Изпълнението на общинските инфраструктурни проекти по Оперативна програма „Региони в растеж” и Програмата за развитие на селските райони обсъдиха кметовете по време на 31-вото Общо събрание на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
„Всички ние свързваме много наши и на гражданите ни надежди и очаквания точно с проектите ни по тези две най-важни за нас програми. Обсъдихме актуални въпроси от взаимодействието ни с министерствата на земеделието и на регионалното развитие“, коментира водещият на дискусията инж. Хасан Азис, кмет на община Кърджали.
„Първата ни обща тема е постигането на междинните индикатори по двете програми към края на 2018 г. За Региони в растеж, за всяка от нас големите 39 общини има определени средства, които трябва да усвоим до края на месец юни, т.нар. етапна цел. Прегледът към момента на усвоените средства не е удовлетворяващ. Изпълнението на проектите ни доста се забави, тъй като повече от 8 месеца търсехме решение за финансиране на образователните ни проекти, за които не достигаше ресурс. Те заемат значителен инвестиционен дял на от нашите Интегрирани планове, който при някои от колегите достига над 50 на сто. Ние предложихме да се удължи до края на месец септември срокът за верификация на средствата, поради това независещо от нас забавяне. Надяваме се на положителен отговор“, каза кметът.
Кметовете са притеснени от броя на сигналите за нередности по „Региони в растеж“ и размера на наложените финансови корекции.
„Положително оценяваме публикувания анализ на нередностите от страна на Програмата, заключенията и изводите от който разпространихме сред общините. Очакваме заедно да предприемем и други подходящи и коригиращи ситуацията мерки и дейности. В ресора на министър Нанков са и трансграничните програми. Тук сме удовлетворени, че в началото на годината стартираха вторите и последните покани за набиране на проекти по програмите по външните граници. Заложените по тях срокове за оценка на проектите и договаряне са в порядъка на 1 година. Следва да положим усилия това да се случи по-рано, въпреки че отчитаме ,че ще има голям интерес и много подадени проекти“, отбеляза инж. Хасан Азис.
Кметовете очакват от строителния министър Нанков информация и по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, като изразяват готовност да предоставят коментари и бележки по публикуваното за публично обсъждане изменение на постановлението за условията и реда й.
„Следващата ни тема е за инвестициите във ВиК инфраструктурата. Очакваме до края на годината да стартират интегрираните водни цикли по Оперативна програма „Околна среда”. Общините трябва да имаме информация за конкретните инвестиции, които се планират на наши територии. С МРРБ следва да създадем механизъм за взаимно информиране, за да стиковаме капиталовите си програми, да не изпаднем пак в ситуацията асфалтиране, разкопаване, повторно асфалтиране. Резонно колегите поставят и въпроса за инвестиции в т.нар. агломерации между 2 и 10 хиляди еквивалент жители, тъй като за тях няма европейски ресурс. Какво ще предприемем за хората от такива населени места?“, коментира кметът на Кърджали.
По Програмата за развитие на селските райони имаме „код червен“ за ВиК-проектите на 75 общини, които все още чакат одобрение, заради липсата на решение дали тези инвестиции са държавна помощ, посочва инж. Хасан Азис.
„На изпълнението на тези проекти и на наскоро договорираните проекти за пътища, улици, културна и образователна инфраструктура (изпълнявани от 162 общини) ще разчитаме за постигане на междинните цели по програмата. Нужни са спешни съвместни мерки за ускорено изпълнение, в т.ч. бързо осъществяване на предварителния контрол на обществените поръчки, на авансовите и междинни плащания, а защо не и на окончателни плащания по по-„малките“ проекти за ремонт на читалища, училища и детски градини“, коментира кметът на Кърджали.
24rodopi.com


Share To:

24rodopi

Post A Comment:

4 comments so far,Add yours

  1. Анонимен1/3/18 09:12

    Усвояваме ги, даже ако има още ще усвоим.Ние заради тези европари живеем.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен1/3/18 09:19

    "УСВОЯВАНЕТО" върви отлично!!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен1/3/18 09:32

    В "усвояването" е истината! Затова градът ни прилича на кочина.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен1/3/18 11:52

    SUPER KAK DA E..... GOLYAM SPETSIALIST E NASHIYAAA INJINERRRRRRR... SLAGAT SAMO TABELI BEZ SA IM MIGNE OKOTO.. REZULTAT ..RODOPI 24 I TI NISHTO NEZNAESH NALI,,,,SAMO KOMENTARI PROTIF DA SPIRASH TI E RABOTATA..

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.