Проф. Емилия Иванова е преподавател по политически науки и етнология в Нов български университет. Следва да отбележим, че извън турския етнос, тя, може би, е най-големият познавач на темите, свързани с турците в България и мюсюлманите.
Работи в областта на балканистичните изследвания, нации, национализъм и национална памет. Доктор на науките за културата. Участвала е в международни проекти: 2011: "Нагласи на мюсюлманите в България", 2010: "Топоси на историческата памет". Носител е на наградата "Роман на годината", 2008 г., за "Фото Стоянович".
Пред „Дир Бг“ тя коментира решението на Общинския съвет в Стара Загора, с което се преименуват 838 местности.
"Актове, подобни на решението на Общински съвет – Стара Загора, имат силно емоционално въздействие върху обществото и будят асоциации с друг един процес от недалечното минало", заяви от трибуната на Народното събрание председателят на ДПС и народен представител от Кърджали Мустафа Карадайъ. Той  обяви, че решението на общинския съвет в Стара Загора е тест за българската демокрация и толерантност с тревожен резултат и това ще е само началото - и други общински съвети щели да решат да сменят турски имена на местности, а това ще внесе напрежение.
Отговорът на Обединените патриоти, прочетен от проф. Станислав Станилов от „Атака“ гласеше: „Колегите от ДПС като искат заедност, нека тя да бъде по българския закон. Това е българска земя, ние сме българска нация и при нас има диаспори на различни етноси. За да живеем мирно, трябва да живеем по българския закон. Като говорим за демокрация, което значи народовластие, нека да се подчиним на това, което иска мнозинството от тази нация-
Препечатваме интервюто на проф. Емилия Иванова с незначителни съкращения:
- Проф. Иванова, нормална ли е според Вас смяната на турските имена на над 800 местности в Старозагорско, срещу която остро се обявиха от ДПС и дори сравниха решението на Общинския съвет с Възродителния процес?
- Много е сложно да се диференцира кое е нормално, защото едната гледна точка - на тези, които са извършили този акт, е, че всичко трябва да е на български. Другата гледна точка - на мюсюлманите е - докога ще ни провеждат възродителни процеси. Защото факт е, че всички такива процеси, имам предвид не само широкоизвестния от 80-те години, но още от 1912 година, когато започва смяна на имената на помаците, всички тези процеси са предшествани от смяна на топонимията. И аз съвсем доскоро бях напълно убедена, че заплахите от нов Възродителен процес, размахвани по политически причини от ДПС, са само инструмент за консолидиране на този електорат - колкото повече плашиш едни хора, толкова повече ги привързваш към единствения, който се привижда като спасител - в случая ДПС. Сега вече няма как да убедя хората, с които разговарям на терен - моите информатори в турската общност, в помашката общност, въобще мюсюлманите - няма как да ги убедя, че това е невъзможно. Съвсем до скоро непрекъснато им обяснявах, че живеем в друго време, че сме дори на друга географска ширина, бидейки в Европейски съюз, сега вече как да ги убедя?
- Тоест, Вие смятате, че наистина в тази акция има елементи на възродителен процес?
- Да, има. Даже ще цитирам пример - авторите твърдят, че всички топоними са преведени - бунарът е станал кладенец, дерето - дол, баирът - рид. Но има едно име, което е цитирано в медиите, може да има и други - как Ахмед баир става Антонов рид. Антон не е превод на Ахмед, това е собствено име и именно това е свидетелство за наистина възродителен процес. Аз продължавам да съм сигурна, че няма да се стигне до личните имена, но как да убедя тези хора? Единствените, които ще спечелят от тази напомпана, доста глупашка акция, са ДПС. Те вече печелят, консолидират електората и казват - ето, казвахме ли ви ние, че ще има нов Възродителен процес, ето ви го. Смятам, че тази акция е безсмислена и освен това вредна, защото хората отново ще бъдат тласнати в една стара травма, която всички искаме да е отминала.
- Това някакъв криворазбран патриотизъм ли е?
- Това е напомпване на електората от другата страна - вижте колко сме добри, колко сме патриоти, колко сме българи, сменихме най-сетне гадните турски имена... Понеже всичката Мара втасала в България, всичко ни е страшно наред и сега се обърнахме към имената, които ни пречат.
- Мислите ли, че дори патриотично настроени българи ще спрат да наричат тези местности със старите им имена, които знаят от деца, и ще започнат да използват новите, някои от които звучат дори странно?
- Съмнявам се, съмнявам се... На всичкото отгоре, подобна смяна на топонимията, която е най-мащабна на общодържавно ниво през 1934 година, създава такъв чудовищен административен хаос, че дълги години се пишат първо новите имена и отзад се изписват в скоби старите, за да може да работи пощата например.
- Допускате, че и сега ще има такива неуредици?
- Ами да, няма как да няма... А и може ли аз да ви продам Ахмед баир, а вие да си купите Антонов рид?
- Какво бихте посъветвали политиците в тази ситуация?
- Аз не обичам да давам съвети, защото после стават виновни, тези, които са ги дали. Но ако непременно държите да го направя - да спрат с това безумие, да си върнат тихомълком старите имена и да не продължават, защото те сега много патриотично искат техният почин да стане национален и бъркотията да бъде пълна...
- Даже името на връх Мусала искаха да сменят, Волен Сидеров предлагаше това още преди години...
- Мусала, Кърджали трябва да се преименува... И за Ахтопол се сещам, идва от Агатопол - но то е гръцко, за гръцките не знам дали са се сетили, едва ли. Така че критерият е очеваден и пак повтарям - от този критерий ще спечели ДПС.
- Говори ли ли сте в последните дни с представители на мюсюлманската общност, как възприемат те всичко това?
 - Естествено, че съм говорила, възмущават се, разбират се. И пак казвам - аргументите ми, че няма как да има Възродителен процес вече не убеждават никого, след тези изстъпления...
Интервю в dir.bg
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

