24rodopi.com/Регион/Общество
Под линията на бедност от 444,67лв. за област Кърджали при 504 лв. за страната през 2021г. са били 22 на сто от населението, а 14,8 на сто са живели в тежки материални и социални лишения, посочват от териториалното статистическо бюро (ТСБ) в областния град.
"Тежки лишения" е нов показател при оценката на домакинствата, който отчита липсата на необходими и желани предмети за водене на достоен живот. Той определя дела на лицата от населението, които не могат да си позволят 7 от 13 показателя.
Спрямо линията на бедност, най-висок е делът им в областите Стара Загора – 28,3 процента, София, Сливен и Бургас, където показателите са между 25,8 и 25,2 на сто. Най-нисък е бил относителният дял на бедните в областите Силистра – 10,2 на сто, Габрово – 11,1 на сто, Благоевград и Разград – по 15,1 на сто.
От ТСБ допълват, че сравнено с предходната година, относителния дял на бедното население в област Кърджали е нараснал с близо 1 процент, при повишена с около 10 процента линия на бедност. „Данните показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, като обезщетения, социални и семейни помощи и добавки, то равнището на бедност ще се повиши с 2,4 процентни пункта и ще достигне 24,4 процента население с доходи под прага на бедност“, допълват от ТСБ – Кърджали. Ако при изчисленията бъдат изключени и пенсиите, то тогава процентът нараства на 37 на сто.
В показателите за оценка на бедността са включени и субективни показатели, свързани с материали лишения. Те показват и личната нагласа на домакинствата за задоволяване на отделни нужди и потребности. Така например 32,3 на сто от домакинствата не са можели да посрещат със собствени средства неочаквани финансови разходи. Купуването на два чифта обувки, в зависимост от сезона е било непосилно за 36,3 на сто от хората в областта. Над 20 на сто от домакинствата са изпитвали затруднения при плащането навреме на заем за покупка на жилище; наем на жилище; текущи битово-комунални разходи, както и вноски за погасяване на кредити.
Но най-голям брой лица са изпитвали ограничения по отношение на възможностите си да си позволят почивка извън дома – 56,9 на сто, а 19,7 на сто от домакинствата не са можели да си позволят месо на трапезата всеки втори ден, посочват още от ТСБ – Кърджали.
Голям мерси ДПС, хвъргаме хвъргаме на ДПС, ама ДПС най-нищо не прави за икономика за народ, най-бедни хора в ДПС вилает, бягаме и бачкаме по Аврупата, ДПС тук богат, а ние все бедни.
ОтговорИзтриване