Николай Михайлов

Вземе ли да приближава Св. Валентин и започват нескончаемите "за" и "против" празника. За едните той е чужд на българските традиции и култура, привнесен отвън, лигав и сладникав. Някакви си сърчица, плюшени играчки, много розово, а по празнуването му най-масово се прехласват крехките тийнейджърки, омаяни от първите неясни любовни трепети. Категорията на отрицателите веднага вадят коз – ами какво да правят онези, които не са влюбени или изобщо нямат половинка – те ще се чувстват безкрайно зле.
Според други това е празник в повече – няма нищо лошо. Най-вече това е Ден на влюбените – какво по-хубаво от това да празнуваме любовта? Та нали именно тя ни прави по-добри, духовно щедри. Няма как влюбеният да е дребнав и злобен, той е над тези неща. Щастливият иска целият свят да се чувства като него.
Всяка теза има своите аргументи и те са основателни. Не е наш празникът и е доста захаросан. Ала е прекрасно любовта да има свой ден. Нищо, че който обича, не е влюбен само на датата 14 февруари, а постоянно. Но защо пък още веднъж, с още един знак да не изрази чувствата си и просто да каже „Обичам те"? Защото любовта има нужда и да бъде произнасяна и чувана – не бива да пренебрегваме и тези сетива. Нищо, че казват – по-важно било тя да се усеща, да се излъчва, да правим разни прекрасни неща за любимия. Още едно никога не е в повече.
От години се вихри спорът какво е по-добре да празнуваме Св.Валентин или Трифон Зарезан? Еквивалентът на католическия празник в нашата православна вяра се казва Вяра, Надежда, Любов, казват поддържащите тази теза и приканват всички хора да се обичат всеки ден, а не само веднъж годишно. 

От 1,30 за валентинка до бърз кредит за празнична нощ

Все пак днес – 14 февруари, се честват Свети Валентин и Трифон Зарезан. В града край Арда май единствено тийнейджърите обикалят от магазин на магазин да купуват любовни послания под формата на т.нар. валентинки, които са на цени от 1,30 до 34 лв.  Целогодишно тъпгонците предлагат плюшени играчки с червено сърце и надпис „Обичам те". Те са на цени от 8.00 лв. до 15 лв. Сега има възглавнички във вид на сърца и червени плюшени одеяла, които достигат до 24-25 лв.
Гъвкави се оказват от „Бързите кредити", които предлагат уж без лихви заеми за влюбените – да прекарат една незабравима вечер, да купят подарък на любимите си хора и тем подобни. Зарибяването е тотално, докато не се вържеш и една незабравима вечер може да я изплащаш с месеци.
Младите хора повече оглеждат това което се предлага, но си личи, че нямат толкова средства, за да си позволят например-любовно одеяло. Все пак съвременните символи на любовта  са сърцето и образа на крилатия Купидон. Католическият празник, който се празнува на 14 февруари, е дата на влюбените, които изразяват чувствата  си един към друг, като изпращат поздравителни картички, бонбони, сърчица. Името на празника идва от един от двамата християнски мъченици, наречен Валентин, живял през 3 век. Първоначално стар Римокатолически празник, той започва да се свързва с романтичната любов през Средновековието.

Безплатна любов ще се излее във Фейсбук

Без да знаят особено за традицията, която е от 14 век, младежите са водени от желанието да зарадват любимите си и да си направят купона. „А бе, да става шоу!", споделя 14-годишният Валери. „Хубаво е да получиш валентинка, особено от момче, което харесваш", категорична е 16–годишната Савина, която се надява на този жест от страна на неин съученик. Тези, които си нямат гадже, пък смятат този ден за „тъп".
Тийнейджърите, с които говорихме бяха категорични, че във Фейсбук ще се излее много  любов, защото излиза по-евтино за всички. То  ще има постове с  картички, сърчица, какво ли не, за да минат тънко уж влюбените.

Жената ще те предаде, виното-никога!

Болшинството обаче ще наблегнат на Трифон Зарезан. Във виното е истината. „Жената ще те предаде, децата също, но виното никога", смята е 62-годишният Васил. „То за нас всеки ден си е Трифон Зарезан", шеговито споделя ценителят на хубавото вино.  „Абе, мани ги тия глупави католически празници, имаме си наш хубав, народен и православен празник Св.Трифон". Без вино няма любов, обратното е по-трудно за изпълнение", категорични са винари. „Според мен се отдава голямо значение на този ден, обич трябва да получаваме постоянно", коментира 30-годишната Анастасия. Други хора, притиснати от проблемите на битовизма, изобщо не искат да коментират този ден, защото повечето съпрузи наблягат на пиенето и без да има празник.
Ден като ден ще е 14 февруари за повечето хора. Някъде ще го празнуват, другаде ще пият, за да отбележат Трифон Зарезан. Да припомним, че Трифон Зарезан (или Ден на лозаря) е български народен празник в чест на Свети Трифон. Чества се от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите на 14 февруари (по Грегорианския календар) или на 1 февруари (по Новоюлианския календар), когато Българската православна църква официално отбелязва Трифоновден.
„Букет с цветя, плюшено мече или сърчице на Св. Валентин; кошмарните карамфили на осми март; годежният пръстен, който трябва да е на дъното на чашата с шампанско; предложението за брак, направено в поза на колене, това са все клишета и отказ от мислене от това да си самият ти в най-съкровените си преживявания", коментира 40-годишна жена. Според нея ако искаме най-емоционалните ни моменти наистина да са неповторими, трябва да се оставим на вътрешното си чувство да ни води. Тогава ще видим как то с лекота ще ни преведе отвъд клишетата и там няма как да се чувстваме нещастни от евентуалната липса на мечето, произнасящо „I love you", а ще сме щастливи само от присъствието на любимия – усамотени или заедно с близки хора.
Все пак е добре да имаме поводи за празнуване пред сивото ежедневие, защото огънят в камината има нужда от съчки, за да бъде поддържан, а любовта-да бъде изразявана.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.