24rodopi.com/Общество
Правителството планира да увеличи значително от 1 август цените на електронните винетки - с цели 30%.
Така цената на годишната винетка ще скочи от сегашните 49.60 евро на 64.50 евро. Седмичната ще стане 10 евро при сегашни 7.67, а месечната - нараства от 15.34 на 19.90 евро.
Увеличението на винетните такси бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. в сряда като мярка за увеличение на постъпленията в хазната с цел намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на МФ повишението им с 30% от 1 август ще донесе до края на годината 24,6 млн. евро допълнителни приходи, а за следващите години - 53,3 млн. евро.
Министерството на регионалното развитие вече е публикувало проекта на новата тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, пише "Сега".
В мотивите се посочва, че увеличението на винетните такси за леките автомобили е наложително, заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".
Сегашните цени на пътните такси за леките автомобили не са осъвременявани от 2019 г., когато влязоха в сила електронните винетки, посочва МРРБ. Още тогава годишната винетка е определена на 97 лв., като в момента се заплаща евровата й равностойност. Без промяна са и останалите винетки - уикенд, седмична, месечна и тримесечна.Това обосновава необходимостта от увеличение с инфлационния индекс за този период, като се предлага ръстът да е с 30%.
От МРРБ отбелязват още, че междувременно, натрупаната инфлация не само в страната, но и в еврозоната за периода 2019–2026 г. сериозно е девалвирала реалната стойност на събирания ресурс от пътни такси. Цените на основните суровини – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители – са се вдигнали значително. Разходите за труд и осигуровки в сектора на пътното строителство и поддръжка също са се повишили, което е оскъпило стойността на всеки линеен метър рехабилитиран път.
В същото време над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната (общо над 7000 км) се намират в лошо състояние, за чийто ремонт има хроничен недостиг на средства. Постъпленията от пътни такси стигали предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.
Август е подходящ месец за вдигане на винетните такси, смята МРРБ - той е с най-висока концентрация на транзитен трафик. Въвеждането на увеличение в този момент гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата, очаква регионалното министерство.
От 1 август с 30% се увеличава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без винетка. Тя става 46.50 евро при сегашни 35.79 евро, като условието е да се плати в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.















Хахаххаах в Швейцария годишната винетка е 45 евро. Наште шосета са по-добри от тез на таз бедна алпийска държава....Как се скуба един народ...хахахах
ОтговорИзтриванеВ Швеция няма годишна винетка за леките автомобили а само за товарните. Още миналата година щяха да вдигнат цената на винетките, но заради изборите го отложиха за тази година. Токът също е планиран за тази година. Данък за второ и трето жилище да видим кога ще се приеме. За автомобилите и там така да се направи.
ИзтриванеШвейцария не е Швеция...о мале мале...География 2 клас.
ИзтриванеПич, сещаш ли се с тези 30% ръст на винетките как веднага ще се увеличат още всички доставки? То бива може ама толкова некадърно правителство не бива. 30% от раз. Можеше и по -плавно да се увеличават. Ти явно не живееш в страната и ти е през кривия какво се случва с цените тук. Токът е планиран да се вдигне от 1 юли, водата също. Бъди спокоен, и данъците ще ги вдигнат, защото трябва да плащаме на БОТАШ по половин милион евро всеки ден. А разгледа ли хубаво проектобюджета, защото там са заложени стотици милиони за въоръжаване, но нула евро за линейки и Спешната помощ? Ама кво ти пука, ти не живееш в България. Вдигайте вика данъците на жилищата и колите. Ще ги вдигнат, ама няма да изкарат и една година на власт новите комунисти.
ИзтриванеПравителството кво е виновно за кражбите на предишните тези може за боташ да ги питаме и ще подаряваме ли магистрала черно море и русе маказа
ИзтриванеАре де, нека това правителство да каже и докаже кражбите на предишните. Що мълчат и говорят алангро, дето вика Кирил. На общи приказки ли вярвате? Ако имаше такива кражби, да каже защо служебните правителства на Радев са мълчали и нищо не са направили по въпроса? През последните 5 години, за които говори Радев, 2 години и 11 дни е управлявал той чрез служебните кабинети, а в единия точно Гълъб Донев беше премиер.Хайде, чакаме списък с "кражбите" от предишните правителства.
ИзтриванеТака си е, в България корупция никога не е имало и никой нищо не е усвоявал неправомерно и крал, иначе щеше да има осъдени, съдиите и прокурорите щяха да са се погрижили. Само че сега защо за това, дето НИКОЙ никога не го е крал, НЯКОЙ(всички) ще плащаме цената.
Изтриванети явно се шегуваш с този коментар не били крали да докаже . . .по-скоро бих се съгласил на крали са заедно но всеки в ресора си да не би сега да можеш нещо да докажеш те си се бранят един друг
ИзтриванеБраво Радо,за два месеца една успешна работа.
ОтговорИзтриванеЧестито на гласувалите за Прогресивна България и господин Радев
ОтговорИзтриванеРадев мен не ме пиши за глас повече това е разочарование
ОтговорИзтриванеДържавата увеличава цените на услугите и таксите си в пъти !!! А глобява и преследва дребните търговци за увеличения в цените на стоки и услуги. Пазарна икономика в епоха на генералски и гейски комунизам. ДОКОГА ! Затварям ! Мийте си колите и сменяйте гумите си сами, идиоти !!!
ОтговорИзтриванеСамо мислите да крадете народа долни мръцни боклутци каквосте давали на народабе само знайете да крадете народа ако некарат тези МПС.един месец тогава щеви дойде акъла и щефалират.
ОтговорИзтриванеОСТАВКА на Шарлатанската хунта на Крадев
ОтговорИзтриванеДето живеят вграда и те да плащат винетки защо само селяните плащат
ОтговорИзтриванеМоже ли да си толкова прост. Обикновено хората по селата не плащат винетки, особено възрастните хорица, защото не шофират по пътищата, където се иска винетка. Всички живущите по градовете плащат, защото това са работещи хора, с деца, ходят по почивки, на командировки, някои работят извън градовете, където живеят. Мисли малко с тая кратуна дето я имаш.
ИзтриванеВдигат и цените на цигарите от август хахахахахаха, честито ви прогресивни българи.
ОтговорИзтриванете не са спирали да ги вдигат нищо ново а и ще ги вдигат още повече да си знаеш
ИзтриванеДа ви е....т там в България,умрели овце
ОтговорИзтриванеХич не се оплаквайте хора. Тези които от вас много обичат Ердото искам да знаете че в Турция само преминаването от един мост в една посока е 20 евро. Какво са 65 Евра за цяла година. Поздрави от Турция
ОтговорИзтриване