Сняг прехвърчаше в събота по обяд в района на Паничково (с надморска височина 1077 метра), а в същото време в друго чернооченско село - Водач (468 м.), започна засаждането на тютюна.
По традиция още от текезесарско време сеитбата е почвала след 6 май (Хъдреллез). Обилните валежи в последните няколко дни обаче превърнаха почвата в благоприятна за разсаждане на тютюна.
Семейството на Гюлбеяз и Емин Мюмюн тази година ще засее над 5 дка ориенталски тютюн от произход „Крумовград”. Ще им помагат синът Ердоан и снахата Байрие.
Семейството на Емин Мюмюн от село Водач повече от 34 години се занимава с отглеждане на т. нар. „жълто родопско злато”. Гюлбеяз споделя, че по време на ТКЗС е била звеноводка. Винаги е продавала над 1,5 тона тютюн на "Тютюнева промишленост" до 1989 година, а после и на други дружества.
„До преди десетина години нашите села винаги бяха първенци по отглеждането на качествен тютюн. За стотици семейства в района тютюнът беше основен поминък. Промяната в начина на премирането предизвика главоломен отлив от отглеждането й“, с болка споделя тя.
Преди всички в семействата бяха на нивите, заедно с цялата челяд, допълва тютюнопроизводителката. Трудът е тежък и ръчен. Освен работна ръка се иска и майсторлък, категорични са Емин и Гюлбеяз.
Неотлъчно до тях са синът и снахата на семейството - Eрдоан и Байрие.
В първия ден на разсаждане на тютюна при семейството беше кметът на Община Черноочене Айдън Осман. Той лично показа, че умее да сее тютюн, отбелязвайки, че до 1996 година и неговото семейство било ангажирано с отглеждането на трудоемката култура.
Кметът връчи парична награда на семейството, а това стана повод Гюлбеяз да разкаже как и преди години е печелила награди. Веднъж е била удостоена с екскурзия до бившия Съветски съюз. 
Допреди 10 години в общината се сееха хиляди декари и се продаваше над 1200 т., казва Айдън Осман. Днес производството е намаляло около 6 пъти. Миналата година в общината били добити едва коло 250 тона.
Надявам се и тази година да бъде толкова, казва кметът на Община Черноочене.
"Но за съжаление все по-малко семейства разчитат на тютюна. Технологията на отглеждането е много специфична. Иска се много познание и опит. Той е трудоемък като начин на отглеждане, трудно се печели", подчертава Айдън Осман.
Исмет ИСМАИЛ
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/4/19 10:46

    Технологията не е специфична само дайте пари, не 5 лв на кг, а 30 лв на кг.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен21/4/19 12:42

    Кмете заповядай в Германия за да видиш какво е технология, какво е администрация, какво е община, какво е достоен труд и заплащане.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.