Читалище „Родопски фар“ в квартал „Гледка“ е сред най-старите културни институции в региона на Кърджали със своята над 80-годишна история. Десетилетия наред е дом, сцена, смисъл на живот за стотици творци, сред които и немалко деца. За пореден път обаче то е изправено пред проблеми, свързани със състоянието на сградата, казва неговия председател Иван Узунов.

„Ремонт беше направен преди около 4 години. Общината го извърши, беше много хубав, но влагата, която влиза от стария киносалон доведе до изгниване на пода и дори неговото пропадане. В момента децата няма къде да играят. Танцовият състав  за автентичен фолклор също няма къде да репетира. Проблемът, както казах, идва от читалищния салон, бившето кино, откъдето водата влиза вътре“, посочи Узунов.

Самото читалище също успява да задели средства и подменя част от прозорците, но основният проблем все още е налице. При всеки дъжд екипи на Гражданска защита се налага да отводняват приземния етаж. За щастие, в момента, в който пропада пода в залите не е имало никой.

“Ние още като разбрахме, че нещата не вървят на добре, заключихме залите и не сме пускали никой вътре. Изкарахме всичко. Както виждате, всичко сме подредили в коридора, даже секретарят и библиотекарят са ежедневно тук, на студено. Децата пък репетират на цимента“, допълни председателят на читалището.

Въпреки неволите, културната институция не е спирала своята дейност от създаването си. 

“Читалището е основано през 1938 година. За тези повече от 80 години ние имаме успехи на международно, републиканско и местно ниво. Били сме на участия във Франция, Гърция, Турция, Русия. Винаги сме завоювали призови места и златни медали“, твърди Иван Узунов.

Радват се и на богат библиотечен фонд.

“Читалището има в момента над 14 000 тома книги. Една част са на тавана, съхраняваме ги там. Другата сме сложили в коридора и библиотеката продължава да работи“, твърди, допълвайки цифрата от близо 300 читатели.

“12 години съм председател на това читалище. От 1985 година животът ми е свързан с него. Боли ме за него. Ние имаме една голяма молба към всички, които могат да помогнат. Да се направи читалищния салон, да може да се спре водата, която влиза в мазетата. Искаме дейността на читалището да бъде такава, каквато винаги е била - на ниво“, казва Узунов.

Молба, в която прозира любов и надежда за опазване на традициите, опора на творческото вдъхновение.

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен2/2/21 20:55

    Еееех,срама нямат тия от общината.Толкова години не можаха едно читалище да оправят,да се запази една култура на един немалък квартал.Ееееех,думи нямам просто..

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен2/2/21 21:12

    Дайте пари и направете ремонта, ей. Иначе скоро и там няма да има "избиратели", които да лъжете.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.