Фалирало бъдеще, ниски заплати и мръсен въздух

Жельо МИХОВ
Зимата започна да се усеща в Родопите в началото на декември. Точен показател станаха тревожните данни на Изпълнителната агенция по околна среда. Станциите измериха в няколко поредни дни повишени в пъти нива на замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Промишлеността като главен виновник остава вече в миналото, а основната причина се нарича… бедност. Огромен процент от населението на градовете в Топ 10 по мръсен въздух-Кърджали и Смолян, се отоплява на твърдо гориво. Вътрешно и външно, но фините частици се вдишват главно от дървата и въглищата, на които разчитат родопчани, за да осигурят топлото през зимата. Фактурите за ток пък служат предимно за подпалка. Дължината им поне е удобна за целта. За вътрешна употреба остава ракията и по едно „Наздраве!” по празниците.

320 лева за дърва през зимата, в противен случай-по 250 лева ток на месец

Цените на най-масовите продукти за отопление в Родопите се запазват от няколко години. 150 лева за тон вървят дървата за огрев, нацепените пък са с 10 лева по-скъпи. Т.нар. „метровки” са доста по-евтини, но и обработката им изисква поне две процедури, включващи моторна резачка и брадва.
„Хамалогия голяма, но няма начин. Плащаш, режеш, цепиш, вкарваш в мазета, гаражи, където има свободно помещение. После се започва носене към жилището чувал по чувал. Кръстът боли, но топлото си е топло”, споделят жители на двата областни града-Кърджали и Смолян. Според тях, над 90 на сто от родопчани разчитат единствено на дърва и въглища за отопление през зимата. Без значение дали живеят в къща или апартамент.
„Регионът ни е такъв, че трудно биха се решили хората да заменят дървата с друг източник на топлина. Гори бол, имоти също, темата „газификация” все още е чужда, така че е напълно естествено хората да продължават да живеят в 21 век по начина, по който са го правили прародителите им преди два века”, коментират горски експерти.
„Направих си локално парно, помогнах и на роднини да сторят същото. В апартаментите. Във всяка стая имам радиатор, който е свързан с камината. Процесът не е лесен. Къртене, доста пари, но после-палиш и забравяш. Познавам десетки хора от града, които са направили същото. Няма как иначе. Токът поскъпва постоянно. Аз съм на дърва от години, а от 60 лева на месец през зимния период, сметките ми варират вече в порядъка на 100-120 лева. При положение, че съм на дърва. А, ако не бях? Тогава отивам вероятно на 250 на месец. Средно за сезон плащам за отопление на твърдо гориво около 320 лева. А топлината от дърва е съвсем, съвсем различна от тази на ток. Друго е да седнеш пред камината на чаша вино, друго е да ти духа климатик, няма сравнение. Това е сметката”, споделя родопчанин, въвел в панелния си апартамент собствена топлофикация.

Европа казва догодина: Край на кюмюра и дървата!

Европа се загрижи заради продуктът на собствените си производствени мощности и реши да хвърли вината за него върху… семейния уют на най-бедните граждани в иначе най-богатия икономически конгломерат в света. Евросъюзът реши да каже „Край!” на отоплението с дърва и въглища. Планът трябва да влезе с цялата си категоричност от следващата година. Промените са предвидени в директива на ЕС, която цели да се намалят вредните емисии във въздуха. Твърдите горива ще бъдат заменени с брикети от биомаса или друго екогориво. Причина за превишенията в нормите е масово използване на твърдо гориво в бита, както и автомобилния транспорт. Директивата пък обрича на фалит търговците. Не е ясно обаче как ще се осъществява контролът и какви ще са глобите за хората, които въпреки забраната продължат да се отопляват на дърва и въглища.

Директивата „Забогатей или умри!”

Алчността в световната икономика и необходимостта от постоянно увеличение на мощностите в индустрията на почти всички отрасли предизвикаха климатични проблеми, които реално заплашват планетата. Това обаче удобно е оставено в миналото с гриф „Сбъркахме, но не бе фатално”. Сега нуждата от промяна по-скоро изглежда на изнасилване на гузната съвест. Като твърдението „Климатът би бил спасен ако спрете бедняци да карат старите автомобили (които ние произведохме) и се топлят с дърва и въглища”. Готвеното ново императивно послание от ЕС изглежда по-скоро така: Забогатей или умри! Конкретно за живеещите в 19 век граждани на Евросъюза от Родопите едва ли климатът и повишението с едно цяло и еди колко си пъти на прахови частици във въздуха би трогнало и променило начина им на живот. Според всички ясновидства на статистиците, те едва ли ще подобрят статуквото на битието си в следващите около 50 години, така че и печките с дърва не биха били заменени с алтернативен начин за отопление. Старите бараки пред дома също влизат в семейния албум като част от фамилията. Поне присъстват на снимките. С други думи-трошки на четири колела, някоя и поред употреба, задължителен склад за дървата и кюмюра ще продължат да бъдат част от официалните данни за праховите частици във въздуха на родопските градове. Защото отново според „ясновидците”, заплатите в Родопите са единствените, които не само че не бележат ръст, но и намаляват. Данните са след анализ на трудово-правовите взаимоотношения в графата „възнаграждения” в периода 2014-2015 година. Демек-беден, по-беден, та родопчанин.

