Той е млад етнически турчин в България. По темата „Турция“ е по-подготвен от всички експерти по турските въпроси в българското външно министерство. Знае за Реджеп Тайип Ердоган много повече от посланика ни в Турция Надежда Нейнски. И от предишните посланици и консули.
Позволихме си да му зададем въпроса: „Защо един турчин в България харесва Ердоган?“.
24rodopi.com

"Понякога се питам, защо така се случи с България. Малка, китна страна, хубава природа...Защо най-големите и уникални идиоти на света я окупираха и унищожават? Нямам отговор, макар и много да съм мислил по този въпрос. Добре, как е възможно, чак такива уникални идиоти да окупират тази държавица? Навярно, това е въпрос, на който и Айнщайн не би могъл да отговори".
Думите са на българския историк и писател проф. д-р Стоян Динков. В същото време той допълва:
"През последните 20 години, навярно поне десет хиляди пъти съм писал и говорил, че няма сила, която да сломи Турция и тюркския свят. Независимо от превратностите на съдбата и историята, това е невъзможно. Няма как да сломиш най-древната цивилизация и култура, колкото и да се опитваш. Бог няма да позволи това. Може да Ви подкупят с някой долар или евро, може да Ви поставят в състояние да повярвате на манипулациите, но това е временно. Защо е временно? Защото става въпрос за оцеляването на човешкия вид и за Божията промисъл, а който е против Божията промисъл и воля, той е обречен на загуба, независимо от това, какви простотии ще измисли и по какъв глупав начин ще се опита да Ви манипулира!"
Неволно възниква въпросът: "Защо един турчин в България харесва Ердоган?"
Първо няколко думи за ситуацията в България.
Комунистическата власт забрани религията и свободата на хората, а когато останаха свободни и без никакви задръжки, без страх от Всевишния, те тръгнаха през просото. В първите години на прехода към демокрация и пазарна икономика борците, които станаха предприемачи, така наречените "мутри", буквално трепеха на улицата, когото си поискат. Силовите групировки развиха организираната престъпност и превзеха държавата. В основата на това беше чувството на безнаказаност.
Който не се страхува от Бог, няма как да се страхува от хората.
Историята показва, че атеистичните и езически общества са изчезнали от лицето на земята и безспорно религията крепи обществата и е в основата на тяхното развитие и благополучие.
Но да се върнем на Ердоган. Известен факт е, че той е завършил религиозно училище "Имам хатипли" и отдава огромно значение на религията.
Във всяка своя реч турският президент споменава името на Аллах, благодари на Всевишния, разчита на неговата подкрепа.
Партията му,  която залага в наименованието си на двете ключови думички "справедливост" и "развитие", откакто идва на власт през 2002 година, неотменно следва своите приоритети във външната и вътрешната политика на Турция. Усилията на Ердоган са да бъде лидер не само в Турция, но и на ислямския свят. Той бе обявен за най-влиятелния жив мюсюлманин в света в изданието "500-те най- влиятелни мюсюлмани в света". Класацията се прави от базирания в йорданската столица Аман Институт за стратегически ислямски изследвания.
Във вътрешен план Ердоган дойде на власт с налагането на визитка, че олицетворява волята на народа срещу един елит, който мисли само за своя изгода. Той се представи като един "черен турчин", човек от народа, който трябва да го защитава от "белите турци", от утвърдения преди него политически елит, за който ключова дума бе прокламирания от създателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк "лаицизъм", а именно ненамеса на религията в държаните дела.
Лаицизмът, наричан още секуларизъм, е един от шестте постулата, залегнали в доктрината на Ататюрк - кемализма. Другите пет постулата от тази държавна доктрина, която се смята за конституционна идеалогия на Република Турция, са: републиканизъм,
национализъм, единен народ (демократизъм), държавна намеса (етатизъм) и реформизъм. Затова и Ердоган, още преди идването си на власт, винаги си има "едно наум" за конституцията.
Лаицизмът, въведен от Ататюрк насила и против волята на народа, се основава на отстояването, че политическото управление, институции и прочее трябва да стоят и да действат независимо от религията и религиозните вярвания. Секуларизмът предполага религиозна неутралност на държавата и свобода от налагане на религиозни догми върху обществото от страна на държавната политика. Поддържа идеята, че религията спира човешкия прогрес. Докато за Ердоган религията е основната движеща сила, неговата идеология е да преустрои Турция като модерна държава, която обединява исляма, демокрацията и икономическото благосъстояние.
Често използвани изрази от Ердоган са "С позволението на Аллах" и "Аллах да ни е помощник".
Върл защитник е на Палестинската кауза, която е ключов въпрос за арабите. За Йерусалим казва "нашата червена линия". Още се помни напускането му на световния икономически форум в Давос преди години, докато дебатираха с израелския президент.
Постоянно прави заявки за промяна на установения световен ред, твърдейки, че светът не трябва да се управлява само от 5-те постоянни страни-членки в Съвета за сигурност на ООН. Прокламира  за  справедливост, благоденствие и спокойствие за всички.
Географията на външната му политика е достатъчно широка- Сирия, Ирак, Палестина, Северна Африка, Балканите, Кавказ.
Нещо повече, Ердоган си изгради ореола на защитник, не само на ислямския свят, но и на всички онеправдани хора по света, като при възможност в речите си оправя призиви към всички потиснати хора.
Ердоган приюти около 4 милиона сирийски бежанци на територията си, показвайки един хуманитарен пример, с който европейските държави не се ангажираха.
Турция е изразходвала близо 40 милиарда долара досега за благосъстоянието на бежанците, докато е получила само около 6 милиарда евро (6,6 милиарда долара) подкрепа от международната общност. Ердоган отдавна критикува европейските държави и международната общност за липсата на подкрепа по въпроса за бежанците.
За втора поредна година Турция е и най-добрият донор на световна хуманитарна помощ според доклад на Глобална хуманитарна помощ на Инициативата за развитие (DI), който показва, че страната е изразходвала 8,4 милиарда долара за хуманитарна помощ през 2018 г., докато разходите и за помощ през 2017 г. са били 8,1 милиарда долара.
През 2018 г. от около 29% от цялата международна хуманитарна помощ, или общо 28,9 милиарда долара, идват от Турция, показва докладът. Помощта, предоставяна от други страни, е спаднала на годишна база през 2018 г., включително от САЩ (от 6,68 милиарда до 6,65 милиарда долара), Германия (от 2,98 милиарда до 2,96 милиарда долара) и Великобритания (от 2,52 милиарда до 2,19 милиарда долара). Разходите за хуманитарна помощ на Турция са близо 1,1% от нейния БВП през 2018 г. За сравнение САЩ осигуряват 0,032% от своя БВП, Германия 0,074%, а Великобритания 0,077%. Турция беше класирана на трето място в доклада на DI през 2013, 2014 и 2015 г. и на второ място през 2016 г.
Въпреки, че се бори за икономически растеж, докато се опитва да се присъедини към лигата на развитите страни - възстановена след години на икономическо лошо управление, Турция е решена да отдели повече за хуманитарна помощ. При правителствата на Партията на справедливостта и развитието усилията за хуманитарна помощ набраха скорост и агенциите за помощ в страната се разраснаха до организации за помощ при бедствия и помощ за бежанци. Усилията на страната й позволиха да бъде домакин на Световната хуманитарна среща на върха, първата по рода си среща на ООН за координиране на хуманитарните усилия.
В световен мащаб 1,8 милиарда души живеят в бедност, а 697 милиона от тях са изправени пред крайна бедност през 2018   година. Хората, живеещи в бедност, се определят като живеещи с по-малко от 3,20 долара на ден; хората, живеещи в крайна бедност, се определят като живеещи с по-малко от 1,90 долара на ден.
Всички тези мерки и активната роля на турския президент в международната политика ще продължават да покачват доверието в него, както и надеждите на една трета от мизерстващото население на планетата.
Ерхан АЛЕМДАР, специално за 24rodopi.com

