Бившият Първи се срещнал тайно с Тургут Йозал през октомври 1989 годена, двамата спряли „Голямата екскурзия"
Тодор Живков не е искал да сменя имената на българските турци, но делегация от кърджалийски комунисти му обяснявали как всички жители на Кърджалийски окръг искали да станат българи. Това твърди контраразузнавачът Павлин Павлов.
„Имало е случаи, в които Лилов (Александър Лилов – б. р.) многократно е разговарял с Живков и е казвал, че „е време да ознаменуваме 1300 години България с нещо грандиозно, да обединим нацията, да направим нещо в духа на това, което Борис I бил направил". Приближени на Живков са ми разказвали как слушал, слушал Лилов и му казал: „Сашо, толкова много си учил, че направо ти прелива акълът от главата. А всъщност си прост човек... Какво ме караш да направя?! Да разваля дослука на нашите хора, които си живеят мирно и тихо и никой не вдига врява за нищо?!...". И Александър Лилов тогава му дал другия аргумент: не че ние искаме, ами хората го искат. И буквално след дни се появява първата делегация - от Делиормана. Наши партийни лидери се срещат с Живков и се почва: цялото население иска да си смени имената. Той ги питал: „Защо говорите щуротии? Защо искате това нещо, бели на главата?!
…". Но след това била изпроводена и втора делегация от партийни лидери – този път от Кърджали, които също започнали да обясняват как цялото население там настоява да си смени имената. Тодор Живков първо ги разкарал, но след това успели да прокарат възродителния процес", твърди Павлов в интервю пред „Шоу".
Павлин Павлов е филолог и доктор по история. Работил е в Националната служба за сигурност в МВР до 1998 година и е бил офицер от Първо главно управление на Държавна сигурност. Той е и единственият у нас дисциплинарно уволнен по време на демокрацията старши офицер от спецслужбите.
Живков несправедливо бил посочен за злодея, разпоредил смяната на имената.
„Това беше подсказано много умело буквално след като Живков беше сменен. В началото на декември месец 1989-а се проведе т. нар. декемврийски пленум на БКП. Тогава Лилов започна доклада си: „Уважаеми другарки и другари, на някой може да му изглежда много учудващо, но никъде не беше намерен нито един документ на Политбюро за това, че е разпоредено да се провежда Възродителен процес!". Залата направо онемява! И той продължава - че това е дело на Живков, който със своите „диктаторски и други методи, използвайки своя репресивен апарат - МВР и ДС, своите амбиции…" и т. н. И си измиват ръцете, и го изкарват изцяло отговорен! Изведнъж и ние - хората от силовите структури, заедно с другаря Тодор Живков, се оказваме в едни редки фекалии! Само дето той си замина в по-добрия свят, а ние останахме наместени в тези редки исторически фекалии.
На съвещанието е интересно, че всички се обръщат към Лилов и му казват, че това, което той прави, е срам и позор. Някои даже му искат оставката. А генерал Касабов пък, началникът на Окръжното управление на ДС в Шумен, директно му казва: „За какво ни вкарахте в този огън?! С тези хора ние сме яли, пили, израснали... Какво имахме да делим с тези хора?".
Истината е следната: тогава просто другарят Семерджиев и другарят Лилов искаха да изпреварят събитията, да елиминират Живков и да запазят властта за себе си! За целта ни обявиха за виновни - него и нас. Трябва ясно исторически да се каже, че тази нескопосана и необмислена политически акция е била за завземане на властта. А Горбачов през същия период прави перестройка, която пък всъщност не цели демократически промени, а единствено да удължи живота на тази система. Подобни мотиви са имали и тези хора, които искаха да свалят Тодор Живков", твърди Павлин Павлов. Той разказва и за експулсирането на хора през лятото на 1989 година:
„Караха ни да ходим по адреси и да ги натискаме да емигрират, да се включат в „Голямата екскурзия". Давахме им паспортите, казвахме им, че имат 24 часа да заминат и толкова".
Павлин Павлов разказва и за среща на Тодор Живков с премиера на Турция Тургут Йозал, след която спира „Голямата екскурзия" и се обявява края на Възродителния процес.
„Никой не знае, че през октомври 1989 година той прави, бих казал тайна, негласна среща с министър-председателя на Турция Тургут Йозал. Уговарят я да се случи на неутрална територия, защото е било немислимо да се видят в България или в Турция. И на тази среща постигат споразумение още на момента да се спре абсолютно всичко по отношение на възродителния процес. Тази договорка е окончателна – всеки да бъде какъвто си иска – турчин, българин; да остане в България, да замине към Турция или пък да се върне обратно. Живков и Йозал си имаха достлук. Октомври месец се прави тази спогодба за успокояване на обстановката и пълна свобода, но то вече не е изгодно на никого да се чуе. Остава в историята единствено манипулативното и невярно твърдение, че Тодор Живков и ДС са отговорни за възродителния процес, а на практика те са едни от многото му жертви", допълва Павлин Павлов.
24rodopi.com
Лукав е, лукав е червения башибозук! Които му се довери, обречен е! Злоба в себе си стаил е! Враг на народа си е! Камшик!
