Софиянци са с най-високи и с най-бързо растящи доходи в България и нито една област няма шансове да ги догони в обозримото бъдеще. Кризата е задълбочила неравенствата между регионите, като единствено Стара Загора хипотетично може да настигне столицата, при това след около век и половина.
Доходите в Кърджали никога няма да настигнат софийските, защото двата региона в момента се развиват с почти еднакви темпове. Прогнозите обаче изцяло са в полза на София.
Това разкрива проучване на Института за пазарна икономика, което обхваща 10-годишен период. ИПИ изследва какво се е случило през този период с паричните доходи на гражданите - заплати, хонорари, пенсии, социални обезщетения и помощи, наеми, ренти, приходи от продажби и остойностени натурални приходи.
През 2001-2011 г. в България доходите са се покачвали с 9.06% средногодишно. Това увеличение се дължи най-вече на годините, в които страната ни бе сред световните отличници по привлечени инвестиции - за жалост основно в застрояване и търговия с недвижими имоти. В 5 области положението се е подобрило доста над средното през последните 10 години и това са Ст. Загора, столицата, Пловдив, Перник и В. Търново. А петте най-изоставащи области са Пазарджик, Видин, Силистра, Враца и Габрово, където парите в домакинствата са се увеличавали с едва 5.25-6.4% средно за година - или с двойно по-ниска скорост от тази в областите отличници.
Всъщност национален шампион по скок на доходи през изследвания период е Стара Загора, която изпреварва дори София по този показател, но въпреки това средногодишният доход на старозагореца през 2011 г. е с почти 25% по-нисък от този на столичанина. Пропастта между богатата столица и останалите по-бедни области е огромна и изводът на ИПИ е, че ако се запазят досегашните темпове, аритметично единствено Стара Загора би могла да настигне София, и то някъде към 2174 г.
Интересна е и връзката между увеличението на работните заплати и пазара на труда през последната година, изследвана от ИПИ. Събраните статистически данни очертават ясна картина за 2012 г. - там, където заплатите растат по-незначително, безработицата спада. Точно такъв е случаят с Бургас, Видин, Габрово, Добрич, Кюстендил, Плевен, Смолян и Хасково. И обратно - там, където заплатите се увеличават с по-бързо темпо от средното за страната, безработните се множат. Така е станало през миналата година в Монтана, Пазарджик, Пловдив, Разград, Силистра, София (столица), Стара Загора и Търговище.
Само в две области безработицата е намаляла успоредно с по-динамично покачване на доходите - Софийска и Шуменска. Там темпът на нарастване на заплатите изпреварва средния за страната, без това да окаже негативно влияние върху пазара на труда.
Има и една голяма група области, в които са налице едновременно две лоши тенденции - движението на заплатите изостават от средната скорост за страната, а безработицата неумолимо върви нагоре. Това са Благоевград, Варна, В. Търново, Враца, Ловеч, Перник, Русе, Сливен и Ямбол. "Комбинацията от нисък ръст на заплатите и продължаващ ръст на безработицата говори за липса на гъвкавост на пазара на труда в тези области", коментират експертите от ИПИ.
Те проследяват и какво се случва със заетостта, тъй като тя показва какъв дял от работоспособното население има работа. Сам по себе си спадът на безработицата в някои области, ако не е придружен с покачваща се заетост, не показва действително възстановяване на пазара на труда, припомнят икономистите. През 2012 г. най-много работни места - почти 4000, са били създадени в Бургас. Морската област е една от тези, в които заплатите вървят нагоре с по-бавно темпо. Другите отличници са Добрич и Смолян, където заетите са се увеличили със съответно 3300 и 2900 души. В Кюстендил обаче работните места са се стопили с 1700.
Най-тревожна е ситуацията в Сливен, където, въпреки че заплатите растат едва-едва, работните места оредяват и безработицата расте. Икономистите обясняват натрупването на лошите тенденции с това, че фирмите не могат да издържат на административно налагания ръст на трудовите възнаграждения. Това личи най-вече в области, където и бездруго доходите са доста ниски и в повече предприятия заплатите са близки до минималната.
Кога работят тези софиянци, като по цял ден се шляят по разни протести. Явно им плащат добре!
ОтговорИзтриванеА Кърджали ще настигнем София 680 години... Много бе!
ОтговорИзтриванеminimalna zaplata 1000 leva ''Volen - Bolen - Siderov '' Nqkoi den ...
ОтговорИзтриване10;54 Horata sa budni iprotestirat i zaplatite im varvqt nagore a nashite ovce da bleyat i da gledat dps kak krade
ОтговорИзтриване13:29 NE SA UMNI,A PROSTI I MARZELIVI,MOGAT SAMO DA PROTESTIRAT.
ОтговорИзтриванеPITAM 10:54 S OGLED NA POSTA MU OT TOZI 4AS.TI ZA6O SE 6LQE6 IZ INTERNET V RABOTNO VREME?
ОтговорИзтриванеТе ходят по митинги а ти тютюн ли нижеш 10:54
ОтговорИзтриванеZARADI TIQ TURCI V KARDJALIISKA OBLAST MNOGO QSNO CHE NIKOGA
ОтговорИзтриванеТе добре че са турците да работят, че като гледам ние какви принцове и принцеси отглеждаме.. гладни ще стоим. Мит е, че българите са работливи..
ОтговорИзтриванеПък по-горе сме на четвърто място по качество на живот, а Стара Загора, която е втора след София по доходи я няма никаква в тая класация. Свободни съчинения...
ОтговорИзтриване