Не е тайна, че почти всяка година България е на едно от първите места по брой случаи на екинококоза. Причината е в това, че яйцата на този паразит, отделени с изпражненията на заразено куче, попадат в околната среда и оттам могат да полепнат по листния зеленчук. Съответно с него, ако той не е добре измит, е възможно яйцето да попадне в храносмилателния тракт на човека и така той да се зарази.
Това особено важи за марулята и зелената салата, тъй като те не се обработват термично, а винаги се приемат в суров вид. Изходът е един: всяко едно листо от марулята и салатата трябва да се измиват много старателно. Но преди това е желателно, по метода на акад. Ташо Ташев, основател на българската гастроентерология и диететика, да направите следното: накиснете поне за един час листата от марулята в подсолена вода - 1 супена лъжица готварска сол в 1 литър вода. Така паразитните яйца ще изплуват на повърхността на този солев разтвор и по-лесно ще бъдат отмити от листата на зеленчука.
Между другото, нито дълбокото замразяване на зеленчуци в домакинска хладилна камера, нито пък алкохолът са в състояние да унищожат яйцата на кучешката тения. Иначе, никой не се съмнява в хранителната стойност на пресните зеленчуци, в т.ч. и листните. Особено ако са подправени със слънчогледово масло (шарлан) или зехтин.
Оказва се, че е важно свежите зеленчуци да се готвят веднага след измиването им... в студена вода!
Зеленчуците, в т.ч. и марулите, притежават много добри вкусови качества заради съдържащите се в тях етерични масла и органични киселини, обяснява д-р Мухтаров.
Те придават характерния вкус на зеленчука, който е най-наситен, когато се консумира суров. От зеленчуците се приготвят разнообразни ястия, като при готвенето им се цели, от една страна, да се запазят полезните вещества - да са приготвени така, че да са по-лесно смилаеми и усвоими за организма. Затова е важно да се знае, че измитите зеленчуци трябва да се приготвят веднага. В противен случай те ще изгубят аромата си, може да увехнат и дори да се развалят заради високото си водно съдържание.
Имайте предвид, че при готвене в студена вода (!) голяма част от минералите преминават във водата. Докато при варене във вряща и подсолена вода минералните соли и витамините се запазват в значителна степен в зеленчука. А най-добре се запазват при готвене на пара.
”Яжте колкото искате зеленчуци, стига да имате здрав стомашно-чревен тракт”, казва още д-р Марин Мухтаров. - Ако имате здрави черва, то можете да ядете листни зеленчуци ”на корем”, така ще свалите и някой и друг килограм. Те нямат почти никакви калории, съдържат предимно целулоза и вода и от тях не може да се напълнее. Т.е. елегантен начин за отслабване - хем малко калории, хем голям обем в стомаха и усещане за ситост.
Но хората с чревни проблеми трудно биха понесли зеленчуци с високо съдържание на целулоза и несмилаеми въглехидрати.
В никакъв случай няма да подминем и лечебните свойства на зеленчуковите салати. Защото освен вода и фибри те доставят на организма мощни фитонутриенти за борба с различни болести. Затова е добре листните зеленчуци да се консумират сурови.
Така например от 2 чаши спанак ще получите достатъчна доза зеекстин и лутеин за защита на зрението. Освен това суровият спанак доставя девет пъти повече витамин К, отколкото популярната салата айсберг.
Ярко оцветените продукти обикновено имат най-много нутриенти. Например морковите и броколито доставят някои съединения с антиоксидантен и противораков ефект
Както и бета каротин, който в организма се превръща във витамин А за укрепване на имунитета, зрението и здравето на кожата.
Най-добрите салати включват разнообразни зеленчуци като артишок, цвекло, червени и зелени чушки, грах, както и много домати - отличен източник на витамин С.
Краставиците, гъбите, целината и тиквичките пък са отличен източник на пълнеж - придават усещане за ситост при минимум калории и много вода.
В последно време преобладават съветите за избягване консумацията на кълнове.
”Те изглеждат здравословни, но в литературата има доста данни за това, че кълновете от люцерна и индийски боб мунг са отговорни за около 40% от съобщените в различни части на света съвременни хранителни отравяния, причинени от контаминация с болестотворни бактерии и техните токсини. Вероятно съм го казвал, но пак ще го повторя: стойте далече от сосовете с майонеза или сметана, когато сте решили да си подготвите една вкусна и полезна, пък и добре изглеждаща салата. Освен това не забравяйте, че само половин чаша макаронени изделия към салатата добавя около 115 калории и 5 г мазнини. А картофената салата ще ви струва около 180 калории и 10 г мазнини. В крайна сметка е най-добре да пропуснете дресинга върху зелената салата. По-полезно би било 25 г висококачествен протеин, който ще ви засити за по-дълъг период от време.
Най-добрите източници на салатен протеин са яйцето, изварата, нарязаното на парчета пиле, може и пуйка, риба тон от консерва в собствен сос. Избягвайте настъргания кашкавал, съдържа повече мазнини.
Моят съвет е да наблягате на фибрите, например черен боб, нахут и прочее.
В никакъв случай не добавяйте излишни неща към салатата. Да, парченца бекон или крутони са ”привлекателни”, но пък добавят излишни калории. И не на последно място, ако имате желанието да добавите малко вкус към вашите зеленчуци, използвайте най-подходящите продукти.
И нека това да не са готовите сосове, натъпкани с натрий и мазнини, на всичкото отгоре много калории в малък обем. Вместо това прибавете към салатата супена лъжица от здравословното слънчогледово масло, може и зехтин, разбира се. Плюс повечко балсамов оцет”, обяснява специалистът.
Докторе, през 1986 г. в края на месец април и в началото на месец май ядохме на поразия много "вкусни" радиоактивни марули, лук и други зеленчуци, напоени от чернобилската авария и последвалия дъжд без някой да ни каже, предпази и пръста да си мръдне пък пак оцеляхме за сега. Като има хубава домашна ракия няма страшно.
ОтговорИзтриване