Прокуратурата ще плати 6 000 лева на Валентин С., който е жертва на незаконно обвинение в „квалифицирана кражба, извършена при условията на опасен рецидив".
6 месеца продължило наказателното производство, като незаконното задържане под стража траело около 3 месеца.
Валентин С. бил задържан в Бял извор, а делата му – и за кражбата, и за обезщетението са гледани в Ардино. Окръжният съд в Кърджали потвърдил оправдателната му присъда.
Валентин С., който има дълги години затворнически стаж, бил в родното си село, когато от игрална зала изчезнало портмоне. Тъжителката посочила него и последвал арест. Полицаите го задържали за 24 часа, а Районна прокуратура е постановила задържане под стража за 72 часа с оглед обезпечаване явяването на му в съдебно заседание, предвид бъдещо искане за вземане на постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража".
Общо Вальо Панделата, както е наричан още той, останал в следствения арест около 80 дни, докато бъде оправдан.
По делото, което той завел срещу Прокуратурата и поискал 8 000 лева обезщетение, като свидетел се явил приятелят му Александър Димитров. В своите показания той посочил, че след задържането му, ищецът много се променил. От доволен и щастлив от живота си човек, той станал отчаян, започнал да пие много, влошил отношенията със своята жена (с която е бил разделен) и дете, останал без работа, и всичко това е било заради задържането му. Откакто е останал без работа започнал да пие много, наскоро е бил в психиатрията, където се лекувал от алкохолизъм. Бил споделил на свидетеля, че е оправдан, но е загубил всичко - и работата и опитите да оправи отношенията със семейството.
Съдът е стигнал до извода за наличие на незаконно обвинение в извършване на престъпление и незаконно наложена мярка за неотклонение „задържане под стража". И тъй като това незаконно обвинение е било повдигнато и поддържано от органите на прокуратурата, отговорността на държавата следва се ангажира чрез Прокуратурата на Република България.
Предвид това съдът намира, че следва Прокуратурата да бъде осъдена да заплати на ищеца сумата от 6 000 лева, от която 1 000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди - болки и страдания от незаконосъобразното му задържане под стража за срок от 72 часа; сумата от 3000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди - болки и страдания от незаконосъобразното му задържане под стража за останалите дни; сумата от 2000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди - болки и страдания от незаконосъобразното обвинение срещу него за извършване на престъпление, както и законна лихва върху дължимата сума - цената на иска, считано от предявяване на иска до окончателното й заплащане и направените по делото съдебни, деловодни, адвокатски и други разноски.
Отделно на Валентин С. ще се изплатят и 900 лева за адвокатски хонорар.
Всеки може да потърси правата си в съда
Изрично в Конституцията на Република България- чл.7, е посочено, че Държавата отговаря за вреди, причинени на граждани от незаконни актове или действия на нейни органи или длъжностни лица. Тази конституционна норма има пряко действие, и всеки гражданин, ако счете, че някой незаконен акт или действие на държавен орган накърни негови права и законни интереси, може да защити последните, чрез предявяване на иск в съда.
Същевременно, законодателят е доразвил цитираната конституционна уредба, чрез приемане на специален закон, по реда на който да става реализирането на тази правна възможност, и това е Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. В този закон, визираната по-горе норма от Конституцията е дадена в по-разгърната форма, и сочи, че държавата носи отговорност за всички вреди, които са причинени на гражданите от незаконни актове или действия и бездействия на държавните органи и длъжностните лица, при и по повод на изпълнение на тяхната дейност, т.е., предпоставка за предявяване на такъв иск е неправомерно поведение на съответен държавен орган, или на персоналния субстрат на този орган-длъжностно лице от състава на такъв, изразяващо се в издаване на противозаконен акт, или извършване на действия, противоречащи на закона, респ. неизвършване на действия, които следва да се предприемат по силата на закона, като всичко казано да е при или по повод на дейността или службата на органа или длъжностното лице- в чл.1 ал.1.. от ЗОДОВ. За да може да се търси такова обезщетение следва да е установена незаконността на акта, респ. на действието или бездействието, по реда, предвиден в Административнопроцесуалният кодекс.
По смисъла на ЗОДОВ, Държавата дължи обезщетение за всички вреди, които са в причинно-следствена връзка със увреждането, т.е. в резултат на незаконния акт на държавен орган, или незаконни действия или бездействия на длъжностни лица от съответната администрация, да се е стигнало до увреждане, като тази отговорност е безвиновна- същата е обективна отговорност.
-----------------------------------------------------------------
Гражданска отговорност – Цените на компаниите
България!!!!
ОтговорИзтриванестрана на мечтите...Добре дошли...
Българиьо ,родино ,за тебе те умряха.....
НА ТОЯ БОКЛУК , ВМЕСТО ДА ГО РАЗСТРЕЛЯТ ПУБЛИЧНО , КАКТО В КИТАЙ , НИЕ ОТ ДЖОБА СИ ЩЕ ПЛАТИМ 6 000 ЛВ. ТЪПА ДЪРЖАВА !
ОтговорИзтриванебраво Вальо ти си човека, не чети боклуците по горе :-))))
ОтговорИзтриванеЗа какво давате акъли на боклуците да съдят държавата.Нали знаете,че държавата сме ние гражданите,тоест ние плащаме за това че съда е мекушав а законите са калпави.6000 цирея да му излязат на боклука.
ОтговорИзтриванеДо:16:03 и 21:11 - ограничените ви милиционерски мозъци явно не могат да проумеят, че си невиновен до доказване на противното и след като и след като прокуратурата и следствието не са доказали, че е виновен, трябва да му се заплати и мисля, че малко му присъждат на гражданина.
ОтговорИзтриване10:01.
ОтговорИзтриванеАЛООООООООО ! НЕОГРАНИЧЕНИЯ МОЗЪК ! НЕВИНЕН , А НЕ "НЕВИНОВЕН" !