Трикратният олимпийски шампион по вдигане на тежести Наим Сюлейманоглу с принос за реализацията на смелия проект, цената на сушен шафран се движи между 15 и 30 хиляди лева за кг



Бизнесменът Хасан Тахиров е ентусиастът, който иска да разбие мита за тютюна като единствен поминък в Източните Родопи и вече е готов да стартира отглеждането на шафран край Кърджали.
Тахиров е шведски гражданин, който се завърна окончателно в родния си край, занимава се с електронна търговия на пакетиран смлян тютюн, има клиенти по целия свят. Както вече 24rodopi.com писа, идеята му за шафрана като алтернатива на тютюнопроизводството е преодоляла дългите кореспонденции с институциите и вече е в предстартова треска. Цената на килограм шафран се движи между 15 и 30 хиляди лева.
В края на октомври трябва да цъфнат първите насаждения и тогава ще стане ясно дали реколтата ще бъде с толкова цвят, колкото в страните - традиционни производителки като Иран, Турция, Азербайджан и др., пише Бгнес.
Той се обърнал към областния управител на Кърджали с писмена молба за съдействие и го получил - администрацията поискала от местната опитна станция, от Службата за съвети в земеделието и Изпълнителната агенция по сортоизпитване и апробация да предоставят становище за това има ли условия за отглеждане на шафрана в страната ни. Това казва специалистът по земеделските въпроси в областната администрация Юксел Ибрям. Отговорът бил еднозначен - щом у нас без проблеми расте дивият минзухар, значи има условия и за отглеждане на шафрана.
Областният управител Бисер Николов е внесъл докладна в Експертния съвет по земеделието, препоръката е преди да се пристъпи към масово отглеждане, да се изпита посадъчен материал в опитни станции, а Хасан Тахиров да предостави технология и луковици. Изпълнителната агенция по сортоизпитване посочва четири места в страната, където опитните полета са подходящи за изпитанията - в Русенско, в Лудогорието, в Пловдивско и в Кърджалийско. Определени са вече 30 терена в Източните Родопи за тестването на шафрана на територията на цялата Кърджалийска област. Общинските кметове свикали колегите си от населените места и разпоредили засаждането на шафрана да започне
"Исках да съм напълно сигурен в ефективността на идеята ми и потърсих гаранции и в Института по почвознание "Никола Пушкаров"към земеделското министерство. Там похвалиха проекта ми и подчертаха, че почвите в Източните Родопи са наистина много благоприятни за отглеждане на шафран. Догодина започваме производство в промишлени количества, отглеждането на шафран е все едно да сееш злато и да береш диаманти. Всеки земеделец в Кърджалийско ще има петролен кладенец или златна мина в нивата си", уверен е Тахиров. Той разкри, че реализацията на смелия му проект е и с помощта на трикратния олимпийски шампион по вдигане на тежести Наим Сюлейманоглу, който отдавна живее в Турция."Джобният Херкулес"му помогнал да се снабди с посадъчен материал от опитните полета на турското земеделско министерство и първите експериментални площи в Кърджалийско са вече засадени.
"В България само се говори за алтернатива на тютюнопроизводството, министри писаха програми, политици обещаваха индийски биволи, етерично-маслени култури и накраянищо не се получи. Приказките им си останаха в софийските кабинети, а хората по родопските села продължават да се трепят по тютюневите ниви. Обаче европейската политика е насочена към ограничаване на тютюнопроизводството, всяка година субсидиите за стопаните са горещият картоф в устата на българските лидери. Силно се надявам сега земеделските стопани да се ориентират към отглеждането на шафран – не е толкова трудоемко като тютюна и струва скъпо", коментира Хасан Тахиров. Той обясни, че шафранът е многогодишно растение, използва се в хранително-вкусовата промишленост, фармацевтиката, за направа на бои за текстилната индустрия."В Османската империя са го наричали"Цветето на рая". Императори и султани въвели специални закони срещу фалшификацията му.
Шафранът е подобен на минзухара, познат по нашите земи, той спи през лятото и цъфти през октомври. Цветовете, които представляват интерес за индустрията, се събират в началото на ноември, а от тях се отделят близалцата, които са крайния продукт",уточни Тахиров. Той настоява у нас да се създаде кооперация на производителите на тази ценна култура, а държавните институции да им окажат съдействие.
"Без общи усилия няма да можем да постигнем успех. С европейско финансиране са направени големи насаждения в Гърция и Кипър, защо това не се случи и в България", убедено казва Тахиров.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

32 comments so far,Add yours

  1. Анонимен7/9/14 09:12

    eyup colak cepelce Abe tahirov nie ste seem safrana no depese nima dani pozvoli

    ОтговорИзтриване
  2. Балансов факс7/9/14 09:27

    Реджеб от с.Лисиците-Областен управител на Кърджали !

