Прокуратурата е осъдена да плати обезщетения по поредни две дела за Възродителния процес, показва справка в съдебните регистри, съобщава вестник „Сега“. И по двете дела са присъдени по 30 хил. лв.

Първото дело е заведено от Ф.И. Той претендира за 100 хил. лв. обезщетение, като твърди, че е потърпевш от прилаганата насилствена асимилация над етническите турци от страна на тоталитарния режим на БКП. Той разказва в исковата си молба, че на 24 януари 1985 г., докато бил на работа, при него дошли полицейски служители, които го задържали. Бил отведен в полицейското управление, разпитван и пребит от бой. Останал в районното полицейско управление в Момчилград една седмица, където бил тормозен непрекъснато. После бил отведен в Кърджали, където психическият и физически тормоз продължили. На 25 февруари 1985 г. Ф.И. заедно с други 7 души бил откаран в концлагера на остров Белене. Твърди се, че докато е бил задържан, семейството му било подложено на непрестанен тормоз. Бил пуснат през септември 1985 г. През юни 1989 г. го извикали в полицейското управление и му казали да донесе снимки на семейството му, защото щели да им издават паспорти. На 15 срещу 16 юни 1989 г., сутринта в дома му дошли полицейски служители и казали на семейството да се обличат и да напускат страната. Нямали време дори да вземат багаж със себе си, а били изведени на около 5 км от селото.

Ф.И. разказва още, че след 10 ноември 1989 г. разбрал от медиите, че започва разследване за Възродителния процес. Това разследване, по което Ф.И. е давал показания, не е приключило и досега. Затова Ф.И. твърди в исковата си молба, че това нарушава правото му на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, че вече 27 години негативните емоции тормозят и стресират душевния му мир.

Периодът на разследването надвишава значително абсолютната давност за разследване на престъплението, обяснява в решението си съдия Невена Чеуз. "Никакви съображения, касаещи фактическа и/или правна сложност на делото не могат да оправдаят или извинят допуснатата забава в досъдебното производство, която на практика е равнозначна на отказ от правосъдие", обяснява тя и определя обезщетение от 30 хил. лв.

Решението и по второто дело е постановено от съдия Чеуз. То също е за 100 хил. лв., от които тя присъжда 30 хил. лв. на Н. Р. със същите мотиви. Исковата молба на Н. Р. е сходна. Той разказва, че е бил учител и тъй като се противопоставял на Възродителния процес, бил уволнен от работа. Предложено му било да стане сътрудник на ДС, но отказал. След уволнението му и през 1982 г. започнал работа в Оловно-цинковия завод в Кърджали, където работил до 29 декември 1984 г., когато бил арестуван и отведен в полицейското управление на града, където останал една нощ. На 30 декември, без съд и присъда, бил откаран в концлагера "Белене". Н.Р. твърди, че бил подложен на всекидневни изтезания, насилие и психически натиск. През август 1986 г. бил заселен принудително в с. Горна Вереница, което нямал право да напуска. Работил в местната кооперация до септември 1988 г., когато бил освободен. Прибрал в родния си край и отново бил задължен да работи в Оловно-цинковия завод. Докато през юни 1989 г. заедно със семейството си бил изгонен в Турция, "където с разклатени здраве и психика, без пари и имущество, с две голи ръце трябвало да гради живота си отново".

Решенията и по двете дела не са окончателни. Казусите сега се намират в Софийския апелативен съд.

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

7 comments so far,Add yours

  1. Анонимен31/7/21 14:15

    Май 100 години няма да стигнат все да ни се предлагат претоплени манджи!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен31/7/21 14:18

    А сега един от Момчилградските възродители е заместник областен на Кърджали. Ръката ДС все още е дълга. Надали ще се публикува този коментар.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен31/7/21 14:23

    bravo vedna vsi4ki na koito sa IM SMENE IMETA DA PO4NAT DA SIDQT , KIDE STE BRATQ ROMI TAM E KELEPIRA

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен31/7/21 15:52

    A ste dojivem li da vidim dori 1 persenalno osıden za tezi stradania...nadali ...ste pometem pot 4ergata zastoto makite poboistata i unizenita na turcite ne struvat i puknat grosh...iskat s cenata licimerieto da s celunem i prostim nima tolkova prosto....iskat da mahnem s rıka i da ZABRAVİM zaradi hatırı i komshuluka i da ne im servirame pretopleni mangji...no ivi nema da vi s polu4i tova ste s ostane i ste bade nai 4ernata stranica ot novata istoria na bulgaristan....

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен31/7/21 17:11

    До:14;23...От правописа ти личи,че си брат на ромите...

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен31/7/21 23:22

    Роми и роби се обиждат на бьлгари..

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен1/8/21 08:54

    Абе, стига вече с този възродителен процес. А тези дето взривяваха и правиха саботажи. Който иска реабилитация, да я иска от бай Тошо.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.