Разликата с хъшовете-само в по-топлия климат

Дълга, неумолима и тягостна-това е родопската зима. Климатът се измени и няма нищо общо с този отпреди 20-30 години, но като захване да си спомня що е било навремето и полазват ледените тръпки. Ведно със студената мъгла на сивото панелно ежедневие чувството за безизходност полита дълбоко в душевната депресия, която по презумпция завладява душата на нашенеца по това време на годината.
„Задушаваме се в собственото оцеляване. Върнаха ни векове назад, скоро може отново да заселим пещерите. Целият проблем на този народ е че просто е беден. Ако имаше повече пари, обществото ни щеше да изглежда по съвсем различен начин. Кой щеше да замени рахата с болки в кръста при качване на дърва, ако всичко му беше газифицирано, а разходът не бе повече от 20% от дохода му на месец? Няма такива будали!”, категоричен е шофьор на камион, който ежедневно прави курсове с дърва за огрев до домовете. Зад волана е от десет години, след като се е пенсионирал. Доработва към пенсията, защото… просто живее в Родопите, България и няма как.
Като Вазовите хъшове-наврени в опушените изби, без газови лампи, но отново немили-недраги, у дома, но отново като неканени пришълци.
Бедността и алчността са най-големите беди за климата.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

9 comments so far,Add yours

  1. Анонимен14/12/15 09:54

    хубава статия която описва нашето сиво ежедневие. Сиво е защото останаха малко хора в България. Събота и неделя няма с кой да си кажеш две приказки и града е от пуст по пуст.Така и ще продължава да е още много време, докато хората в страната започнат да получават сносни доходи за да живеят нормално а не постоянно да търсят алтернативи на всичко.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен14/12/15 10:43

    няма такова животно по 250 лева на месец за ток , дневната е 12.5 ст а нощната 5 ст. цифрите никога не лъжат.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен14/12/15 10:54

    Да живее Боко Тиквата!!!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен14/12/15 12:04

    Бедния народ на дърва и въглища и ще е така и за напред..и да дойде газификацията от Гърция пак ще се кара на дърва и въглища....газта също е скъпо за Софиянци които получават три пъти от провинцията....спасението 70% от депутатите,политиците,олигархите на прехода на въжетооо...не може с 350-400 лв заплата да си посрещнеш елементарните си режийни.....СРАМ и ПОЗОР са управниците

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен14/12/15 14:06

    Кюмюрът и дървата на запад са разрешени!

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен14/12/15 17:50

    Неправилно съм разбрала. Щом Европа забранява това е много добре за живеещите. На запад се отопляват с радиатори, нафта. И престанете кой е беден и кой е богат. Като гледам точно тия, които работят и получават добри доходи т.е. заможни са, те се отопляват на дърва и въглища. Навремето имаше книга"Похвали и оплаквания", а сега няма на кого да се оплачеш. В коридора днес е ужас. Всичко е в дим. Отварям в коридора прозорците. Дори не се досещат да ги отворят. От селата дойдоха и на тях им е добре. То не стига, че градът е замърсен от колите, останал някой и друг завод, и това с дървата, и въглищата ни идва в повече. Всеки се е затворил в къщи и не мисли за останалите.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен14/12/15 18:00

    До: Анонимен 14/12/15 12:04
    Те управниците нито ги е срам, нито пък се позорят те си живеят добре, затова казват богата и корумпирана политическа класа, която не се страхува от никой и от нищо.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен14/12/15 18:54

    Заплати по 5000 евро и ще дишаме чист въздух с пълни гърди.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен14/12/15 22:00

    Не трябва да има поне под 1500 лв заплата,, това е,, или пък забранят дървата и въглищата,, след туй да докарат газта и много хора ще бъдат принудени да карат зимата на студено,, газта е скъпо хора,, решението е в заплатите,, друг изход няма,,

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.