Зад мрачните сценарии, които противниците на проекта за разработване на златното находище на Ада тепе край Крумовград прозират политически интереси

 

Докато снимах Ада тепе от моста на Крумовград през все още прохладната сутрин на 22 юли, към мен се приближи жена и попита дали съм "за" или "против". Всеки в града би разбрал за какво става дума. Това беше денят на публичното обсъждане на инвестиционното предложение на "Болкан минерал енд майнинг" (БММ) за добив и преработка за златосъдържащи руди от едноименния участък. Разделението между местните хора този ден не беше на християни и мюсюлмани, нито на фенове на "Левски" (както се казва местният отбор) и "Родопи". На пръв поглед разделението беше между тези, които искат проектът да се случи, и тези, които не искат в Крумовград да се вади злато или поне не от дъщерното дружество на канадската Dundee Precious Metals. Десетина часа по-късно, когато приключиха дискусиите във физкултурния салон на местната гимназия, останах с впечатлението, че и това разделение не е реално.

 

Безработица
Всъщност разделение между жителите на града няма. Това, което определя тяхното "против" или (най-често анонимно) "за" проекта, е страх. "Не ги искаме тези златари, че ще замърсят, ще стане като в Маджарово", споделя бивш миньор, който не иска да си каже името. "В момента не работя, подал съм си документите (в информационния център на БММ хората, които се интересуват от работа, могат да попълнят формуляри - бел. ред.), ама дали ще ме вземат...", добавя той. Човекът дори не усеща противоречието в изказването си. Така е и с голяма част от 400-те души, които досега "са си подали документите". Безработицата в Крумовград съвсем не е имагинерен проблем и хората от големите градове трудно могат да го разберат, ако не го видят с очите си. По улиците на града жените са рядкост и това няма нищо общо с преобладаващата религия. "Майка ми работи в чужбина през повечето време, иначе гледаме тютюн", обобщава ситуацията 19-годишен младеж, който също не иска да си каже името. Между другото именно той и връстниците му се оказват достатъчно смели да издигнат плакати като "Безработицата е истинското ни проклятие" и "Искаме работа сега!". Обяснението за източника на този кураж е просто. "Ако не тръгне този проект, се махам оттук", казва момчето.

 

Възможност за развитие
Много по-трудно такова решение могат да вземат хората, изкарали доста повече от 20-ина години в града. Да кажеш на човек, чийто живот е преминал по тютюневите ниви, че този поминък е без бъдеще (субсидиите за тютюна се прекратяват от следващата година), е все едно да му кажеш, че съществуването му досега не е имало смисъл. Преквалификацията и промяната на работата, която им осигурява прехраната, стават все по-трудни с годините. Въпреки това младежите съвсем не са единствените, подкрепящи разработването на находището. Един от малкото хора, които не се скриват, като видят фотоапарат, и които си казват името въпреки диктофона пред тях, е Никола Кръстев. Безработен жител на Крумовград и бивш касиер в счетоводна фирма. "Бях свидетел на първия ОВОС (през 2005 г. - бел.ред.), тогава тук беше като кошер. Сега нещата са по-умерени, хората вече гледат на проекта като на възможност за развитие и инвестиции, защото тук безработицата е голяма".

 

Без рискове
Може да изглежда странно, че работните места, които чуждестранният инвеститор смята да осигури, са основната тема на обсъжданията. За проект за добив на златна руда много по-логично би било резервите на хората да са свързани с околната среда и здравето им. Всъщност тези резерви постепенно отпадаха през последните седмици. Думи като "тежки метали", "уран" и "арсен" една по една се оказваха неприложими към предложението на БММ. Просто защото по думите на експертите това находище е уникално като състав и характеристики и е лишено от основните рискове, които съпровождат добива и преработката на златоносни руди. Заслужава отбелязване и фактът, че възраженията, които сериозните екологични организации изказваха преди шест години, когато БММ предлагаше да произвежда злато от рудата с т.нар. цианидна технология, не присъстваха на обсъждането в петък. Тези пък, които бяха там, подкрепиха решението на инвеститора да промени проекта си, така че крайният продукт да бъде не метал, а концентрат, въпреки че това означава загуба на около 10% от златото в рудата и съответно по-ниска печалба за компанията. Като казвам сериозни, имам предвид организациите, които излязоха с аргументирана позиция и обосновани с факти изказвания. Разбира се, в залата имаше и представители на онзи друг тип НПО-та, с които добивните компании по принцип никога не са успявали да водят градивен диалог. Защо това е така, е видно от думите на Маргит Василева от сдружението "Живот за Крумовград", която се обяви за "екологично равновесие между народите на Балканите".

