24rodopi.com/Общество

Какво спечелиха гърците от отварянето на граничните пунктове в Родопите?

По темата разсъждава човек, който нарича себе си „древен трак“.

Разбила им се инфраструктурата, а преди "на лека ръка“ правителството в Атина да отвори порталите, трябвало да постави въпроса с връщането на „безценните реликви“, които били отмъкнати от там по време на трите български окупации на района по време на войните?!

И тези бръщолевеници са публикувани в електронно новинарско издание в Комотини.

Наистина, кой какво спечели?

Отварянето на „Златоград“ и особено на „Маказа“ отприщи невиждан туристопоток. Стотици хиляди румънци и българи всяко лято буквално съживиха най-окаяния регион в Гърция, забравен от десетилетия. Кърджали понася целия трафик, а „Беломорски“ въздъхна от тежестта му. Гърците идват заради казина, евтини горива и промоции по големите вериги, докато още се пазаруваше с левове.

Обратното, милиони евро се харчат от нашенци по плажовете на Бяло море. Гърция от своя страна инвестира (къде свои, къде евросредства) в инфраструктура в забравения регион. Дори бабичките в Мароня започнаха да печелят.

С отварянето на „Маказа“ квартира с изглед към местното гробище струваше 5-10 евро.

Огромният интерес и туристопоток така отрака гърците по рибарските села, че цените им вече гонят тези по Френската Ривиера. Въпреки всичко, родопчани спечелиха море на една крачка. И нищо не ги спира.

С други думи, ако не бяха българи и румънци, единствените реликви в тази част на Гърция щяха да са 40-годишните пикапи „Тойота“, натоварени с бали за добитъка.

 

 

Share To:

24rodopiavtor

Viber

Post A Comment:

6 comments so far,Add yours

  1. Анонимен24/6/26 14:56

    Бееее, в десетката!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен24/6/26 15:29

    Цяла северна Гърция живна благодарение на българите най-вече, които целогодишно ходим там. И разбира се, никаква благодарност няма. Инфраструктурата сме им нарушавали. Абе, аланколу, жителите в този район се видяха с пари само заради нас. Сума народ си продаде къщите и парцелите пак на българи, иначе кой щеше да им купи наследсвените стари къщи, дето собствениците им живеят на две туби бензин от района?

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен24/6/26 15:40

    Баба Златка която предлагаше квартири срещу гробището в Мароня говореше три езика в едно изречение и според мен си беше българка.Бог да я прости и къщата и опустя.Въпроса ми към блаженните комшии елини е защо българите нямат право да си ползват майчиния език. Другия ми въпрос защо продължават да твърдят че чешмата в центъра на Мароня е стара гръцка след като е подарък на града от Капитан Петко със луната и слънцето от двете страни отгоре.
    Третия ми въпрос защо турците по селата на Комотини като почнеш от Мегало Дукато, Вена Шапчи,Салманли и други нямат право да да си ремонтират къщите и да ги обновяват.
    Ао някой ачъкгоз журналист от комшиите чете това нека ни осветли.Не се заяждам а търся истината.Или на плажа няма място за нея.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен24/6/26 16:15

    Добре, че дойдоха българите, че тези селяци по Северна Гърция, малко да видят хора и да изкарат некой лев. Щяха да си пасат козичките по плажовете и да продават дини по пътя.
    До всички наши сънародници, не им се давайте на тези, те са доста по назад от нас.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен24/6/26 16:50

    Кака зоя,черноморец,остана ни спомен,семеен😊,навремето наречено черно море,а тия години след ковид,а...еднодневен спомен ми остава в ароги,фанари,и.кристално чистата вода,с фрапе и.минерална0,50.мл.литра🥰🇬🇷

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен24/6/26 18:59

    И ако някой си мисли ,че гърците ни обичат,лъжете се.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.