    ОтговорИзтриване
  3. Redjep ot Tilkiler e Brakonier golyama mu e ribata

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен7/9/14 10:43

    ABE HORA SHAFRANA MOJE DA IZDIRJA DO -10 C A PRI NAS STAVA -20 C
    KAK SHE STANE TAQ RABOTA ? ? ? Q MI KAJETE

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен7/9/14 11:00

    Колко декара шафран трябва да посееш, за да изкараш 1кг близалца или цената е за 1кг. цвят?

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен7/9/14 11:17

    Стига глупости,то не бяха орехи,бадеми,маслини,лавандула и др.Тук става най хубавия тютюн в цяла Европа.Помислете как да облекчим труда на тези които го отглеждат!

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен7/9/14 11:39

    цената ще е колкото да не останете от глад. тук будалите свършиха. стачка ще има. поминъкът на хората е тютюна..видяхме с демокрацията какво стана, пълен батак, сега и с шафрана, шарана ли е, окачва същото, то и име шаф...рантия по-добре, то и така печелят сиганите, не можеш ги накараш да се върнат на село да сеят шаафран..Таксиджиите ги издържат, всеки ден им носят чантите, а вечер...., так тези сигани ще се върнат в Крумовградските села да сеят шафран, нема как, а възрастните турци, българи..те това си знаят тютюна, от сега нататък да се учат как се сее...шафран...политика брат, политика...

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен7/9/14 11:46

    Хасан мръсника пак си прави реклама.Там от където той мине трева не никне.Знае само да се оплаква и да пише жалби.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен7/9/14 12:32

    Капка по капка вир става. Някой иска да хване келепира. Кой ти мисли за благосъстоянието на хората? Един мошеник ще се съюзи с друг. Обещаните комисионни ще им отворят пътя с предимство. Далаверата ще е вързана. И работа на финала ще е като лавандулата, смрадликата.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен7/9/14 14:02

    Az sum 4el 4e i ,,jenshen ,,varvi mnogo skupo trqbvalo da mu se sabira korenite mu

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен7/9/14 16:03

    Не плащат . Не се лъжете няма сметка .

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен7/9/14 16:19

    Дано успее!

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен7/9/14 16:55

    7/9/14 16:19, ако анонимен/а отглежда шафран и аз ще накарам, моите хора и да го направят. Само при това положение. Сметка йок...На чужд гръб сто тояги са малко. В центъра на Кърджали ще се сее ли и отглежда или по селата. Ако е по селата, то там всички са на възраст над 70 г. Не зная, как ще ги агитирате да сеят, отглеждат. Имам близки на село и зная мнението им. Ще предпочитат да гледат животни, но не и шафран. Успех на анонимен/а в отглеждането на тютюна, о, да грешка на шафрана.

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен7/9/14 17:19

    abe hora koi 6te vi dade 30 hilqdi, pomislete malko

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен7/9/14 18:45

    Какъв бизнесмен е този палячо, който освен да пише жалби и да подава сигнали за друго нищо не става ?

    ОтговорИзтриване
  16. Занка7/9/14 20:05

    Хасан Тахиров-Шеф на КРИБ !

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен7/9/14 20:18

    19:31І селският труд е най-неблагодарния, работиш, а накрая знае ли се, какво ще получиш... От земеделие гърбав ставаш, богат не ставаш. А и сега с тези природни бедствия, тази година много хора са на загуба. Който не е работил земеделие хал хабер си няма, за какво става дума. Ако е лесно те от селата щяха да си стоят на село, а всичките дойдоха в града. Започнаха бизнес(имат бензиностанции...), не зная дали им върви, но като гледам жените им работят на бензиностанцията. По-цял ден си говорят, пушат цигарки, пият си кафето, непрекъснато има хора при тях. Налага ми се всеки ден да минавам от там и виждам. Град-глад. То както е тръгнало май гражданите ще трябва да одят на село. Натам вървят нещата. Те са навсякъде.на държавна работа, бизнесмени,...единни са, помагат си...

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен7/9/14 20:22

    Toi kara samo izgnili koli palaspurin za kakvi pari govori

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен7/9/14 21:03

    Не ли е сафран

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен7/9/14 21:03

    Не ли е сафран

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен7/9/14 22:58

    Mnogo sladko mi se vijda.

    ОтговорИзтриване
  22. Анонимен8/9/14 02:04

    Ne e tolkova lesno.Za da poluchish 1kg safran tryabva da saberesh 80.000 korena.Tova znachi tryabva da seesh edna niva goleminata na edin stadion...

