Но министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу посети България на 30 и 31 януари в „по-добри времена“, с ново мислене и нови очаквания. „По-добро време“ е израз на външния ни министър Екатерина Захариева след скандал, породен от силни думи на Чавушоглу през пролетта на 2019-та. Той трябваше да посети България в началото на април м. г., но скандалът…
Всъщност, това е минало. Тогава в България Чавушоглу беше представен като природно бедствие, но днес е като нова пролет, поне за ДПС относно отношенията на партията с управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието на Реджеп Тайип Ердоган.
Помолихме сътрудника на 24rodopi.com Ерхан Алемдар за коментар по темата.
По време на официалното си посещение в България, което е първoто oт 2014 година нacaм, турския външен министър Мевлют Чавушоглу се срещна с президента Румен Радев, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, министър-председателя Бойко Борисов и с миниcтъра нa външнитe рaбoти Eкaтeринa Зaхaриeва. Всички наблегнаха на стабилността и продуктивността на двустранните отношения между България и Турция.
Извън протокола Чавушоглу проведе среща с председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, на която присъстваха още новият посланик на Република Турция в България Айлин Секизкьоз и зам.-председателят на ДПС и председател на групата за приятелство с Турция към Народното събрание Ахмед Ахмедов.
Тази среща бе доста изненадваща за наблюдателите на отношенията между Турция и ДПС. Защото запознатите с тях знаят, че тези отношения са доста обтегнати и Ердоган никога не е припознавал ДПС като "турска партия", тоест работеща за благоденствието и просперитета на турското малцинство в България. С неговата благословия и помощ на 1 декември 2012 година в НДК в София бе учредена Народна партия "Свобода и достойнство". След изборния провал и катастрофата на този политически проект, на 10 април 2016 година бе последвало учредяване на нова "турска партия" с благозвучната абревиатура ДОСТ (Демократи за отговорност, свобода и толерантност). Въпреки мощната подкрепа, поради която турската държава бе обвинена в намеса във вътрешните работи на страната, и този проект се оказа неуспешен. На парламентарните избори през 2017 година коалицията "Обединение ДОСТ" , включваща НПСД и ДОСТ, получи едва 2.9% в национален мащаб (21.6% в Кърджали) и не успя да прескочи 4 процентовата изборна бариера.
Още два месеца преди учредяването на ДОСТ, Турция бе издала забрана на нейна територия да влизат Ахмед Доган и депутатът от движението Делян Пеевски. Според близкия до турското правителство вестник "Сабах" заради “антитурските му позиции след кризата с руския самолет". А след опита за преврат в Турция на 15 юли 2016 година, на която дата 251 турски граждани жертваха живота си, отношенията Доган-Ердоган се бяха влошили още повече.
Не бе минал и месец, когато на 11 август държавната Анадолска агенция обяви скандалната новина, че депутати от ДПС симпатизират на Фетхуллах Гюлен, който бе посочен от Анкара за организатор на опита за преврат, а организацията му бе наречена Фетхуллахова терористична организация (ФЕТО). Информацията тогава бе, че Анкара следи ДПС под лупа за общи антитурски действия с ФЕТО. Последва и реакцията на Доган. Месец преди президентския референдум в Турция, който се проведе на 16 април 2017 година, той написа отворено писмо, с което призова да се гласува против Ердоган: " ... на 16 април 2017 година в съседна Турция има референдум за преобразуване на Кемалистка Република Турция в султанат. Безумие. Но е факт... И сега ние - и християни, и мюсюлмани, и всички етноси, сме в състояние да дадем един исторически урок на всички, които си въобразяват, че имат историческото право да ни надзирават и направляват... В това виждам силата на раждането на Обединяващият патриотизъм. Правя дълбок поклон пред паметта на Апостола на Свободата - Васил Левски, защото това, което искам да кажа са кълнове от семената, които той е посял в почвата на общата ни душевност".
