24rodopi.com/Общество

Правителството планира да увеличи значително от 1 август цените на електронните винетки - с цели 30%. 

Така цената на годишната винетка ще скочи от сегашните 49.60 евро на 64.50 евро. Седмичната ще стане 10 евро при сегашни 7.67, а месечната - нараства от 15.34 на 19.90 евро.

Увеличението на винетните такси бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. в сряда като мярка за увеличение на постъпленията в хазната с цел намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на МФ повишението им с 30% от 1 август ще донесе до края на годината  24,6 млн. евро допълнителни приходи, а за следващите години - 53,3 млн. евро.

Министерството на регионалното развитие вече е публикувало проекта на новата тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, пише "Сега".

В мотивите се посочва, че увеличението на винетните такси за леките автомобили е наложително, заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".

Сегашните цени на пътните такси за леките автомобили не са осъвременявани от 2019 г., когато влязоха в сила електронните винетки, посочва МРРБ. Още тогава годишната винетка е определена на 97 лв., като в момента се заплаща евровата й равностойност. Без промяна са и останалите винетки - уикенд, седмична, месечна и тримесечна.Това обосновава необходимостта от увеличение с инфлационния индекс за този период, като се предлага ръстът да е с 30%.

От МРРБ отбелязват още, че междувременно, натрупаната инфлация не само в страната, но и в еврозоната за периода 2019–2026 г. сериозно е девалвирала реалната стойност на събирания ресурс от пътни такси. Цените на основните суровини – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители – са се вдигнали значително.  Разходите за труд и осигуровки в сектора на пътното строителство и поддръжка също са се повишили, което е оскъпило стойността на всеки линеен метър рехабилитиран път.

В същото време над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната (общо над 7000 км) се намират в лошо състояние, за чийто ремонт има хроничен недостиг на средства. Постъпленията от пътни такси стигали предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.

Август е подходящ месец за вдигане на винетните такси, смята МРРБ - той е с най-висока концентрация на транзитен трафик. Въвеждането на увеличение в този момент гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата, очаква регионалното министерство.

От 1 август с 30% се увеличава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без винетка. Тя става 46.50 евро при сегашни 35.79 евро, като условието е да се плати в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

20 comments so far,Add yours

  1. Анонимен25/6/26 10:56

    Хахаххаах в Швейцария годишната винетка е 45 евро. Наште шосета са по-добри от тез на таз бедна алпийска държава....Как се скуба един народ...хахахах

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен25/6/26 12:06

      В Швеция няма годишна винетка за леките автомобили а само за товарните. Още миналата година щяха да вдигнат цената на винетките, но заради изборите го отложиха за тази година. Токът също е планиран за тази година. Данък за второ и трето жилище да видим кога ще се приеме. За автомобилите и там така да се направи.

      Изтриване
    2. Анонимен25/6/26 12:49

      Швейцария не е Швеция...о мале мале...География 2 клас.

      Изтриване
    3. Анонимен25/6/26 12:49

      Пич, сещаш ли се с тези 30% ръст на винетките как веднага ще се увеличат още всички доставки? То бива може ама толкова некадърно правителство не бива. 30% от раз. Можеше и по -плавно да се увеличават. Ти явно не живееш в страната и ти е през кривия какво се случва с цените тук. Токът е планиран да се вдигне от 1 юли, водата също. Бъди спокоен, и данъците ще ги вдигнат, защото трябва да плащаме на БОТАШ по половин милион евро всеки ден. А разгледа ли хубаво проектобюджета, защото там са заложени стотици милиони за въоръжаване, но нула евро за линейки и Спешната помощ? Ама кво ти пука, ти не живееш в България. Вдигайте вика данъците на жилищата и колите. Ще ги вдигнат, ама няма да изкарат и една година на власт новите комунисти.

      Изтриване
    4. Анонимен25/6/26 12:58

      Правителството кво е виновно за кражбите на предишните тези може за боташ да ги питаме и ще подаряваме ли магистрала черно море и русе маказа

      Изтриване
    5. Анонимен25/6/26 13:33

      Аре де, нека това правителство да каже и докаже кражбите на предишните. Що мълчат и говорят алангро, дето вика Кирил. На общи приказки ли вярвате? Ако имаше такива кражби, да каже защо служебните правителства на Радев са мълчали и нищо не са направили по въпроса? През последните 5 години, за които говори Радев, 2 години и 11 дни е управлявал той чрез служебните кабинети, а в единия точно Гълъб Донев беше премиер.Хайде, чакаме списък с "кражбите" от предишните правителства.

      Изтриване
    6. Анонимен25/6/26 15:18

      Така си е, в България корупция никога не е имало и никой нищо не е усвоявал неправомерно и крал, иначе щеше да има осъдени, съдиите и прокурорите щяха да са се погрижили. Само че сега защо за това, дето НИКОЙ никога не го е крал, НЯКОЙ(всички) ще плащаме цената.

      Изтриване
    7. Анонимен25/6/26 15:42

      ти явно се шегуваш с този коментар не били крали да докаже . . .по-скоро бих се съгласил на крали са заедно но всеки в ресора си да не би сега да можеш нещо да докажеш те си се бранят един друг

      Изтриване
  2. Анонимен25/6/26 12:39

    Браво Радо,за два месеца една успешна работа.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен25/6/26 13:43

    Честито на гласувалите за Прогресивна България и господин Радев

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен25/6/26 14:10

    Радев мен не ме пиши за глас повече това е разочарование

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен25/6/26 14:11

    Държавата увеличава цените на услугите и таксите си в пъти !!! А глобява и преследва дребните търговци за увеличения в цените на стоки и услуги. Пазарна икономика в епоха на генералски и гейски комунизам. ДОКОГА ! Затварям ! Мийте си колите и сменяйте гумите си сами, идиоти !!!

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен25/6/26 14:17

    Само мислите да крадете народа долни мръцни боклутци каквосте давали на народабе само знайете да крадете народа ако некарат тези МПС.един месец тогава щеви дойде акъла и щефалират.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен25/6/26 14:25

    ОСТАВКА на Шарлатанската хунта на Крадев

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен25/6/26 14:27

    Дето живеят вграда и те да плащат винетки защо само селяните плащат

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен25/6/26 14:30

      Може ли да си толкова прост. Обикновено хората по селата не плащат винетки, особено възрастните хорица, защото не шофират по пътищата, където се иска винетка. Всички живущите по градовете плащат, защото това са работещи хора, с деца, ходят по почивки, на командировки, някои работят извън градовете, където живеят. Мисли малко с тая кратуна дето я имаш.

      Изтриване
  9. Анонимен25/6/26 14:31

    Вдигат и цените на цигарите от август хахахахахаха, честито ви прогресивни българи.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен25/6/26 15:40

      те не са спирали да ги вдигат нищо ново а и ще ги вдигат още повече да си знаеш

      Изтриване
  10. Анонимен25/6/26 15:35

    Да ви е....т там в България,умрели овце

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен25/6/26 15:43

    Хич не се оплаквайте хора. Тези които от вас много обичат Ердото искам да знаете че в Турция само преминаването от един мост в една посока е 20 евро. Какво са 65 Евра за цяла година. Поздрави от Турция

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.