Цинковото производство на ОЦК беше купено от близка до ПИБ фирма, която обеща мощностите да заработят скоро
Името "Оловно-цинков комбинат" (ОЦК) вече е неточно и почти изпразнено от съдържание. Буквата "Ц" стана излишна, след като заради натрупани дългове цинковото производство, което е половината от бизнеса на кърджалийското дружество, при това по-жизнеспособната му част, беше продадено от кредитори и вече е с нов собственик - новорегистрираната "Хармони 2012".
Мощностите за олово си остават в дружеството под контрола на Валентин Захариев, но за да заработи тази част от завода, са нужни огромни инвестиции. Които явно са непосилни за собственика, натрупал през годините многомилионни задължения. Заради тях най-вероятно бъдещето на ОЦК е влизане в процедура по фалит.
За цинковото производство има вече обещание от новия собственик, че ще го модернизира и активите ще заработят. Срок естествено няма, но вероятно рестартът ще е след няколко месеца.
Операция кредитор - купувач
ОЦК не работи вече почти година и не обслужва дълговете си, които са около 300 млн. лв. В тази ситуация беше логично да се очаква кредиторите да предприемат мерки срещу завода. Това направи Първа инвестиционна банка, която през август започна процедура по продажба на активи чрез съдия-изпълнител. В самата обява не се посочваше кой от кредиторите е поискал разпродажбата, но според публикации това е ПИБ, която е получила изпълнителен лист от съда. ОЦК дължи на банката 54 млн. лв.
Резултатите от търга станаха ясни в петък. Любопитното е, че цеховете и земята бяха спечелени от фирма, свързана със самата банка. Общо три кандидат-купувача за цинковото производство на ОЦК се явиха в Районния съд в Кърджали. До истинско наддаване не се е стигнало, а търгът е продължил 15 минути - времето, през което са били отворени офертите с наддавателните предложения.
Купувач стана "Хармони 2012", която предложи 8.6 млн. лв. Самата банка също беше сред кандидатите с оферта от 8.5 млн. лв., а освен нея участваше и новоучредената през юли софийска консултантска компания "Файнанс енд кансалтинг" с оферта за 8.4 млн. лв.
Частният съдебен изпълнител продаваше половината от терена на завода, цеховете "Електролитен", "Мокро извличане", "Сярна киселина" и "Пържилен", както и 17 други сгради и права. Въпросните четири мощности представляват на практика цинковото производство на ОЦК - единственото, което би могло да заработи сравнително лесно.
Кой е новият собственик
Купувачът "Хармони 2012" съществува от 16 юли тази година и неин собственик е регистрираната на Вирджинските острови "Хармони холдингс лимитид". В България фирмата е с адрес ул. "Любен Каравелов" 4 в София, на който са регистрирани още 27 фирми, близки до ПИБ, включително "Витоша ски" - концесионерът на лифтовете на Витоша, показва справка в Търговския регистър.
Там е била и централата на вече затворената "Първа универсална застрахователна компания", в която банката е била акционер. На същия адрес е била регистрирана "Първа инвестиционна компания", управлявана от Цеко Минев, Ивайло Мутафчиев и още няколко банкери, чиято дейност впоследствие е прекратена.
Капиталът на "Хармони 2012" от 5000 лева също е внесен в ПИБ, показват документи в Търговския регистър.
Официално "Хармони 2012" се представлява от Илиян Цанов, който е отказал да коментира пред медиите бъдещите инвестиционни намерения на фирмата. Самият Цанов няма други участия освен в това дружество.
В едноседмичен срок купувачът трябва да внесе предложената сума. Ако това не стане, за купувач ще бъде обявен следващият, предложил най-висока цена, коментирал след търга частният съдебен изпълнител Росен Сираков. Той проведе търга и смята, че цената, на която е продадено половината от производството на ОЦК, е пазарна.
Розово цинково бъдеще
Цената почти сигурно ще бъде платена, защото представител на инвеститора вече се срещна с премиера Бойко Борисов и публично начерта план за бъдещето на цинковото производство. В събота Нягол Камбуров - представител на инвеститора, публично заяви: "Обещавам по най-бързия възможен начин да довършим техническите експертизи, които са нужни за това, за да пригодим комбината за новите технологии, които ще бъдат включени в новите производства."
Аналогичен ангажимент пое и изпълнителният директор на ПИБ Васил Христов. "Ние като ПИБ естествено познаваме много добре технологията на това производство, години наред му вярваме и го подкрепяме. Така че те (купувачът - бел. авт.) могат да разчитат изцяло на нашата финансова подкрепа за довършване модернизацията на новото цинково производство, както и подкрепа за инвестициите, които ще донесат повече работни места, повече хляб и поминък. Естествено, когато се вижда, че е налице воля да се свърши работа - има воля лично от г-н премиера, от правителството и очевидно от инвеститора, тя се случва", заяви Христов.
След сделката оптимистично послание направи и икономическият министър Делян Добрев, който съобщи, че с новите инвестиции заводът може да продължи да работи още минимум 50 години. А премиерът Борисов резюмира проблемите около ОЦК като "батак, достоен да влезе в учебниците по икономика".
Оловен фалит
След продажбата на по-лесния за спасение цинков бизнес остатъкът от ОЦК вероятно скоро ще влезе в процедура по несъстоятелност. Причината е, че оловното производство няма шансове, тъй като се нуждае от значителни вложения, за да отговори на екологичните изисквания. Мощен инвеститор няма на хоризонта и затова правителството едва ли ще влага повече усилия да държи банките кредиторки да не предявяват законовите си претенции към комбината.
За предстоящ фалит вече открито говорят и синдикати, и икономическият министър Добрев, който съобщи, че обявяването на несъстоятелност няма да навреди нито на инвеститора, нито на работниците, които при подобна процедура ще бъдат обезщетени максимално.
Така свръхзадлъжнялото дружество вероятно скоро ще се управлява от синдик и Захариев ще изгуби изцяло контрола върху него. По ирония на съдбата предишната му собственост - "Кремиковци", също мина под контрола на ПИБ. Преди няколко месеца сходна съдба имаше и друга негова собственост - софийският завод за тръби "Интерпайп", който заради необслужван кредит към ПИБ също беше продаден. По неофициална информация там са били част от машините, нужни за новото цинково производство. Липсва официална информация кой е купил обезпечението на банката в "Интерпайп", но според източник това отново е близка до ПИБ фирма. Сега банката става главен герой и на площадката в Кърджали. Или, ако обобщим - в страната бавно изниква нов едър собственик на металургични активи, а Захариев губи всичките си предприятия в сектора.
Капитал Daily
Заглавието е на 24rodopi
toi tova izka izliza vav pensiia 4oveka
ОтговорИзтриванеМОШЕННИЦИ!!!!
ОтговорИзтриванеНещата се развиват идеално. Ще се развива цинковото производство което е екологично чисто. Някои от колегите ще си запазят местата. Току виж се разработи производството и открият и нови работни места.
ОтговорИзтриванеBg korumpirana sadebna systema, finansova systema! Eu vijda vsichko. Bg narod kato lajat, da ne si mislyt, che tzelia svyat e slyap!
ОтговорИзтриване