Местна инициативна група Кирково-Златоград, заедно със земеделски производители, фермери и занятчии от територията на МИГ, бяха домакини на работно обменно посещение с участници от  територията на Александрополис, Фере и Софлу. Гръцките участници бяха предимно   фермери, животновъди и предприемачи, занимаващи се с отглеждането и преработката на селскостопански продукти - кашкавал, сирене, мляко, сладолед, доматени сокове, тахан, зехтин, козметични продукти,  които се стремят да затварят веригата с последващ продукт. Повечето от тях работят в семейни  ферми или малки цехове. Препоръчани са от гръцкия партньор на МИГ -  Димосинетеристики Eврос. На територията на Община Златоград и Ардино бяха посетени   .  3  обекта:

·       Пчелна ферма „Станчеви“;

·       Джелатерея „Юнаков“

·       „Родопчанка“

 

ПЧЕЛНА ФЕРМА „СТАНЧЕВИ“ ЗЛАТОГРАД

Контакти: farm-stanchevi.com ; 089 761 0955

Част от програмата включваше и посещение на фермата на фамилия Станчеви, която отглежда 450 кошера, разположени в четири пчелина в  екологично чист планински район в сърцето на Родопите околностите на гр.Златоград и гр Неделино област Смолян. От тях се добиват  три вида мед – акациев, билков и манов, както и различни пчелни продукти.


Групата ни посети най-близкият пчелин до Златоград, където най-младия представител  в семейния пчеларски бизнес – Сергей Станчев запозна участниците  накратко с живота на пчелите и продуктите, които произвеждат. Специално внимание отдели на допълнителните здравни и икономически  ефекти от меда и пчелните продукти, както и някои насоки на апитерапията.

 



Какво сподели  Сергей Станчев  за магията на пчеларството?

~      Да си пчелар, освен занаят е и призвание. Радвам се, че съм част  от призваните. Ползвайте меда като храна, за да не се налага да го ползвате като лекарство, това е мотото на нашата пчелна ферма „Станчеви“. Основно за пчелините се грижим двамата с баща ми Илия. По цялата верига – от ваденето на три вида мед – акациев, билков и манов и производството на различни пчелни продукти, до реализацията им, са ангажирани всички от семейството. Аз съм трето поколение пчелар.

~      През 1950 г. дядо ми Стоян Станчев започва да се занимава с пчеларство почти на шега. Поставя началото с два  кошера, за да вади мед за фамилията и две години по-късно вече създава пчелин от 36 кошера. С времето баща ми Илия Станчев, проявява интерес към занаята и бързо е завладян от магията на пчеларството. Благодарение на него бизнесът продължава да се разширява и постепенно фермата се увеличава. Аз се включвам официално в бизнеса преди 10 години. През 2010 г. кандидатствах по мярка 112 „Млад фермер“ от първия период на Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., и благодарение на проекта разширих бизнеса до 250 кошера. Това ми даде успешен старт, голям стимул е също и призът, който печели през 2011 г. за млад фермер на годината.

С наградата много се гордея и тя стои на челно място в моя дом. Пчеларството е занаят, който ме кара да се чувствам сигурен в себе си, защото го правя и развивам с удоволствие, чистосърдечно споделя Сергей Станчев и продължава своя меден разказ: Реално медът ни е биологичен, но все още нямаме сертификат. Отделно добиваме и пчелен клей, цветен прашец, пчелно млечице и приготвяме клеева тинктура. Цехът ни е в село Еленка, а майстори са основно майка ми и баща ми. Там освен с центрофуга разполагаме с целия необходим инвентар за производство на качествени крайни продукти..

Бъдещите ми планове са амбициозни – да увелича кошерите, да прилагам подвижно пчеларство, както и да наложа АПИТЕРАПИЯ С КОШЕРЕН ВЪЗДУХ В ЗЛАТОГРАД. Този метод е много известен в Германия, Словения и на Запад и в България е малко известен. Вече съм изградил една къщичка, в която има поставени кошери. На тях са монтирани инхалатори с маски, които позволяват на хората да дишат съвършено пречистен въздух директно от кошера. Този въздух е наситен с всичко, което произвежда пчелата. Методът е изключително полезен и представлява „малка лаборатория“ и съвкупност от всичко което произвежда пчелата за тези, които страдат от астма – обяснява Сергей Станчев. Терапията се прави в периода май до септември на годината. Съвкупност от нашите продукти може да ги откриете в специализирания  ни магазин Стария град Златоград.