 

Експертите
Един от любопитните аргументи срещу проекта беше представен от американския експерт по хидрогеология и геохимия д-р Робърт Моран от Michael-Moran Assoc., според когото "това не е ОВОС, а реклама". Тезата си той подкрепи с презентация от 5-6 слайда, на които не беше показано нито едно число. С това той се опита да обори резултатите от изследвания, провеждани години наред от доказани български и международни учени, и логично предизвика реакция от представители на Министерството на околната среда и водите, които обявиха това за открита атака срещу държавата и професионализма на служителите й. Може би тук е мястото да се спомене, че предимствата на инвестиционното предложение на БММ бяха изтъкнати от проф. Иван Нишков от Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", чието експертно мнение беше потърсено не от някой друг, а от общината.

 

Позицията на общината
Именно отношението на общината към проекта обаче е особено интересно. При предходните обществени обсъждания в с. Дъждовник, с. Звънарка и с. Овчари кметът на община Крумовград Себихан Мехмед беше обявила, че ще представи позицията на общината на дискусиите в Крумовград. Това обаче не се случи. Вместо това тя зададе допълнителни въпроси, които се оказаха нови за инвеститора. "Обсъждали сме притесненията си с компанията, но, трябва да бъда коректна, продължаваме да задаваме въпроси", коментира Мехмед за в. "Пари". Неофициално обаче позицията на общината е ясна. Както каза Никола Кръстев, "аз нямам нищо против решението на общината да са против, но да имат аргументи. Те представят апокалиптични картини". Това, че общината е против проекта, не е тайна за никого в Крумовград. То прозира и зад факта, че немалка част от вестителите на апокалиптичния сценарий се оказаха с написани изявления, съдържащи думи като "уви" и "нима", които очевидно не са в активния им речник, като се има колко трудно ги изчитаха.

 

Проблемът е прост
Това, което със сигурност не може да се каже за Себихан Мехмед, е, че не е умел политик. Дори и хора, които имат аргументирана позиция в подкрепа на проекта, казват, че на моменти се поддават на чара и убедителността й. Иначе зад гърба й стоят няколко мандата на кметския пост, както и 23-ма от 29-имата членове на общинския съвет в Крумовград, които са избрани от листата на ДПС, плюс председателя и зам.-председателя. Така че въпросът не е дали проектът носи някакви рискове за околната среда и хората. Става дума за политически контрол. Това загатнаха няколко души на общественото обсъждане, а директно заяви Владимир Делимихалев. "В Крумовград проблемът е много прост. Проблемът е, че народът се държи беден, за да може да се управлява."

 

Иглика Филипова,

вестник „Пари"

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

8 comments so far,Add yours

  1. Анонимен27/7/11 06:52

    Този коментар бе премахнат от администратор на блога.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен27/7/11 07:27

    Дайте злато добива на ДПС и да видите как общината веднага ще го подкрепи
    Мръсни продажници дето мислят как да забогатеят а хората да бъдат все по бедни

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен27/7/11 08:59

    Най- накрая една реална статия. Общината е против защото зад този голям проект стои ГЕРБ а не ДПС, това и е проблема на кметицата. Целта и е да започне проекта когато те дойдат на власт, но това няма да се случи вече, така че да се примири и да разбере, че и нейното място вече изтива, да си хваща чантата и набегом да се маха.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен27/7/11 12:37

    abe 5 idiota do6li ot avren li 6te re6at sudbata na krumovgrad .gadini mrusni varvete pri tyurdiev toi 6te vi uredi rabota

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен27/7/11 14:11

    А ти какво искаш 5 келеша дошли от Голяма чинка ли да решават какво ще става в Крумовград. Я се махайте вече всички тия ..... с голямото съмочувствие

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен27/7/11 15:49

    Наистина много хора ги е страх да кажат че искат златодобив в крумовград. Май е имало заплахи към тях ако се изкажат за проекта

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен27/7/11 16:09

    Отличен материал - най-сетне журналист с много прецизен поглед, който има и смелостта да напише истината! Добивът на злато в Източни Родопи ще постави началото на края на господството на ДПС в региона - особено на терора над собствените им избиратели - бедните турци, които чакат всяка година подаянията на държавата за тютюна си!

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен28/7/11 03:02

    mnogo tochno dps kazva kakvo da pravqt na obshinataako sa vav proekta shteshe da e prorabotil predi 2 godini.Iskaha pari ama gi odrqzaha i sega sa protiv horata jiveqt sas 200lv celi semeistva maimuni da puskat po barzo taq mina che horata nqmat kinti

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.