Откритите гробове на Перперикон, за които 24rodopi писа преди две седмици, са от гробище на средновековни духовници. Те са били положени до абсидата на църква от 14 век и край тях има общо 164 погребения, обявиха археолозите днес. Те смятат, че откритите скелети са на епископи, служили в каменния град преди той да бъде завладян от османските турци през 1362 година.
Костите са на млади хора, високи около метър и 60 сантиметра. Открит е и скелет на млада жена, прегърнала двегодишно дете.
До гробниците била намерена сребърна венецианска монета от 14 век. На същото място е открити и 11 златни монети.
„Очакваме да открием още монети. Явно при проникването на турските завоеватели в крепостта някой е изхвърлил в боклучена яма кожена кесия със злато и сребро. При гниенето кесията се е скъсала и монетите се разпръснали в диаметър от близо два метра", твърди Николай Овчаров.
Преди 20-ина години пак на това място иманяри са открили над 30 жълтици, твърдят археолозите.
-----------------------------------------------------------------
Гражданска отговорност – Цените на компаниите
Днес около 11:00 бяха разкрити гробовете и язък, че имаше журналисти, ама явно капацитета им е толкова. Става въпрос за некропол на цидателата в който до момента са открити 126 гроба от проучванията на проф. Овчаров. Преди него Балкански е открил още много гробове на различни части от каменния град. Така, че говорим за неопределен брои гробове надхвърлящ няколкостотин. Днешните гробове бяха по специални. Погребани са в камерни гробници, като вероятно се изповядва даден култ, а защо да не поддържаме и хипотезата, че това е близко на висшите заселници семейство което е погребано в по ранен период. Или знатни жители на крепостта. Железният фрагмент от кръст който показва християнската им принадлежност показва близкостта с духовенството. Интересният факт е, че единият скелет беше обезглавен, а до другия имаше части от чужд скелет, вероятно на дете. Самото централно разположение на гробовете определя тяхната култова принадлежност. Друга хипотеза е, че самото изолиране на погребаните със спойка между надгробните плочи е индикатор за изолация на чумави. 14век е период на епидемии от чума, като сведения за такива има чак до 19век. Костите са на жена в гроб Но125 където бяха и тазовите кости на дете, а в гроб Но126 бяха костите на юноша и поради отсъствието на тазове и череп не е възможна определяемостта на възрастта.
ОтговорИзтриванеОтностно монетите сечени около 1330г. те са част от голямо съкровище на духовниците на Перперикон. Въпреки погубените от иманяри перпери останалите 11 златни и 7 сребърни монети са достатъчни, са да определим размерите на съкровището. Което свидетелства за силно развит град по онова време. Надявам се до края на лятото да излезнат и още монети и да могат археолозите да блеснат с поредната сензация.
Единсвеното което се обсъжда на Перперикон е кой колко пиел и само чакат да се скрият на обед под сянката за да отворят шишенцата с домашна благинка, дето са я изстудявали в хладната водица под Перперикон. А овчаров и колегите му не остават по-назад, като опитват в доволни количества от блажената напитка и след това я ми кажи малеле как са гради история. Утре или другия ден може да претендират, че от тук е произлязъл света.
ОтговорИзтриване18:56.
ОтговорИзтриванеИДИОТ ! ВаЗкО !
до Анонимен каза...
ОтговорИзтриване15/8/12 18:56
ее браво..голям смях падна..ами верното си е верно.кво да крием.
Ах, вие! Пак преписвате труда на други журналисти.Май така е по-лесно - хем не влагате мисъл, хем се хвалите, че ви четат и сте номер 1. Познах си текста. Поне да бяхте го преразказали. Ама нейсе! Винаги ще ви го напомням.
ОтговорИзтриване