Въпреки това изявление, Ердоган бе продължил да поддържа връзки с ДПС като изпращаше подчинените си за срещи с хората на Доган. Явно бе станало ясно след двата неуспешни политически проекта, че - поне на този етап - ДПС безалтернативно държи контрола над турското малцинство в България. Последвалата среща на Доган с посланика на САЩ Ерик Рубин в централата на Движението за права и свободи на 19 септември 2018, обаче, отново бе замразило отношенията Доган-Ердоган. До 31 януари 2020 година, когато последва поредното затопляне. Какъв ще е изходът от тази безкрайна игра, засега никой не знае. Ще успеят ли "да се заровят томахавките и да се изпуши лулата на мира" или Ердоган стратегически изчаква да настъпи моментът, в който ще даде началото на "третата турска партия" в България?
В политиката нищо не се знае. И клетвите за вярност в тази сфера не важат. Лютви Местан се бе клел от трибуната в Джебел за вярност пред Доган. Същото бе направил и бившият министър председател на Турция проф. Ахмед Давутоглу преди да създаде своята "Партия на бъдещето" : "Отбелязвам още веднъж: Каквото и да се случи, аз съм верен на дадената дума. До последния си дъх ще поддържам своята вярност към президента ни. Никой досега не е чувал и няма да чуе от моята уста, от моя език, от моето съзнание и една дума против него".
Ерхан Алемдар, специално за 24rodopi.com
На снимката: Мустафа Карадайъ и Мевлют Чавушоглу, ледовете се топят...
На последните местни избори в Турция един депутат от АКП беше се изказал така, Ние в Истанбул нямаме нужда от изселнически вот Демек от изселниците от България.
ОтговорИзтриванеНа първия вот в истанбул разликата беше в полза на имамоглу с около 15 000 гласа а Изселниците имат много по голям капацитет.
Едно изказване на един депутат им струваше загубата на Истанбул, явно АКП си е направил хесапа китапа добре и решил чрез дпс да си подсигури спасителната жилетка.
В дпс дереджето е същото, спадът на Турския вот е постоянен.
Сигурно АКП и дпс са решили взаимно да използват Турския вот в България и Турция максимално.
АКП и Ердоган въпреки всичко губят гласове, загубиха големите градове, под въпрос е бъдещият президентски вот, проучвателните агенции сочат че ерата на Ердоган е на финал, от друга страна АКП вече не е единна политическа партия, има теч на депутати и се създават нови политически структури от отцепилите се Анти Ердоганови депутати.
Казали са НЯМА ВЕЧНИ ВРАГОВЕ ИМА ВЕЧНИ ИНТЕРЕСИ, тази среща доказва тази поговорка.
Турците са поискали всички членове на ФЕТО
ОтговорИзтриванеКой създаде партиите НПСД и ДОСТ?
ОтговорИзтриванеЛютви Местан се бе клел от трибуната в Джебел за вярност пред Доган.-Някой да е чул от устата на Местан,да е казал нещо против Доган ,не на нали.Местан говори на митинги винаги против сараите.И никой не знаеше против кои сараи говори.Помислете и ще разбере и защо?
ОтговорИзтриванеЧЕ КОЙ ДРУГ ИМА САРАИ, БЕ АЛАНКОЛУУУУУ, ОСВЕН ДОГАНЧЕНЦЕТО
Изтриванеpod tazi novina basi nikoi ne komentira kvo stava senzura li ima 6to?
ОтговорИзтриванеKade sa ni komentarie
ОтговорИзтриванеЦелта на Местан не е била да прескочат 4%.
ОтговорИзтриванеПо-скоро трета световна война или трета турска партия отколкото Ердоган да изпуши лулата на мира с Доган. Ердоган е категорично против пушенето, дори да е за мир. А Доган заедно с уискито може сам да си пуши за мира. Нали е Нобелов лауреат!!!
ОтговорИзтриванеДоги се прави на важен и дразни Ердош, ама от някъде ще се пропука...
ОтговорИзтриванеЗаради кефа на единия страдат турците в България. Инвестициите отиват в Скопие и Тирана.
ОтговорИзтриванеМного ми е интересно,на какъв език са разговаряли
ОтговорИзтриване