Това е изграденият комплекс край Джебел. В момента представлява отломка от едно минало време, което по презумпция трябва да бъде мразено. Тогавашната власт е решила да подари на жителите на малкия родопски град една зона за отдих и лечение. Напълно безплатно. Изграденото е с етикет „80-те години на миналия век“. При първите стъпки на демокрацията съсипията на прехода не пропуска и това кътче на здравето…
По пътя към „топлата вода“
Находище „Топлата вода“ е на около 1.5 км след последните къщи на град Джебел, в посока село Мишевско. Минералната вода е около 35-36 градуса по Целзий, с голям дебит. По-възрастните си спомнят, че преди повече от 20 години там е имало оранжерии за производство на зеленчук, както и басейн с душове за ползване от населението.
Няма човек от региона, който да не знае за водата. Всеки в родопския град може да упъти дошлият на място турист. Но с тъга в погледа.
„Там, карате нагоре, после вдясно и се спусйкате надолу. Много е близко“, посочва възрастен мъж и сочи с кокалеста ръка посоката. До него младеж също взема думата. Изселник от Турция е, дошъл за почивка в родния край. Забравил българския, той повтаря думите на стареца, но на английски.
Всеки знае за водата. Не и във вътрешността на страната.
Цяр за 30 болести
Минералният извор край Джебел лекува около 30 болести. Доказано! Това е минерална вода с уникални лечебни качества, за които е изготвена балнеологична оценка от Здравното министерство. Цяр за стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни, бъбречно-урологични и метаболитни заболявания. Сондаж №3 се намира на кота терен 325 метра, прокаран е през 1977 година и е с дълбочина 542 метра. Водата се характеризира като хипотермална, минерализирана, хидрокарбонатна, калциево-магнезиева вода, без санитарно-химични и микробиологични признаци на замърсяване.
Питейното балнеолечение с този тип вода оказва въздействие основно върху стомашно-чревния тракт и бъбречно-отделителната система. Водата намалява лекостепенно хиперацидитета на стомашния сок. Умерената минерализация и наличието на калциеви йони потенцират диурезата. Водата притежава антивъзпалителен и детоксичен ефект.
Здраве към дерето
Демокрацията зарязва минералната вода. Интересите са овластени по-инак. Басейните са празни, с изключение на два от тях. Дъната са в тиня, развъдник за жаби и комари. Олющени, а водата… се излива в дерето. 30 години уникален ресурс се прахосва и се превръща в един от най-големите грехове на всяка власт.
„Срам ни е понякога, когато дойдат чужди хора и попитат за извора. Напътваме ги, но знаем какво ще заварят там. Една тръба в едното корито, превърнало се в гьол, и оттичащо се в дерето. Това е престъпление. България е толкова богата на минерални извори, а плащаме по-скъпа бутилирана вода от държави в Близкия изток. В друга страна такова разхищение на доказано лековит извор едва ли щеше да се случи“, коментират хора в Джебел.
Проектът
След дълбок сън по време на прехода, едва през 2016 година се разработва проект за довеждане на минералната вода до сърцето на Джебел. За реализацията му са изразходвани над 350 000 лева. Минералната вода бе доведена до помпена станция в града. Утвърденият експлоатационен ресурс е 6,58 л/сек., но той може да се увеличи при необходимост, защото дебитът е 10 л/сек.
"Фирмата от Кърджали, която получи поръчката, се туткаше години. Оставиха си ръцете, дълго време тръбите стърчаха, пътят стоеше разкопан. Но най-важното е, че преди месеци обектът бе завършен", коментират пред 24rodopi.com местни жители.
Пътят до извора е разбит. Малка кръчма, но все още неработеща, се е издигнала край басейните, като някаква форма на инвеститорски интерес. Понятията „здраве, СПА, лечение, бизнес“ из нашите ширини явно се изпълват с „кръчма, музика, ядене и пиене“.
Новото начало
В края на миналата година бе издадено разрешение за ползване на водопровода, който ще отвежда минералната вода до потребителите в Джебел. Новината бе съобщена на представителите на бизнеса в Джебел от новоизбрания общинският кмет Неджми Али.
След 30 години избутване на темата, неглижиране на здравния и икономически ефект, най-накрая тя бе поставена там, където трябва. Изворът е предоставен безвъзмездно на Общината до 2036 г., срокът за стопанисване е за 25 г.
Водата вече достигна града, ред е на следващата крачка - маркетинг и инвестиции.
Водата, изливаща се в дерето, вече прекоси баира и създава уникални възможности за развитие на Джебел. Родопският град може да се превърне в перлата на Източните Родопи в балнеоложкия туризъм. Това ще прероди града, ще ускори икономическия подем с невероятни темпове.
Зоната за отдих, оставена на произвола, също влиза в плановете за новата визия на Джебел от страна на новото ръководство на общината.
Водата е злато, което имаме в изобилие. Тя е по-ценна от петрола, тя е бъдещето. Защото без всичко останало можем да се справим.
24rodopi.com
Egasi smeshniya reportaj video
ОтговорИзтриванеНе е смешен репортажа, жалко е как държавата прахосва природните богатства на страната ни!
ОтговорИзтриване