„Ти ще си Петър и върху този камък ще построя църквата си”, думите на Христос към рибаря Шимон, който приема името Петър (камък, скала)…
Камъни тормозят автомобилите по пътя, пресичащ родопското село Пчеларово. Участъкът е в ремонт, а чакълът чака своя нов слой асфалт. Над 100 са къщите в населеното място, 80 са постоянните жители. Възрастни хора, които пазят в себе си традиции и дух, завидни за съвремието. Обичаи, които се предават от поколения, крехки като пламъка на вощеница в дъждовната нощ на Великден. Но които са живи и тежат като камъните на вековните баири…
„Сток Петра”, върхът който си съперничи по височина с „Божейме”, се извисява над Пчеларово. Местното наречие е моделирало по този начин „Свети Петър” и „Боже име”.

Селото, сгушено в прегръдката на светците.

Местната църква „Света Петка” е строена в годината на Априлското въстание-1876-та. Черквата е паметник на културата. Сакралните места за пчеларовци обаче са далеч по-древни.
До „Сток Петра” се намира местността „Свети Георги” с вековни дъбове и оброчищни камъни. Край населеното място закрила дават местностите „Свети Архангел”, „Свети Дух”, „Свети Йеремия”.
В района на „Божейме” все още личат руините на православен параклис.
Миналата година пък е открит и осветен параклисът „Света Елена” на едноименното възвишение над селото. Там, на „Стайленка”, се издига и огромен православен кръст.
На прастария оброчищен камък на Света Богородица в Пчеларово също бе издигнат параклис, край който се събират стотици на 15 август.
Зад паметника на загиналите в Балканската война пчеларовци пък посреща вярващи параклисът „Света Троица”…

Вековният бор със „злато” в корените

„Никой не знае на колко е точно. Разказва се от поколение, че е на над 500 лета. Още от деца прабаби и дядовци са ни казвали, че борът е на стотици години. Техните баби го помнили с тези величествени размери”, казват 80-годишни хора в чернооченското село Пчеларово.
Иде реч за величествения бор. Вековното дърво се намира на метри от черквата „Света Петка”.
Датирането е признато и от експерти. Дървото е защитено, но преди години е станало мишена на иманяри. „Бяха копали край основите на дънера. Изкопите бяха около метър и половина дълбочина. Хора от съседни села разказвали, че край дървото било заровено злато. Други пък твърдели, че са виждали и карта. Какво са открили никой не може да каже”, разказват жители на селото.

Величественото дърво е от вида бял бор. Високо е 25 метра, а обиколката на ствола му е 3 метра и половина. Намира се край черквата, там, където е било началото на селото, преди то да продължи да се разраства. Малко по-нагоре се намира и старото гробище на Пчеларово. По време на Руско-турската освободителна война, край дървото и църквата са лагерували руски войници.
Жельо МИХОВ, 24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

3 comments so far,Add yours

  1. Анонимен29/4/19 14:59

    За Кърджалиското село Пчеларово ли пише тук Или за друго село Пчелараво става въпрос. Като ги гонят от ГРъцко тогава се залеват самураите по тия села като ги изгонват турското население там в Гуванлък.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен29/4/19 19:33

    До 14,59: Ти дебил ли си бе?

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен29/4/19 20:04

    Най-българското село!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.