ОтговорИзтриванеЕба ти мръсните комуняги, значи хората доброволно искали да отидат на почивка в Белене? Най-лошото е че тия изверги и техните отрочета ограбиха държавата, много от ДС още са на власт, няма нито един осъден. Създадоха си нови партии, направиха си банки, станаха олигархи и са недосегаеми. Крадоха и крадат още и още. С това те не сториха лошо не само на турското население, но на всички българи. Защо например Унгария, Полша, Чехия, че даже Румъния дето бяха по-зле от нас сега са с години напред? Защото направиха революция. Изчистиха тая измет още в началото на демокрацията.
ОтговорИзтриванеТОЗИ С ДИАГНОЗАТА ПАК Е ТУК!
ОтговорИзтриванеЕЙ,ДЕБИЛ,НИТО СИ ИНТЕРЕСЕН,НИТО ОРИГИНАЛЕН,НИТО УМЕН,ДОСАДЕН СИ.НАПРАВИ УСЛУГА НА АУДИТОРИЯ,ИЗЧЕЗНИ!
Чудно е,защо ли редакция печата материали,които дават голям обществен резонанс....
ОтговорИзтриванеДруги теми в изостаналият от цивилизация град няма ли,или тази е най-любимата.
Да го съжалиш горкичкия, той не е виновен. Виновни са КГБ, Лилов и т.н.. Колеше, бесеше 45 години, а накрая други са виновни. Ако беше само смяната на имената на турците бих повярвал, ама то се започна още през 70-те години с българомохамеданите, после с ромите и смесените бракове. Дано да се пържи в ада.
ОтговорИзтриванеE kak horata si iskali bulgaski imena kak manipulirate horata i mislie 4e istoriyata ne pomni az sim jiv o6e i mnogo drugi hora det byha otkisnati ot rodina sa jivi ne mislete 4e turtsite sa glupavi a samite vie ste sirkatdjii brejnev umry i nymase koy da podirja bg
ОтговорИзтриванеА багдасарчето с червената риза къде е бил тогава?
ОтговорИзтриванеА багдасарчето с червената риза къде е бил тогава?
ОтговорИзтриванеКолко ли от тези мръсници са в ръководството на Д(П)С ?
ОтговорИзтриванеНе знам за ДПС, но един от най-гордеещите се с новото си българско име е Веждьо Радишев, даже декларация подписал. Сега е министър от ГЕРБ.
ОтговорИзтриванеПриятели, този с башибозука има операция на главата (това сериозно) и само от съжаление към жалкото му съществуване да плюе по форумите, като си вменява че така е много значим, няма да издам името му. Но пък сте абсолютно прави, че човекът си има диагноза.
ОтговорИзтриванеПолуистина са това. Тодор Живков е виновен. Александър Лилов е виновен. Комунистите от Кърджали - виновни. Турските комунисти от Кърджали - са два пъти по-виновни.
ОтговорИзтриванеУверих се за пореден път,че българите сте наистина много ТЪПи иПРости....съжелявам но е факт
ОтговорИзтриванеНеграмотен си... друго кво да кажа, професоре...
ИзтриванеЕЙ ТОЯ ДЕТО ГОВОРИ ЗА БАШИБОЗУКА ИМА ИНФОРМАЦИЯ,ЧЕ БАБА МУ КЕРА БИЛА МЕТРЕСА НА БАРУТАНЛИЯТА ХА ХА ХА
ОтговорИзтриванеSega tezi deto smeniha imenata koliha globyavaha naroda za cujd ezik te sa v DPS no horata pocnaha da se osiznavat kade virvi dirjavata I pocnaha da se zaselvat v cujbina ....
ОтговорИзтриванеКазва истината-бяхме с него колеги.
ОтговорИзтриванеНАЙ-АКТИВНИТЕ ВЪЗРОДИТЕЛИ , БЯХА ТУРЦИ /СЕГА ДЕПЕСАРИ/ ! БЯХ СВИДЕТЕЛ ТОГАВА , А НЕ УЧАСТНИК !
ОтговорИзтриванеГлупости на търкалета. Този си търси 5-минутната слава. Аман от самозванци. Смяната на имената си е бил топ-секретен централен проект, станал достояние на местните чрез заповед за изпълнение. Местните комунисти дори не са подозирали какво се готви, но в последствие са били като ошашавени мишоци, които подло са мятали камъни през деня, но са спазвали като мижитурки вечерния час.
ОтговорИзтриванеа нещо за нощта на музея да кажете, или не ви стиска, защото е музей, а не медресе
ОтговорИзтриванеРеджеп от с. Лисиците не вярва в тези глупости.
ОтговорИзтриванеИзедници-тирани и народни душмани.
ОтговорИзтриванеЦвилят! Да хапят винаги готови.
За народа свой те творили са окови.
Но съдбата страшна и зловеща,
тя обртща се тя насреща.
Туи чудовище огромно, строполи се то главоломно!
В змия отровна превъплати се,
на господср нов довери се!
Османлиец ще е това,
който ще командори червената глава!