Бележка: Редакцията е готова да публикува и други мнения по темата


Share To:

24rodopi

Post A Comment:

36 comments so far,Add yours

  1. Анонимен13/11/19 20:54

    Според прогнози на социолозите през 2023 г. населението на Турция ще бъде 86 милиона и 907 хиляди души, а през 2069 г. - 107 милиона и 664 хиляди души.
    ВЕДНЪЖ ТУРЧИН-ВИНАГИ ТУРЧИН!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен13/11/19 21:32

    Sa olsun başkanımız

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен13/11/19 22:00

    Голям лидер,голям държавник след Мустафа Кемал паша АТАТЮРК!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен13/11/19 22:03

    Защото с Бойко Борисов провеждат политика на добросъседство и разбирателство

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен13/11/19 22:36

    Добре,че Турция е родила Реджеб Тайип Ердоган !Днес неизбежна необходимост от такава личност,държавник и лидер има и РБ

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен13/11/19 23:39

    Наѝ добрия Ердоган

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен14/11/19 05:49

    Bravo Taner abi

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен14/11/19 06:29

    Със сигурност е пенсионер на млади години

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен14/11/19 07:29

    Стига вече с тая Турция

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен14/11/19 07:37

    Privet ot Velika Turtsiya.Erdoğan e golyam politik.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен14/11/19 19:11

      Забрави,че идолът ти унищожи икономиката и селското стопанство на Турция и внасяше картофи и лук от следвоенна Сирия и ги продаваше по палатки преди изборите за кмет на Истанбул. Настрои всички нормални държави и ходи по страните от третия свят, като реши да се прави на държавник.

