24rodopi.com/Общество
Какво спечелиха гърците от отварянето на граничните пунктове в Родопите?
По
темата разсъждава човек, който нарича себе си „древен трак“.
Разбила им се инфраструктурата, а
преди "на лека ръка“ правителството в Атина да отвори порталите, трябвало да
постави въпроса с връщането на „безценните реликви“, които били отмъкнати от там по
време на трите български окупации на района по време на войните?!
И тези
бръщолевеници са публикувани в електронно новинарско издание в Комотини.
Наистина, кой какво спечели?
Отварянето на „Златоград“ и особено на „Маказа“ отприщи невиждан туристопоток. Стотици хиляди румънци и българи всяко лято буквално съживиха най-окаяния регион в Гърция, забравен от десетилетия. Кърджали понася целия трафик, а „Беломорски“ въздъхна от тежестта му. Гърците идват заради казина, евтини горива и промоции по големите вериги, докато още се пазаруваше с левове.
Обратното, милиони евро се харчат
от нашенци по плажовете на Бяло море.
Гърция от своя страна инвестира (къде свои, къде евросредства) в инфраструктура
в забравения регион. Дори бабичките в Мароня започнаха да печелят.
С отварянето на „Маказа“ квартира
с изглед към местното гробище струваше 5-10 евро.
Огромният
интерес и туристопоток така отрака гърците по рибарските села, че цените им
вече гонят тези по Френската Ривиера. Въпреки всичко, родопчани спечелиха море
на една крачка. И нищо не ги спира.
С други думи, ако не бяха българи
и румънци, единствените реликви в тази част на Гърция щяха да са 40-годишните
пикапи „Тойота“, натоварени с бали за добитъка.
















Бееее, в десетката!
ОтговорИзтриванеЦяла северна Гърция живна благодарение на българите най-вече, които целогодишно ходим там. И разбира се, никаква благодарност няма. Инфраструктурата сме им нарушавали. Абе, аланколу, жителите в този район се видяха с пари само заради нас. Сума народ си продаде къщите и парцелите пак на българи, иначе кой щеше да им купи наследсвените стари къщи, дето собствениците им живеят на две туби бензин от района?
ОтговорИзтриванеБаба Златка която предлагаше квартири срещу гробището в Мароня говореше три езика в едно изречение и според мен си беше българка.Бог да я прости и къщата и опустя.Въпроса ми към блаженните комшии елини е защо българите нямат право да си ползват майчиния език. Другия ми въпрос защо продължават да твърдят че чешмата в центъра на Мароня е стара гръцка след като е подарък на града от Капитан Петко със луната и слънцето от двете страни отгоре.
ОтговорИзтриванеТретия ми въпрос защо турците по селата на Комотини като почнеш от Мегало Дукато, Вена Шапчи,Салманли и други нямат право да да си ремонтират къщите и да ги обновяват.
Ао някой ачъкгоз журналист от комшиите чете това нека ни осветли.Не се заяждам а търся истината.Или на плажа няма място за нея.
Добре, че дойдоха българите, че тези селяци по Северна Гърция, малко да видят хора и да изкарат некой лев. Щяха да си пасат козичките по плажовете и да продават дини по пътя.
ОтговорИзтриванеДо всички наши сънародници, не им се давайте на тези, те са доста по назад от нас.
Кака зоя,черноморец,остана ни спомен,семеен😊,навремето наречено черно море,а тия години след ковид,а...еднодневен спомен ми остава в ароги,фанари,и.кристално чистата вода,с фрапе и.минерална0,50.мл.литра🥰🇬🇷
ОтговорИзтриванеИ ако някой си мисли ,че гърците ни обичат,лъжете се.
ОтговорИзтриване