Петко Калчев е от малкото хора в Източните Родопи, оценени еднозначно от съвременниците и от следващото поколение. Сочен е за най-дейните кметове на Кърджали до 1989 година. Негов емблематичен стил на работа са ранните сутрешни обиколки на улиците и заведенията на града. Всеки пропуск в чистотата, благоустрояването, водоснабдяването или в търговската мрежа се отбелязва и санкционира, пише в книгата си „20 век. Личности в Кърджалийска област" журналистът Петър Бакалов, дългогодишен кореспондент на БТА от Кърджали, обобщава Кмета бг. Петко Калчев е в основата на десетки изпълнени проекти в транспортните и съобщителни комуникации, на нови жилищни комплекси и квартали, водоснабдяване и улично осветление.
Петко Калчев е роден на 30 март 1914 г . в с. Устово, Смолянско в занаятчийско семейство. Завършва средно образование през 1934 г. в Пловдивската мъжка гимназия. Следващата една година е писар в община Момчилград, а през месец юни 1936 започва работата в Популярна банка - Кърджали, а от 1947-51 г. е и директор на същата банка.
През 1951 г. е назначен за управител на Спестовна каса Кърджали. През периода 1959 -1974 г.е три мандата кмет на община Кърджали. На изборната длъжност кмет Петко Калчев работи без прекъсване от 1959 г. до 1974 г. Той отдава 15 години от живота си във всеотдаен труд, посветен на любимия си град.
Това е най-дългогодишният кметски мандат от създаването на община Кърджали през ХХ в.
През неговите мандати Кърджали два пъти е обявяван за най-чист и благоустроен град в България, получава и високото звание „Образцов град". Петко Калчев е удостояван с високи държавни отличия, сред които „Награда II степен за творческо постижение – принос при архитектурното изграждане на Кърджали", „Златна значка" Отличник в спортното строителство" и др.
„След Освобождението си през 1912 г. Кърджали е погранично селище с около 3 000 жители, предимно занаятчии, абаджии и строители. Видимо развитие започва през 1956 г. след одобряването на цялостния градоустройствен и регулационен план. Тогава броят на жителите е близо 22 000. Към 1 декември 1965 г. градът има вече 33 319 жителите т. е. за 9 години населението нараства три пъти, което налага ново строителство", разказва Светла Михайлова, уредник в отдел „Най-нова история" в РИМ Кърджали.
Тя припомня, че в спомените на своите съграждани Калчев е бил взискателен към себе си и към тези, които ръководи. Умеел да използва техните качества и възможности. Калчев се отличава с опит, познания, инициативност и делови качества. Година след като поема председателството на ГОНС-Кърджали Петко Калчев отчита, че са направени 6 120 к. м тротоари, 22 улици с нова канализация, с дължина над 5000 м, положени са 8000 м подземен кабел за подобряване на осветлението на града.
В процес на изграждане са 6 нови жилищни сгради, нов хотел, 2 училищни сгради, модерен стадион. През 1960 г. се залага на благоустрояването на центъра на града в архитектурно и регулационно отношение. Петко Калчев е действащ мечтател, подчертава още Светла Михайлова.
Според него един ден Кърджали може да стане „красив като Париж". Има идея да се „облече" коритото на река Арда и мястото да се превърне в красив оазис за отдих и почивка с много зеленина. Превръщането на Кърджали в административен център на Източните Родопи и бързите темпове на развитие на промишлеността през следващите години налагат нови търсения. Затова се преразглежда планът на Стария квартал, ускорява се изграждането на уличната мрежа на кв. "Веселчане". Така в края на 1965 г. някогашното селище „с голи баири и пясъчни дюни" край Арда вече е потънало в зеленина.
През 1967 г. Кърджали печели и първо място в страната по хигиена. Друг важен проблем, с който трябва да се справи кметът Петко Калчев и екипът му е водоснабдяването. През 1967 г. започва проектирането на яз. „Боровица" , който окончателно трябва да реши въпроса с питейната вода на Кърджали и района , като се изгради 45 км водопровод, по който да протичат 600 л в секунда. През 1969 г. в Кърджали има стадион с 20 000 места, театър, библиотека, модерно кино, болница, битови комбинати, в града се учат 12 000 младежи.По това време се проправят булевардите „Беломорски" и „България", изграждат се площадите „Освобождение" и „България", оформят се парковете като голямо внимание се обръща на парк „Простор".
Както вече 24rodopi.com писа, по време на управлението на Калчев започва и градежът на областната девететажна болница. На 21 октомври 2008 г. бившият кмет на Кърджали Петко Калчев получава посмъртно званието „Почетен граждани на Кърджали".
На снимките:
Кметът Петко Калчев;
Петко Калчев бе удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на Кърджали“ за своята дългогодишна успешна дейност като градоначалник на Кърджали от 1959 до 1974 година. През 15-те години на управлението му градът добива сегашния си съвременен облик, два пъти е национален първенец по чистота и благоустрояване, по време на неговото кметуване започва изграждането на най-големия жилищен комплекс “Възрожденци” и на модерното водоснабдяване.
Почетното звание бе прието от наследниците на Петко Калчев, дъщеря му д-р Адриана Петкова Калчева - Абаджиева записа в почетната книга на града: “Този град да расте и младее е обречен, с името старо и историята древна да бъде вечен!”. До нея застанаха и две от правнучките на Калчев.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

12 comments so far,Add yours

  1. Реджеб и Наджие1/3/16 08:45

    Е така беше,
    Сега пак сме на първо място ,само че от зад напред
    Замислял ли се е някой защо бежанците заобикалят България, нека Караянчева да обясни ,нейната партия е на власт

