специиалисти специално за „Родопи voice“.

Гурбетът нарои безброй жилищни сгради, оборот в милиони за строителни предприемачи, но разби семействата и превърна децата в това, което всички виждат и усещат.

Лъскавият автомобил е мечтата на живота, дрогата-двигател…

Мъжеството?! Бради, прически, оскубани вежди и епилирани крака

Две коли се засичат на пътя. Германски марки, лъскави, тузарски. Слизат водачите и почват спор…

Коментарът на една родопчанка:

„Напомпани млади мъже. С прически, гел, бради, оформени вежди, вероятно и с епилирани крака. Дървят се и се правят на... В един момент кавгата преминава в оспорване качествата на автомобилите.

Някакво странно показване на мъжество…

Един хилав човечец. На улицата. Пред магазин. Жена се спъна и падна на тротоара. Той пусна торбите с напазаруваното. В една от тях имаше бутилка ракия, която се счупи. Мъжът заряза всичко, за да подаде ръце на дамата и да я изправи. Помогна й, след което си взе торбичките, изхърляйки стълклата от счупеното шише, и потегли към дома си. Не се върна в магазина, за да си купи нова бутилка. Вероятно нямаше пари. Алкохолът си замина, но той показа по-голямо мъжество от онези с германските автомобили и оскубаните вежди.

Един мъж протяга ръка, не се пеняви. В речника му има много думи, не пет изречения, изричани под формата на мучене“.

 

Не е важно колко силно удряш

Има нещо неразбрано, недообяснено в това общество. Нещо сбъркано. Нещо надолу с главата. И от там идват проблемите ни.

„В залата идваха много момчета. Някои израснаха пред очите ми. От хлапета виждах как стават мъже. Млади, но възмъжаваха. Бойните умения им придаваха смелост. Но те използваха тази сила в друга посока…

Един изби зъбите на свой роднина, защото не му дал пари; друг пребиваше хора за удоволствие на улицата; трети стана…

Няма значение. Тези момчета бяха обречени да не станат големи спортисти, въпреки че имаха заложбите. Защото в тях надделяваше комплексарщината. Удрящият силно е мъжът!

Не, пичове, подаващият ръка и защитаващият слабите и изправящ се срещу силните е истинският мъж-вие просто бяхте и сте комплексари. Които в нито един момент не се опълчихте на съдбата. Не погледнахте силните в очите, а скланяхте глави. Не се изправихте срещу неправдите.

Вие сте пу*ки, пълни.

След всеки по-силен удар охкахте като побарани девойки. И си го изкарвахте на хора, които нямат вашите умения.

Това не е спорт.

Така се оформя едно комплексарско общество, в което някакви пъпчиви бият хора по моловете“.

Коментар на спортист. Практикувал бойни спортове и видял истината.

***

Обществото боледува. И за тази болест ваксината е семейството. Личният пример. Добрата дума. Не еврото от „Данмарката или Алеманията“.

„Родопи voice

Share To:

24rodopiavtor

Viber

Post A Comment:

22 comments so far,Add yours

  1. Анонимен24/6/26 07:56

    За това диктатура трябва приятели. Дадеш повече свобода на хората и виждате какво става = няма наказани, всеки прави каквото си поиска, децата деградират все повече и повече и по зле ще става. За пример вижте Китай.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен24/6/26 08:02

    Българи ! Юнаци ! Добре, че и Господ е от нас. Робска психика с разбойнически манталитет. Два пищова на гол тумбак, 5 грама мозък и ... велики сме ! Ура ! Я виж! Само генерали...

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен24/6/26 08:08

    Темата за боледуващото общество е един от най-мощните и устойчиви мотиви в българската и световната гражданска поезия. Когато социалният организъм е поразен от морална криза, апатия или несправедливост, поетите често влизат в ролята на "диагностици" или "свидетели" на тази болка.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен24/6/26 08:43

    Само як комунизъм ще ги оправи тия дебили! Отвратен съм от цялото ни общество!

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен24/6/26 08:45

    за лека телесна повреда и хулиганство 6 месеца общественополезен труд

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен24/6/26 09:02

    Да,това е истината.Но тези ,които ги описвате в материала няма да го прочетат! Пък и да го прочетат случайно,няма да го разберат,защото на втория етаж няма никой.Въздух.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен24/6/26 09:07

    Ясни са какъв капацитет. Всички с дамски чанти. Браво.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен24/6/26 09:12

    Простотията не ходи в гората тя е тук сред хората

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен24/6/26 09:14

    Това са политическите останки от прехода.
    Политиците грабиха държавната хазна нямаха време да видят бъдещето на малкото поколение.
    И започна надпревара да се отклоняват Европейските Фондове в частният сектор толкова много се отдадоха в това Перу приетите политиците не виждаха дори под носа им какво стават.
    Убийства НС политици, бизнесмени в центовете на големите градове.
    Безработицата тикна народа към Европа децата на улицата жените по колите.
    До днес почти нищо не се промени дано от тук нататък ДЪРЖАВНИСТА да се почувства оградите, пейките да са здрави.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен24/6/26 09:14

    Това са политическите останки от прехода.
    Политиците грабиха държавната хазна нямаха време да видят бъдещето на малкото поколение.
    И започна надпревара да се отклоняват Европейските Фондове в частният сектор толкова много се отдадоха в това Перу приетите политиците не виждаха дори под носа им какво стават.
    Убийства НС политици, бизнесмени в центовете на големите градове.
    Безработицата тикна народа към Европа децата на улицата жените по колите.
    До днес почти нищо не се промени дано от тук нататък ДЪРЖАВНИСТА да се почувства оградите, пейките да са здрави.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен24/6/26 09:17

    Ами онази мишка 25 години никакви инвестиции не докара в Кж. После защо семействата са разделени. Инвестиции докара само за себе си както всички знаем. Враг не ни е нужен.

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен24/6/26 09:28

    Уважаеми полицаи, не се страхувайте толкова от наркоманите — залавяйте тях, вместо да отнемате шофьорската книжка на човек, който не си е платил застраховката

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен24/6/26 09:46

    Ема едно 100 килограмово ДЕТЕ на около 10 г. Броди из парка само, закача възрастни, псува, обикаляйки с електрическа тротинетка! Защо обществото е длъжно да търпи невъзпитаните пишлемета на още по-невъзпитани родители??????

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен24/6/26 09:49

    Като видиш родителите разбираш, че няма смисъл да правиш забележка на 100 килограмовото простаче! Дали му пари, пуснали го навън без надзор, нито знаят къде е, с кой е, какво прави!

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен24/6/26 10:31

    Групата на тластаците

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен24/6/26 11:06

    Родопи24! Защо не направите репортаж със съдии, прокурори и адвокати, дали четат статиите и коментарите? Само с вземане не става, трябва и малко акъл и четене. Не само законника, където пише дай,дай, дай, още дай, още дай ...

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен24/6/26 12:34

    Кавито родителите, такива и децата - хайванчета.

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен24/6/26 13:11

    Минете през елитните кърджалийски училища да видите какво се случва? Вече не можеш да разбереш кога са в час и кога са в междучасие. Редовно има цели тумби, които пушат до блоковете. Човек не може да си отвори прозореца.

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен24/6/26 13:13

    Амсалаци,лайнари комплексари идиоти

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен24/6/26 13:14

    Ох как ги лекувам такива комплесарчета

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен24/6/26 14:01

    Мърлячката от нашия вход се обиди , когато я приканих да чисти,аааааа устата кенеф!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.