Гюнер ШЮКРИ
От десетилетия в кърджалийското село Кьосево няма течаща вода.  Това е единственото село в региона, в което въобще няма съществуваща водоснабдителна и канализационна инфраструктура. Жителите на Кьосево трябва да носят вода за пиене и домакинства от кладенци и бунари, като разстоянието до тях е от един до два километра.
„Докога ще бъдат лъгани кьосовчани. Повече от 25 години само обещания, а накрая сме без вода. Живеем в 21-ви век, на седем километра от Кърджали. Страна сме в Европейския съюз. Омръзна ни господа политици? Елате тук и да видите как се живее без вода през лятото и как се справяме!, казва 69-годишният Касим Мустафа.  Той подчерта, че от десетилетия чакат да се изгради водопровод за питейна вода в селото. „От години говорим, че водоснабдяването е основният проблем на селото, но досега не са взети никакви мерки от страна на държавата. Искаме и ние да живеем като нормални хора", споделя Касим Мустафа. Съседът му Ахмед Махмуд също е притеснен от безхаберието на държавните институции.
Местните хора ще пишат писмо до Европейската комисия с готовност да посрещнат „топло и радушно еврокомисар в европейско село без вода".
„Използваме вода от кладенци и пънари, както за пиене, така и за домакинства, къпане и пране, но не знаем дали е годна за консумация. Нямаме друга възможност. Много семейства имат деца и се опасяваме, че малчуганите ще имат здравословни проблеми. В момента идват водоноски от Кърджали, които да обслужват населението, но само за тези семейства, които са гласували за кмета на селото през изминалите местни избори в края на 2015 година. А за тези семейства, които не са дали своя глас за него, няма вода", споделя Ахмед Махмуд.
Кметство Кьосево е най-близкото до град Кърджали в посока Ардино и се състои от пет махали села – Тополчане, Калбурджълар, Централна махала, Сърт и Кантон махала
Най-големият проблем на Кьосево е  водоснабдяването. Населението в кметството общо е 250 души, но през летните месеци се увеличава двойно, тъй като идват и местни изселници, които живеят в Турция, Белгия, Англия.
През 2013 година по инициатива на бившия кмет на Кьосево Орхан Идриз е направен проект за водоснабдяване на селото със съдействието на Община Кърджали. На местните избори в края на 2015 година Орхан Идриз губи битката за кметския стол от опонента си Шабан Юмер. Проектът в момента бил замразен.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

11 comments so far,Add yours

  1. Анонимен17/8/16 14:13

    Rasim Musa ( Hidroinjenera ) da pomaga na horata

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен17/8/16 14:34

    Sofiytsi sisto e bez voda obst.Djebel

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен17/8/16 15:24

    Толкова години ДПС беше във властта , а нищо не направи за това село!

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен17/8/16 17:11

    За която партия сте гласували ще има да теглите хич няма да дойда да ви гледам

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен17/8/16 17:59

    Не е само Кьосево с.Страхил войвода Бяла поляна и още много села са без вода. Прос народ слаба държава!!

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен17/8/16 20:13

    a kakvo da kajem za selo bolyartci deto seki mandat samo obestavat za voda a siguren sim i sled edna dve godini ste ostanem i bez pit za seloto

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен17/8/16 23:00

    Като си сменяте работливия кмет така висе пада!

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен18/8/16 00:15

    В тази група влиза и село Скална глава и там няма питейна вода

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен18/8/16 13:24

    Гюнер в твойто село млечино също няма вода 1 ден в седмицата пускат за 1 час пиши и за там

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен24/8/16 14:37

    няма подготвен проект за водоснябдяване на с. Кьосево от бившия кмет Орхан Идриз. Той само продаваше земи, малко остана да продаде и селото. Добре, че си отиде...

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен7/9/16 23:36

    Той си отиде защото не продаваше земя на мошениците в селото.Колкото до проекта човека го изготви,но вие нямате акъл да го реализирате. А секретарката на селото да чака,някога може и да стане кмет.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.