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен1/3/16 09:33

    Лека му пръст на човека може би беше комунист но работеше за народа. Сегашните се правят на либерали и евроатлантийци обикалят като гейове въртейки кривите си сплеснати гъзове и създават и с екстри ДОСТ-Долноподобна Организация за Средства на Текето и грабят бъдището и средствата на народа ни.
    Тези мразени индивиди от народа сега пак обикалят по улиците но за да намерят нещо или да създадат уж някъв проект и да си гушнат пари, да намерят парко места и да ги превърнат в платени, къде да развалят готови тротоари и да поставят нови уж които се поставят и по зле от старите. Ей продажници сегашни вие сте МРАЗЕНИ И ПРОКЛИНАТИ от народа ни и на вас сърдечен удар ви отнема живота от алчност и лакомия но най доброто наказание за вас е да сте вързани за легла с погледи милеещи за капка води и с пяна не в устите ви но и в ГЪЗОВЕТЕ ВИ. На тия продажни сегашни на жените им казваме и им препоръчваме вземете от средствата им и ги заебете как ги търпите тия сурати имитационни с кривите и сплеснати мазни гъзове от седене които виждайки всичко в пари и изневери не се прибират у дома и винаги уморени и с пишки като мишки които не могат да ги изправят затова ГОСПОЖИ НАМЕРЕТЕ СИ ПО ЕДИН МЛАД И ЖИВОТА Е ПРЕД ВАС ПАРИТЕ ПРАВЯТ ЖИВОТА ТАКА КАКТО КАЗВАТ ВАШИТЕ МЪЖЕ които са и мъже едновременно и на други кучки за забави

    ОтговорИзтриване
  3. бай мангал1/3/16 09:51

    08:45

    За кво да ви обясни? За модната тенденция през 2016 година ли!?

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен1/3/16 10:04

    Сега само улиците не могат да изметат.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен1/3/16 10:44

    Калчев беше единствения кмет който знаеше състоянието на улици тротоари и улично осветление.Той обикаляше града сутрин преди всички и действаше. Даваше разпореждания за по бързото възстановяване на авариите.Не стоеше само в кабинета а се грижеше за по добър живот на гражданите.

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен1/3/16 10:52

    Истински българин и европеец,надскочил времето си!Жалко,че сега няма такива хора...

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен1/3/16 11:47

    Dobre 4e be6e komunizma ina4e koy 6te6e da go ebava sega mi govorite 4e si e gledal rabotata

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен1/3/16 12:19

    Имам лично наблюдение от работата на този човек, защото ми е бил ръководител,да това,че всеки ден преди да влезе в кабинета си той минаваше по улиците за да се запознае в какво състояние е града а и да чуе от гражданите,оплаквания и др,,а не да чака да отидеш на среща в кабинета му,и когато провеждаше заседания той знаеше какво да поставя на всеки ръководител по направления ,за пропуските в града,до сега не съм видяла такъв кмет ,като него о не съм видяла и Гл,архитект като Галов,това са хората по което време града цъфтеше и хубавееше.Най зелен град и най чист.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен1/3/16 12:54

    Е, нали скачахте викахте КОЙ НЕ СКАЧА Е ЧЕРВЕН? Нали искахте демокрация и свободия? Нали искахте права и куп други неща, з които само бяхте чували, че има такива неща? Ето, сега вече имаме всичко това, но нямаме онова по което тъгуваме днес. Не знам дали наистина покойният Тато е казал - Това, което ние построихме, днес вие дори не можете да го боядисате, но е факт дивият капитализъм, където всеки за всеки е враг и конкуренция. Всеки който може да се докопа до кинти, отваря паст и лапа ли лапа. Държавата я ошушкаха до дупка, и пак има за крадене. Но няма тези възможности, които е имала по времето на развития социализъм. Тогава имахме износ, сега имаме само внос. Само от този елементарен пример си направете извода колко малко пари има у държавата. Навремето всички си плащахме данъците дето се вика още първия ден, сега всеки чака да минат 5 години да подава декларация да му ги опростят. Ама и хората не са виновни де, нямат пари. Навремето не сме ставали свидетели на тези вандалщини по улиците, които виждаме дне щото имаше закони които се спазваха. Сега сме разграден двор. Та авторите на тази статия не бива да правят такъв паралел между кметове преди 1989 година и след демокрацията. Условията са коренно различни.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен1/3/16 15:17

    12:54,всичко това е следствие,че червения башибозук си помисли,че може да прави Демокрация!!!Няма да ти давам пример за големи европейски държави,защото нямаме какво да се мерим с тях.Виж държави,където не е имало червени въшки(крадат още от партизани)Малта,Люксембург,Лихтенщайн,Кипър,че там може все тука не може.За червения башибозук всичко е общо и нямат чувство и усет за стопанисване(почистване) и въобще не е сигурно какви са били убежденията на Петко Калчев.Иначе едно огромно браво за него.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен1/3/16 15:39

    Да,деня на Петко Калчев започваше преди всички сутрин с обиколка.Живеехме в съседни сгради И града наистина беше невероятно чист.За жалост днес не е така,ама никак не е така.Няма такива ръководители вече!

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен1/3/16 19:46

    Явно Калчев е бил кмет бачкатор. Завинаги ще остане кмет номер едно на Кърджали за онова време, тоталитарното. За новите времена безспорно номер едно е Хасан Азис. Ако не беше той на последните избори ДПС щеше да загуби Кърджали.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.