Последно лято на кошмарен трафик в Кърджали. Това прогнозират пътни експерти за „Родопи voice“. Причината обаче не е в Обходен път на областния град, чиято реализация ще се забави най-вероятно още с няколко години, а в отварянето на ГКПП „Рудозем“. Очакванията са Порта №4 към Беломорието в Родопите да разтовари значително трафика към „Маказа“.
Около 1 700 000 души прекосяват за година граничния пункт край Кирково. Целият автомобилен поток от и към „Маказа“ пък преминава през централната част на Кърджали, превръщайки летните месеци в кошмар за жителите на областния град и селищата покрай главния път.
Припомняме, че на 24 януари бе направена първата копка на новия граничен пункт „Рудозем-Ксанти“. За изграждането му бяха отпуснати допълнителни средства в размер на 18 445 744 лева от страна на правителството. Освен сградата и комуникации за бъдещия Граничен контролно-пропускателен пункт към Гърция, който ще е на българска територия, трябва да се изгради и подход от около 800 метра с три ленти за движение – две по 3,50 метра, една по 3 метра и два банкета по 1.50 метра.
В зоната на ГКПП трябва да се оформят и благоустроят две площадки. Ще се изградят три административни сгради, две контролни кабини, площадка за мобилен рентген, обществени тоалетни, здравен контрол, хале за щателна митническа проверка, навес с метална покривна конструкция, осова автомобилна везна за обслужване на ГКПП.
Планирано е да се изградят три отделни пътни трасета с по четири самостоятелни ленти за движение. Граничният пункт, според спогодбата между България и Гърция, ще е предназначен за всички видове автомобилни превози и товари. Очаква се ГКПП „Рудозем-Ксанти“ да бъде отворен до края на 2020 година. Реалните ползи от пункта пък ще бъдат усетени през лятото на 2021 година.
Очаква се новото ГКПП да поеме трафика към Гърция, както от област Смолян, така и от вътрешността на страната, поради приблизително еднаквото разстояние от Пловдив до „Маказа“ и „Рудозем“. Въпреки анализите обаче, въпрос на време е да стане ясно кой маршрут ще изберат хилядите туристи от Румъния, които прекосяват „Маказа“ от 2014-та година насам.
В същото време през миналата година бе отчетен ръст от 3 на сто на преминалите през ГКПП „Златоград“. Броят на автомобилите през пункта за 2019-та е бил 129 642, както и приблизително 344 206 лица. Ако всички преминали през ГКПП „Златоград“ бяха избрали по-скоростния път през „Маказа“, то пунктът край Кирково щеше да отчете рекорд от над 2 000 000 души.
24rodopi.com
На снимките:
Първата копка на ГКПП „Рудозем“;
„Маказа“
Когато нямате акъл за обходен път на града по лесно е да отворите още един граничен пункт.И пак ще има трафик в града.
ОтговорИзтриванеВикнете Бойко Да направи околовръстното на града.
ОтговорИзтриване