8 comments so far,Add yours

  1. Анонимен8/6/18 08:37

    Старазагорския цирк гледат гальовно, с умиление, с малко патриотарство всички институции. Самозабравили се артисти, парашутисти решават нещо и никой не го е геля. Къде е БоЙко да им удари два шамара. Щели да сменят имена. и ДО КОГА?

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен8/6/18 09:06

    Ами сега какво ще правим.
    Ще разделим ли България пак на две и .............

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен8/6/18 09:28

    Някой канил ли е османците да стъпят на полуострова, а някой питал ли е българите по тези земи как да се наричат географските обекти? Не, нали? И Ахмед, и Антон да се качат на този рид ще видят едно и също, а то е България

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен8/6/18 09:40

    Колко Ви платиха "професоре"?

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен8/6/18 10:38

    Разбира се, че може!И ние си купихме апартамент на бул."Георги Димитров", а продадохме същия на бул."България"

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен8/6/18 12:14

    Предлагам реципрочна мярка! Да бъдат сменени наименованията на местности, села и градове в областите с преобладаващо турско и помашко население като Кърджали, Разград, Силистра, Търговище, Шумен, Добрич, Смолян, Ловеч и др. По такъв начин ще възтържествува правдата и ще се сложи край на една насилствено наложена драстична мярка от българското фашистко правителство през 1934г, когато са сменени турско-арабските наименования на 875 населени места с българо-славянски. Макар, че са минали над 80г.от тогава насам, така или иначе никой не ги ползва. Местното население, та дори и братята българи ги назовават с турско-арабските им имена. Русчук, Филибе, Орхание и т. н. звучат много по-яко. Дори във Филибето всяка година се провежда Айляк фестивал....

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен10/6/18 09:45

    Ne znam kakav kapacitet e tazi gospoja i koi i edaltezi titli ama da se pensionira stot neia slusha glavata i dranka gluposti.Parvo niama tursko arabski i osmano arabski takiva poniatia IOK niama turci niama do 1923god a kogato arabite pishat i smiatat Osmancite ne sa bili daje v semenicite na istoriata 100 ci godinipo kasnovzemat pismenost i polzvat arabskata.ZATOVA DNES SE NALAGA DA SE PREVEJDAT ARHIVITE OT OSMANSKO VREME NA TURSKI KOITO PREVOD SILNO ZATRUDNIAVAL TURSKITE UCENI .PREZ1930 GOD S DARJAVEN ZAKON V TURCIA SE SMENIAT IMENATA NA STOTICI HILIADI NASELENI MESTA MESTNOSTI IPROCIE/Konstantinopol Smirna Odrinn Angira Izmit ..........,/ Zahto v turciamoje a v Balgariane .?????? Na koito ne mu haresvabasi sabira shalvarite i podlogite i na istok ot Anatolia.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен10/6/18 15:25

    Княжеството,скоро ще се върне след 24 06 2018г. Каква песен ще се пее. !!!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.