    ОтговорИзтриване
  23. Анонимен8/9/14 03:11

    Do 22:58 hiç nese nsdyavay.ne e tolkova lesno, iska mnogo golam trud .Ot edin dekar izlizal nay mnogo polovin kg.tova znachi che tryabva da ispotish mnogo....

    ОтговорИзтриване
  24. Анонимен8/9/14 03:35

    Do 11:00 Ako imash namereniye da seesh safran az da vi kaja kakvo da pravish.Parvo tryabva da oresh nivata 4-5 pati i da ischistish nivata ot izlshnite trevi. Posle tryabva da izhvirlyash nay malko 20 tona estestven tor na nivata.kogato shte pochnesh da seete vi tryabva nay malko 5-6 choveka.koto doyde vereme da saberete shte imate samo edna sedmitsa vreme.ako ne uspeete da gi saberete za edna sedmitsa, tseliyat vi trud otiva na vazduha.i taka na tatak.hayde pojelavam mnogo shans.ha ot 80,000 korena safran izliza polvin kg ne zabravyayte...

    ОтговорИзтриване
  25. Анонимен8/9/14 08:58

    За производството на 1 кг шафран са необходими между 110 000-165 000 цвята. Площта, необходима за толкова растения е около две футболни игрища. За да се наберат 150 000 цвята, необходими са 40 часа интензивен денонощен труд.
    ПАЗАРИ
    Цените на шафрана на едро и дребно варират от близо 1000 до близо 10 000 евро за килограм. В западните страни средната цена на дребно е около 1 550 евро за килограм. В един килограм има между 160 000 и 450 000 нишки. Яркият тъмночервен цвят, леката влажност, еластичността, скорошната дата на събиране и липсата на отчупени парчета от нишки са белези на пресния шафран.
    /bgfermer/

    ОтговорИзтриване
  26. Анонимен8/9/14 10:43

    Do 08:58 Brvo.Nay dobre vie ste obesnili.Taka che v Balgariya mislya che e trudno...To i na vsakade e shte e trudno. ..

    ОтговорИзтриване
  27. Анонимен8/9/14 10:43

    До колкото разбрах от това цвете се събират антенките,намиращи се в средата на цветето в жълт цвят малко по-дебелички от косъм,не и цялата антенка,защото половината е в бял цвят,и не върши работа.Ако греша се извинявам,но хубаво е да се опита!

    ОтговорИзтриване
  28. Анонимен8/9/14 12:09

    Първият опит нека да е на чорбаджията. Една година му даваме срок. Да намери земя, торове, и всичко необходимо....и накрая теглим чертата и виждаме, какво е изкарал от шафрана, цената и тогава и ние ако имаме изгода ще започнем да отглеждаме...Мисля, че разходите са много...анадънму шинди

    ОтговорИзтриване
  29. Анонимен8/9/14 18:59

    ШАФРАНТИИТЕ ОТ ДПС ИСКАТ ДА ИЗЛЪЖАТ ХОРАТА! ТО БИВОЛИ ОТ ИНДИЯ ЛИ НЕ ДОКАРАХА, МАСЛИНИ ЛИ НЕ СЯХА, КАКВИ ЛИ НЕ ЧУДЕСИИ БЯХА! КРАДЦИТЕ ОТ ДПС, НАЧЕЛО С АГЕНТА ДОГАН, ПАК РЕКЕТИРАТ ФИРМИТЕ, ИЗКУПУВАЩИ ТЮТЮНА, КАТО ИМ КАЗВАТ- ЕТО ВИЖТЕ, МОЖЕМ ДА СПРЕМ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ТЮТЮНА! ПРИ ТЕЗИ РЕАЛНОСТИ КАК НЯМА ДА Е НИСКА ЦЕНАТА НА ТЮТЮНА! НЕ ИМ ОБРЪЩАЙТЕ ВНИМАНИЕ И ГИ ОСТАВЕТЕ НА ПРОИЗВОЛА! РАНО ИЛИ КЪСНО ТЕ ЩЕ СИ ПОЛУЧАТ ЗАСЛУЖЕНОТО! ЗНАЙТЕ И ПОМНЕТЕ: Д О Г А Н Е СОЛ В РАНАТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ТУРЦИ !!!!!!

    ОтговорИзтриване
  30. hasandan yarak size10/9/14 22:20

    To e yasno.
    Hasan ste vi prodade semeto i ste udari tototo.
    Posle ste izkupi na beztsenitsa i ste udari bingoto.
    Na vas ostava dogodina tutunat

    ОтговорИзтриване
  31. Анонимен22/12/14 14:01

    Идеята е много добра. Дано има успех за хората от кърджалийско и цяла България, стига да става и по другите райони на страната.
    Чест му прави на Тахиров за хубавата идея и инициатива.
    УСПЕХ!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.