400 години по-късно, група изселници от ардинското село Горно Прахово (Тосчалъ), живеещи в Бурса, посетиха родното място на своите прадеди в турския град Тося, община Кастамону. Инициативата беше на члена на Сдружението за културно сътрудничество „Егридерелилер" (Ардинци) Салих Юзертюрк.
Горно Прахово в превод на турски е Тосчалъ (Тосялъ), което осначава, че първите преселници тук са дошли, именно от турската област Тося.
„Преди 400 години прадедите ни се преселили  в България и се установили в Тося Бала (Горно Прахово) и Тося Зиир (Долно Прахово). Визитата ни бе много вълнуваща. Бяхме посрещнати много радушно от местните хора. На всяка една улица, която обиколихме, се надявахме да срещнем познати", сподели Салих Юзертюрк. Той уточни, че групата е била приета и от кмета на Тося Кязим Шахин. Срещата е протекла в приятна и позитивна атмосфера. Една от обсъжданите теми е била да се установят дългогодишни приятелски отношения между Тося и Горно Прахово.
Очаква се кметът на Тося Кязим Шахин да посети селищния празник на Горно Прахово, който ще се проведе в началото на август.
Гюнер ШЮКРИ
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

7 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/6/17 14:02

    Tosya Bala,ziir tova sa gluposti.Imenata na selata sa Toscali i Hasallar_Ahmatlar

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен21/6/17 15:32

    DO14:02 Pa ti mnogo gi razbirash ....İSTORİK....

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен21/6/17 15:36

    Пълни глупости, първите преселници са наименували селото ТОЗЧАЛЪ защото селото се намира на високо и се е издигало много прах и имало много храсти това ми е разправял дядо ми а първите преселници са дошли от Коня а не от Кастамону !!!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен21/6/17 20:36

    21/6/17 15:36 absulutno si prav nie ot toscali nyamame nishto obshto s tezi ot tosyalı.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен22/6/17 06:38

    Ако жителите на Горно /Долно / Прахово, Ардинско наистина са преселници от Анадолското селище Тося, то техният произход е интересен!Според Османския историк и изследовател проф.Узунчаршълъ през 415 година от н.е. района на днешния град Тося е бил заселен от арменското племе "тоски"! Това племе е едно от първите приели християнството наред с племето "тюркмени"! Но с появата на Исляма през седми век,/ двеста години по-късно/ то се ислямизира.Ако корените на населението от Горно и Долно прахово, Ардинско наистина са от град Тося, то техните корени са арменски... А селищното име "тосчал" в България идва от "прах", в превод "прашно място" или "хората от прашното място"!

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен22/6/17 09:16

    Кюрди,ермени или ....?

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен22/6/17 14:00

    И какво се оказа изведнъж, че тези роднини били с български имена преди 400 години.Защо ли??????

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.