21 години след изричането на това твърдение очевидно фирмите все още вярват в него, а страната е парцелирана като Клондайк. Половината ни злато вече е раздадено на частни компании - разрешенията за търсене и проучване, издадени от 2004 г. досега, са 20 на брой, показват данните от регистъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Пак според негови данни общо златните находища в България са 40.
Концесиите за добив на злато са четири, а реално се експлоатират две - тази в Челопеч на канадците от "Дънди прешъс металс" и в Чала на "Горубсо-Кърджали". Последните две, дадени от правителството през тази година - за "Ада тепе" на "Дънди" и за "Диканите" на свързаната с шефа на мормоните Марио Георгиев "Голдън Бийч Прима БГ", още не се експлоатират.
В последните 2 години правителството е дало и 4 разрешения за търсене и проучване на ценни метали. Последното е от края на август, когато "Болкан Минералс Дивелъпмънт" получава право да проучва площ от 121 кв. км в находище "Злогош" до Кюстендил. Тази фирма е регистрирана през 2010 г. с капитал от 100 лв. и в апартамент в столичния жк Младост 4. Собственици са Павел Ханзл и Венелин Желев. Фирмата е обещала за трите години на разрешителното да инвестира в търсене и проучване над850 хил. лв. Как ще бъдат осигурени тези суми при ниския капитал на компанията, не става ясно.
Репортер на в. "24 часа" опита да се свърже с Желев, който е управител на "Болкан Минералс Дивелъпмънт", но телефонът в регистрацията на компанията се оказа погрешен.
101 кв. км площ за търсене и проучване през септември 2010 г. е получила пък компанията "Ий Оу Екс Сървисиз", която след това се преименува на "Евромакс Сървисиз".
Тя е собственост на регистрираната на Кайманите офшорка "Омакс интернешънъл лимитид", която държи още две компании, които проучват страната ни за злато - "Трейс рисорсиз" и "Мартерн". Твърди се, че зад офшорката стои канадската минна компания "Юромакс рисорсиз".
"Трейс рисорзис" планира да започне добив на злато и сребро до пернишкото село Брезник, откъдето планират 463 хил. унции злато и 2,1 млн. унции сребро. "Трейс рисорсиз" търси ценни метали и в площите "Ракитово" и "Росоман", а "Мартерн" проучва до Трън.
Канадските компании очевидно проявяват най-голямо упорство в търсенето на злато у нас. През март тази година "Болкан Минерал енд Майнинг" - дъщерна на "Дънди прешъс металс", е получила разрешение да търси злато и на "Иран тепе" до Крумовград. Тя проучва и площите Кесебир и Лехово.
Въпреки многото разрешителни засега добивът остава нисък, сравнено с лидерите в Европа. През 2010 г. страната ни е произвела 2,5 тона злато, което я нарежда на четвърто място, докато лидерът Турция има 17 тона.
Виктор Иванов, 24 часа
to hubavo , ama obiknovenite hora edva li ste zabogateqt
ОтговорИзтриване