Мъж от джебелско село поиска 50 000 лева обезщетение заради „Възродителния процес”. Родопчанинът подаде частичен иск от сумата в съда в Момчилград, като претенцията му е срещу Прокуратурата на Република България.
Искането се основава на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Сумата представлява обезщетение за претърпени неимуществени вреди, претърпени в периода 1991-2018 година вследствие на нарушеното му право от разглеждане и решаване в разумен срок на досъдебното производство. Претърпените вреди в неприключеното дело за виновни за „Възродителния процес” се изразяват в „разочарование, че няма изгледи делото да приключи, страх, че обвиняемите ще останат ненаказани, излъгани очаквания за възмездие…”.
Мъжът твърди, че за времето от 24 декември 1984 г. до 10 ноември 1989 година му било сменено насилствено името, бил принуден да не говори свободно на турски език, както и да изповядва вярата си и извършва религиозни ритуали.
Според Прократурата обаче, досъдебното производство по никакъв начин не засяга правната сфера на ищеца и за него не са настъпили неимуществени вреди. Ищецът няма процесуално качество на участник в досъдебното производство, водено от Военно-окръжната прокуратура в София.
Магистратите в Момчилград прецениха, че по делото няма доказателства родопчанинът да е бил противозаконно изолиран в места за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода”, както и да е въдворяван в затвора на остров „Белене”, както и противозаконно да му е било ограничено правото на свободно придвижване в и извън населените места.
„Принудителната смяна на имената му през 1985 год., търпене на лишенията във връзка с употребата на майчиния език,ограничаването му на изповядване на вярата му и изпълняването на религиозни обреди и служби по време на т.нар. „Възродителен процес“ са укорителни от морална гледна точка и престъпни от законова гледна точка въздействия, но същите не са предмет на разследване по наказателното производство по описа на Военно-окръжната прокуратура в София към настоящия момент”, бяха част от мотивите на съда, с които бе отхвърлен иска за обезщетение от страна на родопчанина.
24rodopi.com
нагглиНАГЛИ ЗАЩОТО НЕ ГО ИЗРИТАТ В ТУРЦИЯ И ТАМ ДА ПРАВИ САЛТАНАТИ НА ЕРДОГАНЧОВ
ОтговорИзтриванеНещастник,каква е връзката между смяната на имената и Ердоган.Всеки турчин в България,поотделно може да съди държавата,но това няма да доведе до нищо,защото същата комунистическа измет продължава да управлява.
ИзтриванеКолективен иск до трибунала в Хага..
ОтговорИзтриванеАз искам двеста за ТУРСКОТО РОБСТВО И ГЕНОЦИД!
ОтговорИзтриванеИ аз ще искам 50 хиляди.Биха ме в кпп Крумовград. Там също видях как тъпият милиционер гонене и биеше възрастен амуджа, че нямал открит лист....
ОтговорИзтриванеВсички граждани на българия да съдят държата незавимо помаци турци цигани......
ОтговорИзтриванеЗа какво да съдят държавата?,ако не им харесва да я напуснат, пътища колкото искаш а и държави също.
ОтговорИзтриванеShtom ne ni iskash napuskay ti rasist
Изтриване