      Изтриване
    2. Анонимен15/11/19 17:26

      Ти си 100% бг изселник, те са такива дьонеци, искат на два стола да седнат, аз ако съм на мястото на туркие ще ви изгоня обратно тука без тва нямате турски имена

      Изтриване
  11. Анонимен14/11/19 08:02

    Защото наистина е лидер от световна класа за какъвто у нас само можем да си мечтаем,защото е човек който си брани интересите на народа

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен14/11/19 19:41

      ЗАТОВА ЛИ НАРОДЪТ МУ ИЗБЯГА ДА РАБОТИ В ЕВРОПА?

      Изтриване
    2. Анонимен16/11/19 16:48

      До 19.41: народът бяга в Европа, където има много пари. Но Ердоган налага данъци на турския народ за да помагат на бедните по света и да дават хуманитарни помощи в Африка. А европейските скрънзи нямат човечност, те използват парите само за егоистични и лични цели, проститутки и наркотици.

      Изтриване
  12. Анонимен14/11/19 08:06

    Този въпрос го задайте на нашите политици и президента

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен14/11/19 08:36

    промит мозък ..

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен14/11/19 10:24

    Buyuksun baskanim sayin ERDOGAN

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен14/11/19 10:26

    Sarhoshite ne go obichat

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен14/11/19 12:23

      Арабите като тебе много го обичат

      Изтриване
    2. Анонимен14/11/19 14:13

      DO 12;23
      Sarhos kak e chashkata mastikata,matika

      Изтриване
    3. Анонимен14/11/19 16:29

      Евреите като теб пък мразят.

      Изтриване
  16. zafer erturk14/11/19 11:20

    С хубавото или лошото Ердоган е наш лидер.
    Това е човекът който вместо велик Израел направи Велика Турция и провали плановете на Евроатлантата.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен14/11/19 14:15

      Наистина ли вярваш в това,хаха хаа,тиси една бяла овца,мееее мееее

      Изтриване
    2. Анонимен14/11/19 19:43

      Защо стоиш тук тогава,а не си при ТВОЯТ лидер?Не че пречиш,ама така.......да го подкрепяш там,на място.Да се радваш на прекрасния живот там.

      Изтриване
  17. Анонимен14/11/19 11:39

    Mnogo turci ot Bulgaria haresvat Erdogan - tezi obache ne iskat da ziveyat pri Erdogan. Mnogo ot turcite v turcia iskat da begat ot tucia za evropa ili bulgaristan - adzaba zashto ?

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен14/11/19 11:44

    Родопи24 май и вие го харесвате Реджеп Ердоган щом пишете за него

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен14/11/19 13:28

      Ердоган е политик от световна величина.REYSIM ALLAH SANA UZUN SAGLIKLI OMUR VERSIN.SENSIN BIZIM UMUDUMUZ

      Изтриване
    2. Анонимен14/11/19 14:15

      Che koy ne go obicha ,toy e chovek obichan a ot vragovete uvajavan ,tiya koito ne go obichat sa lyolyovci

      Изтриване
  19. Анонимен14/11/19 15:03

    Ердоган е политик, като поведение, говорене, държание, обличане, капацитет! Затова дори големите по света го уважават и се държат почтително с него ! И за това, да си турчин е ГОРДОСТ и ЧЕСТ ! Не като ББ - облечен като мутра, държащ се и като такъв, нахален и груб, говори като някой хаймана, държи се просташки с всички !!!!! Затова и нас българите не ни уважават по света и знаете каква ни е славата. Припка само около Меркел и едзин от ЕС, когото показаха клатушкащ се по телевизията ! Никой не го зачите ! А заради него и НАС !

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен14/11/19 15:03

    Ердоган е политик, като поведение, говорене, държание, обличане, капацитет! Затова дори големите по света го уважават и се държат почтително с него ! И за това, да си турчин е ГОРДОСТ и ЧЕСТ ! Не като ББ - облечен като мутра, държащ се и като такъв, нахален и груб, говори като някой хаймана, държи се просташки с всички !!!!! Затова и нас българите не ни уважават по света и знаете каква ни е славата. Припка само около Меркел и едзин от ЕС, когото показаха клатушкащ се по телевизията ! Никой не го зачите ! А заради него и НАС !

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен14/11/19 18:00

    Знам защо го обичат, но какво наистина искам да знам защо не се присъединяват към него и се връщат в Турция.

    ОтговорИзтриване
  22. Анонимен14/11/19 19:39

    I AZ HARESVAM TOZI CHOVEK EDVALI CHTE DOIDE TAKIV YPRAVLQVASCHT V TYRCIA,

    ОтговорИзтриване
  23. Анонимен25/11/19 08:24

    Възхищавам се на Ердоган, колко жалко че и ние българите нямаме такъв лидер. За съжаление нашите управници са точно обратното и няма как да е при пълната им атеистичност и бездуховност.
    Дано поне се усетят, че за наш национален интерес е да имаме много добри междусъседски отношения.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.