Това е много, много относително. Има добре и зле платени професии. В някои работещите печелят много добре, а в други са заплатени толкова лошо, че едва се справят. Нашенците рядко попадат сред най-високо платените трудово ангажирани, ако не са лекари или служители във финансовия и икономическия сектор с перфектно владеене на немски език. Те по-скоро спадат към нискоквалифицираните работници. Сред най-зле платените професии са чистачи, кухненски помощници, фризьори, келнери, болногледачи, служителите в кол центрове и други, включително и медицински сестри. Географският признак също влияе на заплащането в Германия. Примерно, в провинция Бавария заплатите са по-високи.
Като цяло, ако гурбетчия работи една от споменатите професии, той получава брутно месечно възнаграждение между 1800 и 2400 евро, а - нетно между 1300 и 2000 евро, като семейното положение е от съществено значение.
В Германия размерът на минималната работна заплата е определен от закона на база минимална часова ставка и от 1 януари 2020 година минималната часова ставка възлиза на 9,35 евро бруто.
Но разликата между брутно и нетно възнаграждение е голяма. Например, през 2018 година средната брутна месечна заплата в Германия е била близо 3000 евро, а средната нетна заплата е възлизала на 1945 евро.
Зад тази разлика се крият най-различни удръжки за данъци и застраховки. При всеки работещ, обаче, размерът им е различен като зависи от данъчната група. А самата данъчна група пък зависи от семейното положение на работещия - семеен или не; с деца или без; разведен или живеещ на семейни начала. Значение има и това дали съпругът/съпругата също работи, а и колко печели - повече, по-малко или колкото другия.
Да вземем следния нагледен пример: Ако работещият е мъж, баща на две деца и печели 2900 евро бруто на месец, той попада в данъчна група 3, тъй като съпругата му печели по-малко от него и след удръжките му остават нето 2200 евро на месец. Ако същият работещ е без деца, без съпруга и получава същото брутно месечно възнаграждение 2900 евро, при него данъчните удръжки са по-високи и нетната заплата в този случай ще му бъде 1900 евро.
Разходите за наем са най-същественият разход и за местните в Германия, и за гурбетчиите. При 17% от германците разходите на домакинствата за наем надхвърлят 40% от месечния доход. Наемите също зависят много от географското положение. Където заплатите са по-скъпи и наемите се качват. В Бавария, за семейство с дете/деца минималните квартири започват от 750 евро, а най-евтините за сам човек на квартира или общежитие с общи тоалетни/мивки - от 350 нагоре.
Ерхан Алемдар, Германия,
специално за 24rodopi.com
V Belgiq zaplatata mi e 1900,230 euro ednostayna kvartira.
ОтговорИзтриванеС колко души? :)
ИзтриванеSam
ИзтриванеВ Германия максималният общ доход е 64% . Ако един работещ взема заплата над 2 500 - 3 500 евро данък общ доход му е 46%. Като се отделят пари за храна, за квартира, за медицинска такса или лекарства, за транс- порт е какво му остава. Голяма социална държава е Германия и другите страни от ЕС няма що. Но все пак е по-добре отколкото в България.
ОтговорИзтриванеДа тука по добре със заплатите не можеш да си позволиш квартира
ОтговорИзтриванеБегайте в Евроба, тук живее роба.
ОтговорИзтриванеКато няма прокопсия, плюл съм в тази уруспия!
2000 евро тук министрите не взимат. Затуй куцо, кьораво, сакато... В Европа работникът е злато
ОтговорИзтриванеХайде бе като те мързи и чужбина никой няма да те иска а България хората с професия си вземат 1500;2000 лева.
ИзтриванеКойто не е сакат и не го мързи да работи, в Европа няма са умре от глад.
ОтговорИзтриванеAbe, Avrupa?! Elimde ŞIŞE, sokarim bu işe...
ОтговорИзтриванеИ въпреки, че има данъчни облекчения за семейните, в Европа не се женят!
ОтговорИзтриванеЛека поправка за пишещия при 2900 брутна заплата данъка е около 900 евро и ще получи 2000 нето а не 2200
ОтговорИзтриванеDISTERYAMI ZAVIRSCHI V GERMANIA.KOLEJ .MEDIZINSKA SETRA.POLUSTSCHAVA CHASOVO ZAPLASTANE 20,75 EUR Bruto.
ОтговорИзтриванеCHISTI poluchava nad 2700,00 EUR.ZAPLASTANETO SUPER E AKO SI ZAVIRSCHILA OBRAZOVANIETO V GERMANIA.