Така за народа наш напъден,
нов тиранин е навъден!
Боклук е долен и зове се той,
зове се: червен башибозук!
Tazi statia e otpravena kam maloumnite i lekomislenite ...ds e i shte e...
ОтговорИзтриванеniama otarvane ot tiah. te sa kato razvadnik...Chveta si meniat, no nrava ne!
ХА ХА ХА, МОЗЪЧНИЯТ ДОНОР СТАНАЛ СТИХОПЛЕТЕЦ, ГОЛЕМ СМЕХ ХА ХА ХА
ОтговорИзтриване14.06,АБЕ ДАУН,ТОЧНО ТВОЕ МНЕНИЕ ЧАКАХМЕ ВСИЧКИТЕ.ТИ,КВО НА РЕВОЛюЦИОНЕР ЛИ СЕ ПРАВИШ - ЖАЛЪК СИ! ПО-ДОБРЕ ВЗЕМИ ДА ПОЧЕТЕШ ЩО Е ШИЗОФРЕНИЯ.
ОтговорИзтриване17:40. НЕРДЕ "ДАУН" /СИНДРОМ НА ДАУН/ , НЕРДЕ ШИЗОФРЕНИЯ / РАЗДВОЕНИЕ/ "АБЕ" ИДИОТ , ХОДИ НА ПРЕГЛЕД , ЧЕ СИ В КРАЙНА ФАЗА !
ОтговорИзтриванеОт дясно,ляво,центъра 98 % са от Бившата Държавна Сигурност, а кво ще рече това: Гарван гарвану око не вади. Тая статия е за заблуда на някой и друг балък. Всичко е хумор, сатЪера и забава...С отварянето на границите на запад всичко видяхме. Народът в града и региона иска хляб..., а не зрелиЩа. ДпС трябва да се преименува на БДС...
ОтговорИзтриване17.51,психушката е горе,в Байкал.
ОтговорИзтриванеУспех!
19:06. ЩОМ ЗНАЕШ КЪДЕ Е "ПСИХУШКАТА" Е ДОБРЕ ! НА МЕН НЕ МИ Е НУЖНА ! УСПЕХ !
ОтговорИзтриванеСрамува се, много се срамува! Срамува се от своите предшественици, от мама си и от татка си! Много е гузен червения башибозук, усещам го! Трепери ли, трепери! Юмрук! Тикме!
ОтговорИзтриванеДо мозъчният донор:
ОтговорИзтриванеСрам ме е, срам ме е и то много, че хора като теб ни управляват. Умопомрачени психопати с бивши партийни книжки, храчещи по форумите за да получат ерекция, заблуждавайки себе си че са мъже, защото са загубили всякаква друга надежда да се чувстват пълноценни. Срам ме че безчинствата ви нямат срам.
До: 17/5/15 11:58
ОтговорИзтриванеЦитат на анонимен:
...ТЪПи иПРости и съжЕлявам, но е факт...
Няма какво да ни съжАляваш, като ти чета писането мога да ти кажа-Аз съм тъп,но и ти си Тъп ...Виж си правописа и тогава критикувай. Съвети вземаме само от умни хора. Не се заяжда, а само казвам. БЪЛГАРИНЪТ е: умен, образован, състрадателен, толерантен, не е фанатик, ..Навремето българите ви отвориха очите. След време ще се наложи същото да правите с нашите братя сиганетата. Дано си вдянал или разбрал правилно. Понякога едно ви се говори човек, а с тия задръстени мозъци съвсем друго схващате. Влез в някой друг сайт и ще ти се опулят зъркелите...Стил, грамотност, правопис.... Децата на интелигенцията завършиха Колежи на запад(знаещи много езици): САЩ, Англия, Франция,Германия и няма да се върнат в БГ, а родителите им са на изживяване..., за което обикновените граждани, които останат тук се безпокоят... Ще трябва да учи на вашите майчини езици-турски,цигански... /..от сега карате хората да учат.../...Карай да върви. Важното е на нас двамата да ни е добре, а за другите кво да им мислим. Да се оправят, кой както може...Нали така .
PS: съжелявам-пише се съжАлявам(казваш съжаление, а не съжеление)
пред , НО се пише запетая ,,,,,,,И кво ти е умното. На пет реда две грешки...????
Ама вие си знаете вашето-българите ......../не съм националист, но ме нервят вашите националисти.../...Пара вар, но акъл йок. Мислите, че парите са всичко на този свят...Пари, пари, но понякога и парите пет пари не правят, анадънму...Остани с хубави чувства. Мислим лошото само тогава, когато ни настъпят, обидят, хвърчат в небесата, голямо самочувствие(парата) без всякакво покритие. Не всичко е пари приятелю..Тва е лично мое мнение...Когато си образован и парата ще си дойде...Нервя се на хора, които имат пари, а не могат едно изречение да свържат. Защо така, бе, хора !!!!!!!!!! Оооо....
Това не може да бъде сериозна публикация. Липсват факти, точни дати и свидетели на твърденията. Живков се срещнал с Йозал "някъде си"!!! Кръчмарски дрънканици!
ОтговорИзтриване