ДЖЕЛАТЕРИЯЮНАКОВ"- Контакти:  ул. „Антон Страшимиров" 13, Златоград unak.72@abv.bg,  088 747 2965

 

Истински вкусен занаятчийски сладолед – Джелато по Златоградски! По хубав от италианският! Това са отзивите на цялата група!

Както всички знаем Джелато не е само италианската дума за сладолед. Изкушението е много по-различно от познатия ни вкус, аромат и текстура за обикновения сладолед!


ЕТО И ТАЙНАТА РЕЦЕПТА ЗА УСПЕХА ОТ НАС!

Какво сподели  Кристина Юнакова  за   фирмения  занаятчийски сладолед в Златоград?

~      Занимаваме се с продажбата на уличен сладолед по-вече от 30 години. Тава че, имаме  достатъчно опит в тази сфера, ни даде увереност и кураж да създаден собствено производство на домашен сладолед. Имахме и нужната собствена стационарна база, в която да реализирахме през 2019г. с наши средства, мечтата си за семеен бизнес. Закупихме необходимото технологично оборудване за производство на сладолед и други сладкарски изделия, като в момента предлагаме над 15 вида различен асортимент Джелато/сладолед, като се постарахме да предлагаме автентичен италиански вкус на достъпна цена, торти и много други тестени изделия и дребни сладки. Основните суровини, които използваме за нашата продукция – мляко, масло и други са изключително от доказани за качеството на продуктите местни ферми. Именно заради това се харесва много на нашите редовни местни клиенти и туристи в града.

РОДОПЧАНКА ПРОДУКТИ ОТ НАТУРАЛНО РОДОПСКО МЛЯКО

Бял Извор     тел: 03652/ 24-97        e-mail: rodopchanka@abv.bg   www.rodopchanka.eu

„Родопчанка“ вече е търсена марка за млечни продукти.  Предприятието стартира дейността си още през 1990 с производството на кашкавал. Днес продуктовата гама е нараснала значително  -  Кашкавал, Кисело мляко, Масло, Айран, Топено сирене, Крема сирене, Извара, Прясно мляко. От скоро функционира и  ново модерно предриятие за производство на сирене, разположено в Кърджали.

Собственикът Росен  Хаджийски  запозна участниците с предизвикателствата в бизнеса.  Разказа за историята на фирмата и нещата, които го мотивират да разширява продуктовата гама. В предприятието в Бял Извор работят над 50 човека, а новия модерен цех за сирене в Кърджали ангажира само 5 лица. Оборудването е съвременно, позволява достигане на високо качество и залаганите обеми.

Продуктите на „Родопчанка“ се предлагат и са търсени в цяла Южна България.

Специални грижи се полагат за подготовката и квалификацията на персонала. По време на посещението се убедихме и за социалната  ангажираност на  фирмата – за всички работници и предвиден безплатен обяд, поддържат се добри битови условия. Навсякъде, въпреки трудови си ангажименти, персоналът ни посрещаше с усмивка.

Участниците преминахме по технологичния път на млякото – от суровина -до готовия продукт.  Производителите от Гърция, участващи в обмена са заинтересуваха по редица въпроси, свързани технологията,  подбора на суровината, пазарите, спазване на екологични стандарти и  изисквания.  Обсъдиха се възможности за предлагане на различни продукти.  Всички дегустираха качествените продукти на „Родопчанка“ и останаха удовлетворени както от видяното и споделеното, така и от гостоприемното посрещане и  откровеност. Обмениха се контакти за бъдещи партньорства.

 

Настоящата публикация е изготвена от МИГ Кирково-Златоград, в рамките  на  Споразумение № РД 50-41 /27.04.2018 за изпълнение на Стратегия за водено от общностите местно развитие за общините Кирково и Златоград  по   подмярка 19,4 – „Текущи разходи и популяризиране на стратегия за ВОМР“  от  ПРСР  2014-2020.

 

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.