Душевността на Саффет Ерен е да пести думите, затова творбите му са кратки, но изключително съдържателни. На поетичната карта на България централната планина е Родопа, в чиято източна част се намира едно от уникалните й светилища – Ардино. Поетът сътворява синовните си признания към земните тайни и ни въвежда в своите акварелни видения без пози. Той не заявява своите претенции към ранглистите, защото знае, че така красотата няма да се състои. Новата му книга „Призори" разтваря страниците на един изумителен свят и ни кара да видим, че всичките му пътеки водят към утрото, каза още Али Дурмуш.
Председателят на Общинския съвет Сезгин Байрам прочете поздравителен адрес в стихотворна форма от името на общинската администрация. Кметът на общината Ресми Мурад връчи на Саффет Ерен специален плакет и знака на общината, които не се връчват на всеки и му подари дигитален фотоапарат. Секретарят на читалище „Родопска искра" Леман Кочева каза за Саффет Ерен, че той е богат със своята цел, но не с това което е взел, а с това, което е дал, преди да връчи подарък от името на читалищното настоятелство.
После бе прочетен поздравителен адрес от председателя на Академията за европейска Култура „Орфеева лира" – Мюмюн Тахир. Общинският съветник Месут Хайрулов прочете поздравление от почетния гражданин на Ардино Халил Осман Даалъ, който пожела на Саффет Ерен да ходи с гордо вдигната глава, защото поетите са връзката между небето и земята. На тържеството присъства и учителката на Саффет Ерен, г-жа Аянова. Тя благодари на Саффет за неговата поезия, мъдрост и човечност.
В разгара на тържеството от Турция пристигнаха другият почетен гражданин на Ардино Решат Айдън и Рафет Кору с рози от Ялова. Решат Айдън подари на на Саффет професионален фотоапарат, с който да запечатва мигове от вечната красота на Родопите. Първата снимка с новата техника направи кмета на община Ардино Ресми Мурад, а за нея позираха виновникът за тържеството и спортната легенда Решат Айдън.
Саффет Ерен от своя страна каза, че е трогнат от жестовете. Не зная дали съм ги заслужил, но най-голямата награда за мен е вашето живо присъствие. Преди години, още като дете започнах да си играя на думи, но сега, когато съм на 60 мога да кажа, че тази игра е много сериозна. В поезията се съдържат и много елементи от зидарията, за което не съжалявам. Като по-млад мислех, че красотата ще спаси човечеството и дерзаех. По време на „възродителния" процес се придържах към максимата „Бързай бавно". Днешният ми девиз е „Скромно, но всеотдайно", каза още Саффет Ерен. После той прочете няколко свои стихотворения, написани на български и турски език и обеща, че всички присъствали на тържеството ще получат с автограф новата му книга „Призори".
Живко ТЕНЕВ
Браво! Честито!
ОтговорИзтриванеНа 60 е най-хубавото време за писане. Най-мъдрите неща могат да се изкажат и завещаят за поколенията именно на 60.
Успехи!
А защо колегата на Саффет, Гюнер Шюкри не беше поканен на юбилея?
ОтговорИзтриванеГюнер има още два-тра самосвала капама и компир бидеси да изяде, за да влезе в А група.
ОтговорИзтриванечестито на сафет!
yalama ve it
ОтговорИзтриванекафява спретната къщурка
ОтговорИзтриванес жълтеникав парапет
самонастанена мишитурка
със 180 слуги отпред
Некадърниците също трябва да бъдат поочитани...
ОтговорИзтриване